Росія – знавець інформаційних операцій: як цьому протидіяти в умовах війни
Війну проти України Росія розпочала задовго до 2014 року з цілеспрямованої інформаційної агресії. Успіхи в цій царині окупанти мають у всьому глобальному комунікаційно-контентному просторі.
Тому українцям потрібно бути максимально готовими до викликів в інформаційному просторі. Детальніше про те, як цьому протистояти та розрізняти ворожі ІПСО, розповів 24 Каналу політолог, виконавчий директор Міжнародної асоціації малих громад Олексій Буряченко.
Не пропустіть Той, хто просуває позицію Москви․ Як Росія маніпулює масами і купувала європейські ЗМІ у 2022-му
Як протидіяти дезінформації в умовах війни
Буряченко пояснив, окупанти не мають успіхів на полі бою, тому дедалі частіше намагаються вигадати "перемоги", але змінивши фокус на інформаційний – запускаючи ІПСО в українське суспільство.
Українців не дарма попереджають, що прийдешня зима буде найважчою за історію незалежності. За даними розвідки, Росія накопичує ракетне озброєння для атаки на українську енергетичну інфраструктуру з настанням холодів.
Уявіть: зима, мінусова температура, ракетні бомбардування, перебої зі світлом, теплом та водою. Тоді у всіх сімей будуть одні питання "як зігрітися, як вижити, як закип'ятити води?". І на тлі цього, коли ввімкнеться зв'язок, ми отримуватимемо величезні хвилі інформаційних атак, які гратимуть на наших страхах, на дестабілізації й дуже складних обставинах, у яких ми перебуватимемо,
– наголосив політолог.
Вже зараз потрібно напрацювати алгоритми та поговорити з близькими, аби зберегти стабільну ситуацію. Будь-яку новину, яка нас пригнічує або веселить, потрібно перевірити як мінімум з трьох джерел.
Зверніть увагу! Ідентифікувати маніпуляцію, фейк, оцінити рівень їх небезпеки і як їм можна запобігти, можна лише за допомогою підвищення медіаграмотності та дотримання правил інформаційної гігієни, зокрема:
- отримувати інформацію лише з офіційних джерел;
- не варто реагувати на занадто емоційні повідомлення;
- не поширювати неперевірену інформацію.
Буряченко пояснив, як розрізняти ворожі ІПСО: дивитися відео
"Згадаймо, як ми протистояли ворогу в перші місяці повномасштабної війни, коли провалилися абсолютно усі спецоперації. Зараз маємо показати такий самий рівень консолідації та відповідального поводження, зокрема у соцмережах, і реальному житті", – зауважив Олексій Буряченко.
Чого чекати українцям взимку
- Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що на Україну чекає найважча зима в історії. За словами військових, зима 2023-2024 може бути складнішою за попередню, бо ворог планів не змінив, утім, став розумнішим.
- Представник ГУР Вадим Скібіцький пояснив, що росіяни вичікують холодів, аби потім масштабно атакувати Україну. Поки ж погода тепла, у Кремлі накопичують ракети. Наразі відомо про майже 900 одиниць. І це не лише "Калібри" чи радянські ракети, а й сучасні "Іскандери", а також гіперзвукові "Кинджали".
- Володимир Зеленський заявив, що Москва прагне посіяти розкол в українському суспільстві, створивши хаос усередині країни, щоб зрештою усунути його з посади. План Москви має кодову назву "Майдан-3".