Карантин вихідного дня: які обмеження і як їх дотримуються
Кабінет Міністрів 11 листопада проголосував за введення карантину вихідного дня. Окрім того, в Україні повернулись до загальнонаціонального карантину. Нові обмеження розпочали діяти з 14 листопада і тривають поки що до 30 листопада. Низка міст і закладів відмовились виконувати рішення уряду. Більше про це – у матеріалі 24 каналу.
Чому і як в Україні посилили карантин
Оскільки добовий приріст інфікованих COVID-19 почав різко зростати і перетнув позначку в 10 тисяч хворих, в уряді прийняли рішення впровадити карантин вихідного дня, повідомляє 24 канал.
Читайте також Чи введуть в Україні локдаун і коли закінчиться карантин: прогнози
На засіданні Кабміну 11 листопада прем'єр Денис Шмигаль заявив, що такий приріст хворих суттєво збільшує навантаження на лікарні та українських медиків. Він наголосив, що навіть країни з потужними медичними системами посилюють карантин. Однак економіка України не витримає повного локдауну.
Тому, за словами Шмигаля, уряд та МОЗ разом з епідеміологами, аналітиками, представниками бізнесу почали шукати збалансований варіант додаткових карантинних обмежень.
Міністерство охорони здоров’я розробило зміни до постанови №641, які передбачають запровадження в Україні карантину вихідного дня,
– заявив прем'єр.
Водночас уряд запевняє, що підтримає підприємців.
Які програми відновлять та розширять
- компенсацію частини зарплат робітників у зв’язку з простоєм;
- програму портфельних гарантій, яка має запрацювати найближчим часом – до 80% кредиту буде покривати держава;
- можливість застосування механізму визнання карантину вихідного дня форс-мажорною обставиною – наразі це обговорюють з Торговельно-промисловою палатою.
- продовження реалізації програми доступних кредитів "5 – 7 – 9", яка дає змогу отримати кредитні канікули для бізнесу. Тобто мова йде про рефінансування позик фактично під 0%.
Шмигаль про необхідність введення карантину вихідного дня: відео
Радимо ознайомитися Як провадження карантину вихідного дня вплине на другий тур виборів: заява КВУ
Карантин вихідного дня: деталі
Карантин вихідного дня в Україні розпочав діяти вже з 14 листопада та триватиме 3 тижні – до півночі 30 листопада. Обмеження триватимуть з 00:00 суботи до 00:00 понеділка. Крім того, в Україні відмовились від адаптивного карантину та повертаються до загальнодержавного.
Влада сподівається, що це допоможе розірвати ланцюжок передачі коронавірусу. Адже найактивніше люди контактують саме у вихідні.
Що змінилось у вихідні
- заборонена діяльність закладів харчування, торговельних центрів, культурних закладів, спортзалів, фітнес-центрів, закладів розміщення, зокрема й готелів (окрім тих, що виконують соціальні функції);
- можна працювати аптекам, окремим супермаркетам, АЗС, фінзаклади для населення;
- 10:00 – 12:00: пріоритетні години для обслуговування пенсіонерів.
Які обмеження діють у будні
- у всій країні – обмеження, які діяли в "помаранчевій зоні";
- заборона надання послуг громадського харчування з 22:00 до 7:00 (окрім на винос);
- заборона всіх розважальних закладів, дискотек;
- заборона перевезення пасажирів в кількості більше ніж кількість місць для сидіння;
- заборонено заходи з участю у понад 20 людей (окрім окремих заходів без глядачів);
- заборонено діяльність кінотеатрів та закладів з заповненістю більше ніж 50% місць;
- мають бути маркування для соціальної дистанції, засоби захисту;
- заборона навчання в групах більше ніж 20 людей, або у разі якщо на самоізоляції понад 50%;
- спортзали і фітнес-зали не працюватимуть, якщо не можна забезпечити одну людину на 20 квадратних метрів.
Станом на 14 листопада коронавірус підтвердили у 525 176 українців, за останню добу – у 12 524. Від початку епідемії одужати вдалося 238 811, померли – 9 508 людей.
Реакція на карантин вихідного дня у великих містах
Одразу після оголошення рішення уряду про карантин вихідного дня у низці міст виступили з гострою критикою ініціативи Кабміну.
Зокрема відмовились дотримуватись карантину вихідного дня у таких містах:
- Рівне;
- Дніпро;
- Івано-Франківськ;
- Львів;
- Житомир;
- Луцьк;
- Слов'янськ;
- Черкаси;
- Мукачево;
- Тернопіль.
У Львові та Івано-Франківську суботу та неділю оголосили робочими
У Львові та Івано-Франківську міськвиконкоми ухвалили рішення визнати суботи та неділі до 30 листопада робочими днями, аби малий та середній бізнес міг працювати.
На таку винахідливість одразу відреагував глава МОЗ Максим Степанов, який наголосив, що у постанові уряд немає згадки про "вихідні дні", а мовиться про проміжок часу від 00:00 суботи до 00:00 понеділка.
Протести проти карантину вихідного дня
Ще 10 листопада зареєстрували електронну петицію з вимогою скасувати карантин вихідного дня. Авторка звернення до президента Катерина Єгорова наголосила на збитках, які можуть завдати економічному та культурному життю українців.
Лише три дні знадобилось петиції, аби вона набрала необхідні 25 тисяч голосів. Тепер звернення зобов'язаний розглянути глава держави.
Представники малого та середнього бізнесу перекривали автошляхи та вулиці та виходили на протести:
- на Рівненщині,
- у Рівному,
- у Харкові,
- в Івано-Франківську,
- у Києві,
- у Чернівцях,
- у Черкасах,
- на Житомирщині.
Більше тут "Вбивство вихідного дня": у містах України тривають протести – фото, відео
Дивіться фото з акцій протесту:
Як проходить карантин вихідного дня: коротко
- У Львові 14 листопада поліція заблокувала роботу щонайменше 4 великих ринків. Правоохоронці не перекривають входів, однак стежать, чи працівники дотримуються карантину вихідного дня.
- У Львові поліція також перевіряє, чи дотримуються карантину заклади громадського харчування. Зокрема правоохоронці зайшли у приміщення ресторану Celentano, що у центрі міста.
- У столиці закрились більшість ТРЦ та закладів громадського харчування. Проте кілька ресторанів та кафе, серед яких і кафе мережі "Хлібний", що приймали відвідувачів, оштрафували.
- Мережа торговельних центрів "Епіцентр" таки закрилася на карантин. Хоча раніше компанія відмовлялася виконувати рішення уряду і обіцяли працювати, проте з певними обмеженнями.
- У суботу та неділю 14 і 15 листопада у храмі Софії Київської богослужіння не проводитимуть.