Генпрокуратура vs Антикорупційне бюро: зрозуміло про причини сутички правоохоронців

16 серпня 2016, 19:25
Читать новость на русском

Конфлікт між ГПУ і Антикорупційним бюро вийшов далеко за межі внутрішніх непорозумінь. Українські громадяни з подивом спостерігають, як дві правоохоронні організації замість того, щоб боротися із злочинністю і корупцією, ловлять і публічно б’ють один одного. Що спричинило протистояння двох великих структур, і про його можливі наслідки – в матеріалі сайту "24".

Стеження, спецназ, підвал і тортури

Сутичка між працівниками ГПУ і НАБУ, яка відбулася 12 серпня в Києві, викликала широкий інформаційний резонанс. Працівників Антикорупційного бюро, які виконували негласні слідчі дії, було грубо затримано співробітниками ГПУ. Протягом 11 годин їх утримували в підвалах, де застосували до них незаконні заходи фізичного і морального впливу. Як повідомив один із затриманих, представники ГПУ навіть підносили ніж до очей, щоб отримати необхідну інформацію.

Це справді шокувало, оскільки подібні методи для "отримання" свідчень характерні для тоталітарних режимів. І аж ніяк до них не вдаються в демократичних країнах. Крім того, працівники ГПУ відкрито вчинили абсолютно протиправні дії у відношенні співробітників НАБУ, які здійснювали слідчі дії, санкціоновані судом, на стаціонарному посту спостереження за адресою вул. Симона Петлюри, 7/9 в Києві.

Причому "викривальний акт" Генпрокуратури щодо викриття поста спостереження відбувся саме в той момент, коли генпрокурор Юрій Луценко знаходився поза межами України. І, як повідомив директор НАБУ Артем Ситник, лише після прямої вказівки Луценка працівників відпустили.

Тільки о 1:00 13 серпня працівників НАБУ привіз на особистому автомобілі працівник цього департаменту і на номерний знак наклеїв наклейку "НАБУ", що додає цинізму,
– повідомив Ситник.


ГПУ, як у часи правління Януковича, влаштували публічні "маски-шоу"

За його словами, їх тримали в підвалі працівники Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки, заступником глави якого є одіозний Дмитро Сус. Як написав на своїй сторінці в Facebook народний депутат Сергій Лещенко, детективи Національного антикорупційного бюро України здійснювали стеження саме за Дмитром Сусом.

Це чергова історія з протистояння кишенькової структури Банковій з першим незалежним правоохоронним органом. НАБУ здійснювало зовнішнє спостереження за Сусом в рамках одного з кримінальних проваджень, робило це згідно із санкціями суду. Після чого прокурорські, не маючи на те ніякого права, захопили їх. Це взагалі як називається? На підставі чого співробітники прокуратури провели затримання співробітника правоохоронних органів під час виконання службових обов'язків? Ясна річ, відбивати своїх приїхав спецназ НАБУ,
– зазначив парламентарій.

Із розповіді співробітників НАБУ вияснилося, що Сус був присутній при загрозах розправою в будівлі ГПУ і на допиті.

При цьому Ситник заперечує наявність конфлікту між ним і Юрієм Луценком, зазначаючи, що мають місце дії щодо захисту приватних інтересів окремих керівників і працівників департаменту Генеральної прокуратури з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки.

"Саме працівники цього департаменту, перевищуючи свої повноваження, використовуючи ресурс Генеральної прокуратури та Національної поліції, намагалися перешкодити слідчим в негласних діях НАБУ", – повідомив він.

На думку керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, це не конфлікт, а пряме порушення закону працівниками ГПУ.

Немає конфлікту між ГПУ і Антикорупційним бюро. Є пряме порушення закону працівниками Генпрокуратури, які незаконно затримали співробітників НАБУ, застосували до них фізичні силу і катували їх, – підкреслив він.

