Кіно у якості зброї
І мало роззброїти ворога, йому потрібно завдати потужного контрудару. Кажуть українські кінорежисери. Водночас на власне кіно грошей цьогоріч виділили менше, аніж зазвичай – 70 млн гривень, а це одна десята бюджету звичайного російського фільму.
Українці не можуть пригадати, коли востаннє бачили фільм вітчизняного виробництва. Кіномани можуть згадати одну-дві назви.
Насправді у 2014 році в Україні зняли рекордних 16 картин. І всі вони були в прокаті. Проте "Поводир" – чи не єдиний фільм, на який масово прийшли глядачі. Причину цього сам режисер картини – Олесь Санін вбачає, зокрема, у потужному промо.
Інші ж режисери, якщо грошей на фільми наскребли, то на промо – не вистачило. Володимир Тихий – відомий своїми документальними роботами в проекті "Вавилон, 13". Проте в його арсеналі чимало художніх картин. На початку 2014 року в прокаті був його психологічний трилер – "Зелена кофта". Проте не було промо – не було глядачів. Рекламу вітчизняного кіно давно потрібно прирівняти до соціальної.
Читайте також: В Україні можуть заборонити фільм про Януковича
Та промо – лише частина проблем. В Україні – кіно це не бізнес. Тож без допомоги держави, без спеціальних програм не обійтись. І замість урізати видатки на кіно, враховуючи складну ситуацію, його як ніколи потрібно підтримувати. Бо воюють не лише зброєю.
Росіяни це усвідомили добре. Після окупації в Грузії, вони одразу почали знімати художні фільми з потрібними владі акцентами. Зокрема, на стрічку "Серпень. Восьмого" з держбюджету витратили 16 мільйонів доларів.
Зараз росіяни йдуть тим самим шляхом. І вже випускають фільми на "злобу дня" – про повернення Криму та хоробрих ополченців. Не шкодують грошей і на промо. Відтак, українські режисери просять переглянути кошторис. Самокритично, обіцяючи, працювати над якістю.
Щодо ж зареєстрованого в Раді законопроекту, який передбачає спеціальний збір на кіно з прокату, кабельних операторів телереклами, то це давно потрібно було зробити, впевнені режисери. Оскільки, якщо документ ухвалять цього року, то спец-фонд підтримки кіноіндустрії запрацює лише з наступного року. А в інформативній війні, як і в звичайній, зволікання дорівнює поразці.
До слова, український кінооператор відзначився на Берлінале. Сергія Михальчука нагородили "Срібним ведмедем" Берлінського кінофестивалю.