Кого не призвуть за новим законопроєктом про мобілізацію

9 лютого 2024, 11:28
Читать новость на русском

Оновлений законопроєкт щодо мобілізації розширює перелік громадян, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

24 Канал розповідає, хто не підлягає призову згідно з проєктом закону № 10449, який уже опубліковано на сайті Верховної Ради України.

Дивіться також Новий закон, виїзд за кордон і е-повістки: якою може бути мобілізація в лютому 2024

Згідно з документом, призову не підлягають військовозобов'язані керівники міністерств та їхні заступники, керівники держорганів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; а також судді, судді Конституційного суду, члени Вищої ради правосуддя (ВРП), Вищої кваліфікаційної комісії суддів, дисциплінарні інспектори ВРП.

Додатково від призову відтепер звільнені працівники Державної спеціальної служби транспорту, Міністерства внутрішніх справ, а також установ експертної служби МВС.

Щодо осіб, які здобувають освіту, то на військову службу не призиватимуть здобувачів фахової (професійно-технічної), фахової вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами навчання та здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.

"Це не поширюється на аспірантів, які здобувають рівень освіти коштом фізосіб або юросіб на умовах контракту, а також на докторантів та осіб, зарахованих на навчання в інтернатуру", – випливає із законопроєкту.

Також важливо зазначити, що упродовж 2 років призову на військову службу не підлягають військовозобов'язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та звільнені зі служби в запас у зв'язку із закінченням строку військової служби. Водночас вони можуть бути призвані на військову службу добровільно.

Мобілізація жінок і опікунів

Проєкт закону передбачає, що мобілізація також не поширюється на жінок і чоловіків, у яких на утриманні перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за 3 місяці.

Від мобілізації також звільняються жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або оголошений померлим.

Крім того, мобілізації не підлягають усиновителі, які утримують дітей, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування; опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі.

Зауважте! Оновлений варіант документа також пропонує, що особи з інвалідністю в особливий період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.

Примітно також і те, що в документі немає змін щодо мобілізації народних депутатів Верховної Ради.

Законопроєкт прийняли у першому читанні

  • Після голосування за законопроєкт №10449, що стосується військової служби та мобілізації, в українському парламенті констатували: це не остаточна версія документа.
  • Депутати планують детально працювати над ним до другого читання.
  • Основна увага під час доопрацювання буде приділена захисту прав людей з інвалідністю та їхніх опікунів, а також перегляду положень щодо аспірантів, уточнив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.