Вибори мера Харкова: скільки порушень зафіксували на дільницях
У Харкові 31 жовтня обирають мера міста у першому турі. Під час волевиявлення виявили низку правопорушень.
Зазвичай, найчастіше правоохоронці фіксують випадки фотографування бюлетенів та недостатню кількість скриньок для голосування. Станом на 18:00 правоохоронці зафіксували 45 порушень виборчого законодавства.
До слова Вибори мера Харкова: як проголосувати, якщо захворів
Правопорушення на виборах
Відкрили 2 кримінальних провадження
Джерело: поліція Харківщини
Загалом правоохоронцям про порушення на дільницях надійшло 52 повідомлення. Вони їх зареєстрували та перевірили.
У цей день відкрили кримінальне провадження через повідомлення про зупинку роботи дільниці в Київському районі. Цей випадок розслідують за статтею про перешкоджання здійсненню виборчого права. Якщо винних знайдуть, їм загрожує до 3 років в'язниці.
Також відкрили провадження через те, що члени комісії заповнили бланки результатів ще о 13 годині. Цей випадок почали розслідувати за статтею про підробку виборних документів. Вона передбачає від 2 до 6 років в’язниці.
Завчасні засідання виборчих комісій
Джерело: 24 канал
За даними організації "Опора", 25% виборчих дільниць завчасно розпочали ранкове засідання. За законом, воно повинне стартувати о 7:15 або пізніше. Через це не всі члени виборчих комісій мали змогу бути присутніми на ньому та відслідкувати, чи вся виборча документація збережена та чи не пошкодили печатку на сейфі.
Крім того, 21,5% дільниць не вели протоколу ранкового засідання. В "Опорі" це називають проблемою, оскільки у цьому документі повинна бути необхідна для підрахунку голосів інформація.
Також 11% дільниць відкрили для виборців завчасно. Загалом з 605 дільниць, 604 станом на 8:00 почали свою роботу. Незначні затримки були лише на одній.
Не пустили спостерігачів
Джерело: Суспільне Харків
На двох спецдільницях міста не пускали спостерігачів. На дільницях в Міському перинатальному центрі та пологовому будинку №7 від спостерігачів "Опори"вимагали COVID-документи – сертифікат про вакцинацію або негативний ПЛР-тест.
Спостерігачі звернулися до керівництва Територіальної виборчої комісії і після півгодинних переговорів, їх таки допустили на дільниці.
Координатор "Опори" Микола Зінченко додав, що у Виборчому кодексі наявність таких документів не прописана. Усе, що потрібно мати – посвідчення особи та спостерігача
Фотографував бюлетень
Джерело: телеграм-канал "Харьков Life"
Перше порушення зафіксували на виборчій дільниці №631692 на вулиці Луї Пастера. Спостерігачі помітили чоловіка, який фотографував свій виборчий бюлетень. На дільницю викликали правоохоронців.
Поліція затримала правопорушника.
Правоохоронці на виборах у Харкові / Фото Національної поліції
На двох одна кабінка
Джерело: телеграм-канал "Труха"
Ще одне порушення зафіксували спостерігачі вранці на дільницях. В одну кабінку зайшли одразу двоє людей.
Двоє виборців зайшли в одну кабінку / Фото телеграм-каналу "Труха"
Сторонні люди на дільницях
Джерело: телеграм-канал "Опора"
Спостерігачі "Опори" повідомили про сторонніх людей на дільницях. Наприклад на дільниці №631659 помітили 25-річну жінку-охороницю, яка дивиться у камери відеоспостереження. На зауваження вона не реагує і каже, що нікуди не піде, бо це місце її роботи.
Жінка дивиться за камерами відеоспостереження / Фото "Опори"
Водночас на декількох інших дільницях зафіксували співробітників ДСНС, які там сидять у формі.
Люди у формі ДСНС на дільницях / Фото "Опори"
Цікаво На виборах мера у Харкові помітили охороницю, яка стежила за голосуванням у камери
Підписання порожнього протоколу
Джерело: телеграм-канал "Опора"
На виборчій дільниці №631306 на території Міської клінічної лікарні №14 імені Гіршмана спостерігачі зафіксували спробу підписання порожнього протоколу підрахунку голосів.
Свій підпис на протоколі поставили заступник голови дільничої виборчої комісії та секретар. Через це спостерігачам довелося викликати поліцію. Координатор "Опори" Микола Зінченко пояснив, що цей документ повинні підписувати лише після підрахунку бюлетенів, тому такі дії є неприпустимими.
Протокол про підрахунок голосів підписується вже після завершення процесу голосування, коли в нього вже внесені всі дані, зокрема, про кількість голосів за кандидатів,
– заявив Зінченко.
