Громадський моніторинг відновлення України BRP – чому варто звернути увагу на цю ініціативу
Поки українські захисники дають гідну відсіч агресору на передовій, усім українцям потрібно згуртуватися та працювати над відновленням країни. Крок за кроком відбудовувати дім, який вороги хотіли так нахабно відібрати.
З огляду на постійні обстріли та брак ресурсів, ефективний процес відбудови зараз надважливий, зазначає 24 Канал. Саме з цією метою запустили онлайн-портал з контролю за відбудовою країни BRP.ORG.UA, який є складовою глобального проєкту "Контроль витрат на відновлення", що фінансується Європейським Союзом.
Читайте також Польща призначить уповноваженого з відновлення України: прем'єр назвав ім'я
Що таке Big Recovery Portal (BRP)
BRP.ORG.UA – це сайт, де можна побачити процес відбудови в країні. Мовиться про перелік об'єктів відбудови та реконструкції, технічне завдання по кожному об'єкту, стадію та період виконання, вигляд проєктів (до та після відбудови), хто фінансує процес відновлення, а хто є підрядником з виконання робіт.
Варто зауважити, що завдяки ініціативі кожен громадянин може прокоментувати процес відбудови, подати скаргу, якщо побачить порушення в процесі, чи загалом взяти участь в моніторингу проєкту. Для цього варто використати чек-листи з найпоширенішими індикаторами ризику об'єктів, які розробляє команда BRP.
Стартував проєкт моніторингу відновлення України: дивіться відео
Яка мета цього проєкту
Проєкт створили для моніторингу прозорості відбудови країни. Команда BRP ставить перед собою наступні завдання:
- зібрати всю інформацію щодо стану та процесу відновлення країни, й показати її в зрозумілому і доступному вигляді;
- створити інструменти громадського моніторингу якості й стану виконання проєктів;
- генерувати якісну незалежну аналітику по відбудові й виявляти типові проблеми чи виклики, які можна адресувати владі.
Зауважимо, що BRP.ORG.UA співпрацює з різними джерелами даних – від державних систем управління проєктами DREAM та публічних закупівель Prozorro до незалежних проєктів збору даних про руйнування DAMAGED.IN.UA, а також збирає свідчення та фото, відео про реальний стан речей методом краудсорсингу від користувачів порталу.
Завдяки підтримці від USAID "ВзаємоДія" зібрані дані стають основою автоматичного ризик-менеджменту кожного об'єкту відбудови. Такі показники, як, наприклад, технічна складність об'єкта, наявність скарг, прозорість роботи підрядника тощо, будуть ретельно аналізувати.
Після цього прораховуватимуться бали ризикованості. Бали по різних показниках сумуються для визначення загального ризику, який показують в картці об'єкта на порталі, а також передають партнерам з держорганів та антикорупційних організацій.
Для кого створено проєкт
Інструменти проєкту дозволяють кожному українцю дізнатись, як повертається до мирного життя його місто, як йде процес відбудови, якість та вчасність будівельних послуг. Також буде можливість впливати на пріоритетність відбудови та на те, які об'єкти потрібно відновити першочергово, зазначають організатори.
Дані статистики та ризиків будуть у відкритому доступі для державних органів, широкої громадськості та міжнародних організацій. Визначені високоризиковими об'єкти будуть додатково перевірятись командою аналітиків, всі результати перевірок будуть в рекомендаційному форматі надаватись державним органам та міжнародним партнерам із розвитку, які активно фінансують процес відбудови в Україні для надання пріоритетів перевіреним проєктам з нижчим рівнем ризиків,
– пояснив співзасновник BRP.ORG.UA.
Зареєструватись і долучитись до моніторингу можна за посиланням. Мапу об'єктів можна знайти тут.
Як BRP планує розвиватись у майбутньому
BRP.ORG.UA буде розвиватись паралельно з тим, як буде йти процес відбудови в Україні. Так, у майбутньому на порталі з'являться можливості для бізнесу, який хоче взяти участь у процесі відбудови та реконструкції конкретних об'єктів. Крім того, будуть доступні:
- додаткові джерела даних для подальшого аналізу;
- мобільний додаток для спрощення процесу моніторингу об'єктів тощо.
Тому долучайтесь, читайте, обговорюйте, подавайте скарги, беріть участь в моніторингу – адже тільки так ми зможемо разом відбудувати нову, сучасну, комфортну, вільну та європейську Україну! Активний процес моніторингу – це можливість побороти корупцію в цій сфері та побудувати більш комфортні та інклюзивні оселі та об’єкти інфраструктури для наших громадян,
– наголошує Максим Нефьодов, співзасновник BRP.ORG.UA.
Що варто знати про проєкт USAID "ВзаємоДія"
Проєкт "Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні "ВзаємоДія" – це шестирічна ініціатива Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Її основна мета – допомогти Україні протидіяти корупції та підвищити рівень підзвітності та прозорості врядування.
Програма спрямована на забезпечення ключових урядових установ додатковими можливостями для боротьби з корупцією, зміцнення підтримки та залучення громадянського суспільства до антикорупційних ініціатив, зменшення рівня терпимості громадян до корупції, а також забезпечення максимальної прозорості та підзвітності повоєнної відбудови та відновлення України.