Конфлікт між старою елітою і новим громадянським суспільством

Публічна сутичка між ГПУ і НАБУ – це вершина протистояння між двома впливовими правоохоронними органами. Причому це ніяк не пов’язано з якоюсь конкуренцією. Нагадаємо, що зовсім нещодавно ГПУ прийшла з обшуками в НАБУ. Причина – в незаконному прослуховуванні Бюро громадянина. Хоча, як зазначив Шабунін, НАБУ не проводить прослуховування. Це робить СБУ за поданням Антикорупційного бюро.

Суть справи про буцімто незаконне прослуховування НАБУ, у зв’язку з чим проводили обшук, сама по собі ідіотична. Антикорупційне бюро не слухає нікого. Це робить СБУ за поданням НАБУ. Але слідчим ГПУ Антикорупційне бюро надало всі необхідні документи. Норми закону були виконані. Відчуваєте різницю?
– підкреслив Шабунін.

Документи вилучалися у справі про розкрадання 30 тис. тонн цукру ДОБУ "Аграрний фонд", в чому підозрюється заступник прокурора Київської області Олександр Колесник.

За словами глави Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, обшуками в Національному антикорупційному бюро Генеральна прокуратура відкрила ящик Пандори. Водночас Назар Холодницький звинуватив генпрокурора Юрія Луценка в саботажі процесу притягнення до відповідальності харківського судді-хабарника.


Юрій Луценко клявся притягнути до відповідальності всіх чиновників-хабарників

Крім того, Ситник повідомив, що НАБУ по кілька разів на тиждень виявляє групи, які ведуть негласні слідчі дії або спостереження біля Бюро.

Як розказав сайту політолог Вадим Карасьов, контекст протистояння двох структур набагато глибший.

НАБУ і САП формувалися знизу. Їх повноваження та керівники делеговані громадянським суспільством, підтримуються громадськими організаціями та рухами, антикорупційними і неурядовими організаціями з серйозною західною підтримкою. ГПУ – це інститут радянського і пострадянського періоду. І західні партнери завжди вважали, що, незалежно від того, хто керує ГПУ, це інструмент еліти, правлячих кіл,
– зазначив політолог.

За його словами, конфлікт між Антикорупційним бюро і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою, з одного боку, і ГПУ з іншого – це конфлікт між старою елітою і новим громадянським суспільством.

Можливо, наголосив Карасьов, нинішня правляча еліта побоюється, що НАБУ і САП можуть стати занадто самостійними і будуть використані свідомо або "втемну" для остаточної зачистки пострадянської еліти. Навіть якщо вони були на Майдані і прийшли на зміну корумпованому режиму Януковича,.

При цьому він нагадав про досвід роботи Національного антикорупційного бюро в Польщі, коли одного з його керівників згодом засудили за перевищення повноважень.

Іноді цей орган, який розслідує корупцію у вищих ешелонах влади, може стати дубиною для чистки еліт у руках тієї чи іншої правлячої групи, яка таким чином прибирає конкурентів,
– зауважив експерт.

Народний депутат Мустафа Найєм наголосив на різниці між призначеннями глав СБУ, ГПУ, які отримують свої посади з рук політиків, і НАБУ.

"НАБУ – це перший у нашій історії правоохоронний орган, главу якого вибирали на незалежному конкурсі. Ця людина не несе ніякої політичної відповідальності ні перед ким і ніяких зобов'язань у нього немає. Незалежність цього органу робить його білою вороною, як і антикорупційного прокурора. Йде війна проти того, щоб з'явився перший правоохоронний орган, який не залежить ні від політиків, ні від парламенту, ні від президента", – зазначив він.

Найєм не виключив, що НАБУ намагатимуться знищити. Зокрема він спрогнозував порушення кримінальних справ проти слідчих і детективів. В тому числі, проти Ситника і Холодницького.

Віталій Шабунін також вважає, що наступним кроком стане спроба арешту когось із керівників НАБУ.