За словами голови дільничої виборчої комісії, два порожні протоколи були "тренувальними". Тобто комісія підписувала ці документи, щоб не допустити помилок під час заповнення оригіналів після підрахунку голосів.
До теми Порушення на виборах мера Харкова: поліція зацікавилася підписом пустого протоколу
"Соцопитування" на дільницях
Джерело: телеграм-канал "Х*****й Харків"
На виході з дільниці №631345 у школі №90 невідомі проводять "соцопитування" виборців, які уже віддали свій голос. Людям ставлять 2 питання. Перше із них стосується того, кого вони підтримали. Інше стосується уже другого туру. Виборців питають про те, за кого вони голосуватимуть у другому турі. варіантів там усього 2 – Михайло Добкін та Ігор Терехов.
Голосування з переносною скринькою
Джерело: телеграм-канал "ВЕХА"
Мешканці Харкова повідомляють, що члени однієї з виборчих дільниць з переносною скринькою та в супроводі поліцейського порушують правила голосування.
Члени комісії нібито навідувалися до тих, хто не писав заяви про голосування вдома.
"Дія" не працює
Джерело: телеграм-канал "Харьков Life"
На виборчих дільницях неможливо проголосувати з паспортом у додатку "Дія". Через це уже надійшло 5 повідомлень до поліції. У членів комісій немає приладів для зчитування документів.
Також один із виборців знайшов у списках жінку, яка раніше жила за його адресою, однак виїхала закордон. На іншій дільниці чоловік порвав бюлетень і вкинув його в урну.
Студентів примушують голосувати
Джерело: телеграм-канал "Х*****й Харьков"
Ще 30 жовтня студенти Харківського медичного університету отримали повідомлення від керівництва про те, що всі, хто живе у гуртожитку, зобов'язані проголосувати на виборах.
У день виборів, за словами студентів, комендант, заступник декана та проректор університету ходять по кімнатах та шукають студентів. Не соромляться заходити навіть у душові кімнати. "Звільнення від голосування" отримали лише ті, хто проїхав на час дистанційного навчання додому. Однак керівництво закладу просить їхні дані.
Студентів примушують голосувати / Фото телеграм-каналу "Х*****й Харьков"
Пізніше з'явилися повідомлення про те, що на вході до гуртожитку роблять список з тих, хто ходив на вибори, а хто ні.
Фото бюлетеня для начальника
Джерело: "Опора"
На дільниці №631543 спостерігачі помітили, що в одній із кабінок жінка фотографує виборчий бюлетень. Вона аргументувала це тим, що її нібито попросив це зробити начальник – керівник проєкту "Картка харків'янина".
Спостерігачі сконтактували з названим керівником, однак той спростував усе і сказав, що таких вказівок не давав. Крім того, посадовець припустив, що це може бути провокація.
Жінка видалила знімки зі свого телефону та пішла з дільниці. Спостерігачі викликали правоохоронців.
Людей внесли до списків голосування з дому
Спостерігачі ОПОРИ зафіксували факти, коли виборці не змогли проголосувати на дільницях, адже їх внесли до списків для голосування на дому. Однак вони особисто заяв про включення їх до такого списку не писали.
Так, на виборчій дільниці №631436 по вулиці Гвардійців-Широнінців, 37, одна громадянка нервувала, бо її маму включили до списку виборців, що голосують на дому. У відповідь голова ДВК сказала, що "були волонтери, які виконали свою роботу". Певні волонтери перед виборами ходили по домівках і, можливо, самостійно позначали, хто з пенсіонерів хоче голосувати вдома,
– зазначили активісти.
Після того, як спостерігачка ОПОРИ почала фіксувати розмову на відео, голова ДВК заявила, що ні про яких волонтерів не знає. Однак інші члени ДВК підтверджують кілька випадків, що у списках були люди, які не планували голосувати вдома.
Окрім цього, на виборчій дільниці №631201 по вулиці Полтавський Шлях, 133, також зафіксували випадки, коли люди приходили голосувати на дільницю, а їм повідомляли, що вони внесені до списків тих, хто голосує з дому.
Людей внесли до списків голосування з дому: дивіться відео
Вибори мера Харкова: коротко
- У Харкові призначили позачергові вибори мера після того, як Геннадій Кернес, який 25 жовтня 2020 року втретє став головою міста, помер.
- Про смерть політика через коронавірус повідомили 17 грудня 2020 року, а 24 лютого 2021 року повноваження покійного офіційно припинили.
- У Раді призначили голосування за посаду харківського мера на 31 жовтня 2021 року. Свої кандидатури на волевиявлення зареєстрували 10 осіб.