Голодомор - не геноцид українців, а лише спільна трагедія народів Радянського Союзу
Такою заявою цього тижня приголомшив делегатів ПАРЄ, а разом з ними і своїх співвітчизників, Президент Янукович. Глава держави вмить заперечив те, що протягом п`яти років намагався донести до світової спільноти його попередник Віктор Ющенко.
Віктор Янукович (Президент України): “Визнавати Голодомор як факт геноциду по відношенню до того, чи іншого народу - ми вважаємо, це буде неправильно, це буде несправедливо. Це була спільна трагедія народів, які колись входили в єдиний Радянський Союз”.
Заява українського Президента значно полегшила прийняття рішення Парламентській асамблеї Ради Європи. Уже наступного дня ПАРЄ прийняла резолюцію, в якій відмовилася назвати Голодомор в Україні геноцидом.
Своїм голосуванням ПАРЄ повністю задовольнила росіян, адже відхилила усі поправки, які їм не подобалися. Задоволені документом і політичні соратники Президента. З точки зору міжнародного права, каже регіонал Леонід Кожара, позиція ПАРЄ - цілком обґрунтована. Мовляв, радянська влада намагалася винищити не українську націю, а заможних селян.
Леонід Кожара (народний депутат, Партія регіонів): “Ми завжди маємо на увазі, що якийсь народ, бо це така логіка міжнародно-правових актів, якийсь народ, якийсь уряд свідомо хотів знищити, тобто вбити українців як національну меншину. А друге, є докази того, що боротьба велася проти політичного класу”.
Положення про винищення політичного класу, як один з видів геноциду, вилучили з проекту Конвенції ООН саме під тиском радянських дипломатів, розповідає історик Станіслав Кульчицький. Але питання навіть не в цьому. Українські дослідники наводять чимало доказів, що політика “сталінського режиму” була спрямована на винищення українців саме як нації, просто події тих часів треба розглядати в комплексі.
Станіслав Кульчицький (заступник директора Інституту історії України НАН України): “По українському народу додатково в ці самі роки була здійснена теж каральна акція іншого типу: винищення, або арешт і заслання десятків тисяч представників інтелігенції, і 33 рік для України був тим самим, чим 37 рік для всієї країни”.
Резолюція ПАРЄ не містить остаточної юридичної оцінки Голодомору, пояснює колишній начальник архіву СБУ Володимир Вятрович. Рада Європи вчергове класифікує його як злочин проти людства, засуджує тоталітарний “сталінський режим” та застерігає від спроб його реабілітації.
Володимир Вятрович (історик): “Українці і українські дослідники, передусім історики, повинні продовжити роботу по дослідженню цієї проблематики, повинні продовжити роботу по донесенню правди про цю трагедію, яка відбулася в Україні як для українців, так і для світу, незважаючи на зміни політичної кон’юнктури, які відбуваються в Україні чи в світі”.
На даний момент Голодомор визнали геноцидом українського народу близько двох десятків країн, зокрема, США, Австралія, Польща, країни Балтії, Угорщина та Ватикан. Експерти припускають, що кардинальної зміни позиції України у світі можуть не зрозуміти. Та й не варто було Януковичу починати свою діяльність із дискусійних питань, які розколюють суспільство.
Валерій Чалий (екс-заступник міністра закордонних справ): “Якщо раніше був один жест зроблений в бік України, то тепер такий самий симетричний жест робиться в інший бік України. І це абсолютно неправильно. Це не та тема, з якої треба було починати ревізію дій попередньої влади. Треба говорити про економіку, треба говорити про соціальні стандарти”.
Наразі ж у Партії регіонів не виключають, що можуть переглянути закон України про Голодомор. Адже Янукович і так порушив його, публічно заперечивши факт геноциду.