УКР РУС
19 березня 2019, 17:34
10

Росія має намір розв'язати нову газову війну, – Клімкін

Після завершення дії теперішніх домовленостей про транзит газу територією України Росія спробує загострити ситуацію ще більше. У планах Москви – розв'язати нову газову війну.

Ймовірність такого розвитку подій дуже велика, і партнери України це розуміють, заявив глава МЗС України Павло Клімкін "Інтерфакс ".

Читайте також: Скільки газу використала Україна з початку опалювального сезону: цікаві дані

Міністр наголошує, що Україна має бути готовою. Так, необхідно збільшувати запаси газу у сховищах.

Зараз не тільки ми, але і Європа добре розуміємо ймовірність російських провокацій,
– розповів він.

Клімкін зазначає, що Україна і ЄС наполягають на основі європейських правил для майбутніх контрактів, натомість "Росія натякає на можливість таємних домовленостей".

"Це означає, зокрема, що газ необхідно продавати на східному кордоні. Тарифи ж повинні бути розраховані на основі методології, яка закладена в європейських правилах, тоді ми уникаємо будь-яких можливих "договорняків", – заявив міністр.

При цьому контракти на старих умовах неможливі – не лише політично, а й юридично.

Що відомо про газові угоди 2009 року між Україною та Росією та їхні наслідки?Наприкінці 2008 року розпочалась чергова російсько-українська газова війна. Зокрема, після повернення на посаду прем'єра у 2007 році Юлія Тимошенко прагнула прибрати з газового ринку України "РосУкрЕнерго" (компанія з перепродажу природного газу на території України, а також Східної та Центральної Європи), яка з 2004-го по 2009 рік була посередником щодо постачання газу в Україну та Європу. 2 жовтня 2008 року прем'єр-міністри РФ та України Володимир Путін і Юлія Тимошенко відповідно підписали Меморандум, який передбачав ліквідацію посередників у торгівлі газом між країнами. Також він детально визначав умови майбутніх контрактів з постачання газу в Україну на найближчі роки.

У грудні 2008 року ситуація у газовій сфері знову загострилася. Річ у тім, що Москва почала ультимативно вимагати погашення боргу, який мала компанія "РосУкрЕнерго" перед російською стороною – 2,4 мільярда доларів за поставлений газ у 2008 році (зокрема, "РосУкрЕнерго" не заплатила за 11 мільярдів кубометрів газу, які було закачано у сховища України).

У підсумку під загрозою непідписання опинився договір про постачання газу в Україну на 2009 рік – свої вимоги щодо ціни на газ висували, як Україна, так і Росія. А з 9:00 1 січня 2009 "Газпром" у повному обсязі припинив постачання газу в Україну. Водночас з 1 по 18 січня відбулося істотне скорочення постачання газу до країн Центральної та Східної Європи, в Україні підприємства теплокомуненерго працювали на межі можливостей і через холоди постала загроза колапсу всієї української системи ЖКГ.

18 січня 2009 року в результаті п'ятигодинних переговорів прем'єр-міністри Путін і Тимошенко домовились про відновлення транспортування газу в Україну та країни ЄС. Відповідно до нових газових контрактів, базова ціна на російський природний газ для України склала 450 доларів США за 1 тисячу кубічних метрів, було закріплено монополію Росії ("Газпрому") на постачання газу в Україну, а також передбачено штрафи для української сторони в разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті.