Кавун в моді - свято найбільшої ягоди влаштували у Криму
Для проведення фестивалю знадобилось дві тонни кавунів місцевого походження. Половина з них стали безпосередніми учасниками дійства, інша половина - розійшлася у якості призів.
“Це свято - як останній поцілунок літа, завершальний момент. І всім, після того, як закінчиться фестиваль, і в процесі, роздаємо кавуни - для того, щоб люди були щасливі і радісні”, - розповідає автор ідеї фестивалю кавунів Тамара Паламарчук.
Щоб отримати солодку ягоду, кримчанам, які з’їхались на фестиваль у Сімферопольський район, доводилось змагатися у різноманітних кавунних конкурсах. Діти - малювали. Дорослі їли найбільшу ягоду на швидкість і штовхали кавун по слизькій поверхні
“Вперше і так швидко, ще ніколи так швидко в житті не їв. Але, мізки відключаються і все нормально вийшло”, - каже учасник фестивалю Роман.
“Було складно робити це на спині, і кавун ще скочувався не туди куди треба”, - розповідає учасник фестивалю Сергій.
Для гурманів в рамках фестивалю влаштували майстер класи з карвінгу - мистецтва художнього різьблення на овочах і фруктах. За допомогою лише одного ножа кавуни за півгодини перетворилися на троянди, ананаси та корзинки для фруктів. Майстри з карвінгу запевняють, кавун ідеальний за формою та кольором для цього мистецтва.
“Є папір і олівець, беру олівець і вожу по паперу, виходить картинка, тут замість паперу кавун, а замість олівця - ніж”, - каже майстер з карвінгу Олександр.
Завершилось перше свято обранням “короля” та “королеви” кавунів. Фестиваль планують зробити щорічним та проводити на честь закінчення літа.