Ситуація нагадує якусь страшну карикатуру. В країні, керівництво якої говорить про демократичні засади розвитку і декларує боротьбу з корупцією, насправді чиниться шалений опір щодо виявлення чиновників-хабарників. Інструментом для гальмування антикорупційних заходів НАБУ стала Генпрокуратура. Хоча в ГПУ намагаються все представити так, що ніби все в рамках закону. Дивно і те, що генпрокурор ніяк не реагує на протиправні дії своїх підлеглих. Хоча, як заважив Сергій Лещенко, Луценко після приходу на посаду заявив, що ручний так званий департамент "Кононенка-Грановського" (народні депутати від БПП) на чолі з Дмитром Сусом припинить своє існування в спеціальному статусі.

Пам'ятаєте, заради Луценка міняли спеціально закон, щоб людина без освіти могла стати генпрокурором, збирали голоси у Коломойського і Довгого, і навіть позапланово запускали друкарські верстати газети "Голос України". Але ось минуло три місяці. І що ми маємо в залишку? Департамент Кононенко-Грановського не просто існує, а вже перейшов межу дозволеного,
– наголосив він, додавши, що в демократичних країнах після такого інциденту генпрокурор подає у відставку.

Схоже, що серед вищих керівних органів держави є чимало людей, які будь-що хочуть зупинити роботу НАБУ, оскільки це може загрожувати їм відкриттям кримінального провадження і справедливим покаранням. Крім того, все більш стає очевидним намір представників політичної еліти зберегти стару корумповану систему часів Януковича, щоб якомога довше утримувати владу у своїх руках.

Чому конфліктують ГПУ і НАБУ? Думка експертів

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій

Конфлікт між Антикорупційним бюро і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою з одного боку і ГПУ з іншого – це конфлікт між старою елітою і новим громадянським суспільством.

Контекст конфлікту між двома авторитетними правоохоронними органами набагато глибший. НАБУ і САП формувалися знизу. Їхні повноваження та керівники делеговані громадянським суспільством, підтримуються громадськими організаціями та рухами, антикорупційними і неурядовими організаціями з серйозною західною підтримкою. ГПУ – це інститут радянського і пострадянського періоду. І західні партнери завжди вважали, що ГПУ, незалежно від того, хто нею керує, – це інструмент еліти, правлячих кіл.

ГПУ формується в результаті елітних домовленостей. Президент подає кандидатуру, а парламент голосує. Але парламент – інструмент еліт, а не представництва громадянського суспільства. НАБУ І САП підтримуються суспільством. На їхній стороні негласно і західні партнери.

Луценко – один із лідерів Майдану, авторитетний політик, але вмонтований у правлячу еліту. Він маневрує, щоб активність НАБУ і САП не була надмірною і не виходила за якісь неформальні, непублічні червоні лінії та не вторгалася в серцевину нинішнього правлячого класу.

Еліта не може не побоюватися НАБУ і САП. Тим більше, що за ними громадськість і Захід, насамперед, США. Досвід Національного антикорупційного бюро Польщі показує, що іноді цей орган, який розслідує корупцію у вищих ешелонах влади, може стати дубиною для чистки еліт у руках тієї чи іншої правлячої групи, яка таким чином прибирає конкурентів.

Один із керівників антикорупційного бюро в Польщі був згодом засуджений за перевищення повноважень.

Можливо, тому нинішня правляча еліта побоюється, щоб НАБУ і САП не стали занадто самостійними і не були використані свідомо або "втемну" для остаточної зачистки пострадянської еліти. Навіть, якщо вони були на Майдані і прийшли на зміну корумпованому режиму Януковича.

Віталій Шабунін, керівник Центру протидії корупції

Немає конфлікту між ГПУ і Антикорупційним бюро. Є пряме порушення закону працівниками Генпрокуратури. Зокрема, з боку Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки, який називають департаментом Грановского-Кононенка. (Народні депутати від фракції БПП), які незаконно затримали співробітників НАБУ і застосували до них фізичні силу.

НАБУ в рамках кримінального провадження – виконання своїх прямих функцій – здійснювало негласні слідчі дії, санкціоновані судом. Під час цього Генпрокуратура незаконно, без ухвали суду, затримує двох співробітників НАБУ і позбавляє волі на 11 годин. При цьому їх затягають у підвал і фактично катують.

При цьому співробітники НАБУ по кілька разів на тиждень виявляють групи, які ведуть негласні сліді дії або спостереження біля Бюро. В той же час, незважаючи на дуже великі питання щодо ухвали про обшук у НАБУ, який там провели нещодавно, слідчим ГПУ Антикорупційне бюро надало всі необхідні документи.

Суть справи про буцімто незаконне прослуховування НАБУ, у зв’язку з чим проводили обшук, сама по собі ідіотична. Антикорупційне бюро не слухає нікого. Це робить СБУ за поданням НАБУ. Але слідчим ГПУ Антикорупційне бюро надало всі необхідні документи. Норми закону були виконані. Відчуваєте різницю?

Наразі всі чекають реакції генпрокурора Юрія Луценка, і дивно, що її досі немає. У нормальній країні повинна бути відповідна реакція з боку президента.

Поки реакція ГПУ – це розповсюдження дивного відео, яке не стосується питання про катування людей у підвалі. Якщо Генпрокуратура робить таке з співробітниками НАБУ, важко уявити, що вони роблять із звичайними людьми. ГПУ робить все можливе, щоб тему тортур в інформаційному просторі нівелювати. Тому що це прямий склад злочину. За це садять до в’язниці. Приховати це і захистити винних від покарання буде складно. Хіба що Луценко їх особисто захищатиме.

Мустафа Найєм, народний депутат України

Система не зацікавлена в появі першого правоохоронного органу, який не залежить від політиків. Боротьба проти НАБУ ведеться системна.

Думаю, не всі відрізняють НАБУ від ГПУ або СБУ. Дуже проста різниця. Главу СБУ і генпрокурора призначають політики. НАБУ – це перший у нашій історії правоохоронний орган, главу якого вибирали на незалежному конкурсі і, по суті , ця людина не несе ніякої політичної відповідальності ні перед ким і ніяких зобов'язань у нього немає. і незалежність цього органу робить його білою вороною, як і антикорупційного прокурора. По суті, в країні йде війна проти того, щоб з'явився перший правоохоронний орган, який не залежить ні від політиків, ні від парламенту, ні від президента.

Показовим підтвердженням цього може бути "газова справа", в причетності до якої підозрюють народного депутата Олександра Онищенка. Що відбувається? НАБУ порушує справу по Онищенку. Тепер вони повинні зіткнутися з повністю керованим судом. Далі починається публічна атака. Перша, що НАБУ непрофесійне. Друга атака, як зараз, свідчення того, вони вже не можуть із цим впоратися . По суті те, що сталося (затримання співробітників НАБУ – "24".) – це вже здали нерви.

Не виключено, що надалі НАБУ намагатимуться знищити всіма бажаними шляхами. Уявити собі, що ГПУ, яку очолює Луценко, бореться, воює, б'є співробітників НАБУ, які створені під тиском суспільства, було неможливо. Те, що зараз відбувається – це відкат, спроба зберегти статус-кво. Вони будуть знищувати НАБУ, як завгодно: порушувати кримінальні справи проти слідчих і детективів, і,думаю, будуть якісь підозри щодо Ситника і Холодницького. Фактично, вони захочуть або посадити на гачок або дискредитувати їх. Сподіваюся, ця інформація якомога швидше дійде до суспільства.

Читайте також: Полювання на корупціонерів: як ГПУ і Антикорупційне бюро ловлять хабарників