Коли Україна та Росія остаточно погодять газовий контракт: назвали дату

24 грудня 2019, 17:58
Читать новость на русском

"Нафтогаз" та "Газпром" 26 грудня зустрінуться для остаточного узгодження газового договору. Обидві сторони готують свій варіант контракту, та підпишуть лише один.

Над спільним варіантом працюватимуть 26 грудня, повідомив у фейсбуці виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

Читайте також: Контракт про транзит газу: Кабмін опублікував текст протоколу зустрічі

Ми вже встигли виконати "домашнє завдання" – підготували проєкти контрактів, які готові до підписання,
– написав Вітренко.

За його словами, спільний варіант не означає суцільних поступок з української сторони. Україна дотримуватиметься своїх національних інтересів.

Директор "Нафтогазу" також висловив сподівання, що договір вдасться погодити до 27 грудня. "Але якщо буде така необхідність, робота триватиме й на вихідних", – додав він.

Раніше у "Нафтогазі" повідомили, що працюють над текстами угод, які передбачено протоколом. Йдеться про: угоду щодо врегулювання взаємних претензій; договір про організацію транзиту між "Нафтогазом" і "Газпромом"; договір бронювання потужностей між "Нафтогазом" та компанією "Оператор ГТС України" (ОГТСУ).

Що треба знати про переговори щодо транзиту газу

  • За підсумками зустрічі "нормандської четвірки" український президент Володимир Зеленський заявляв, що Україна хоче укласти новий контракт на 10 років, натомість у Росії пропонували лише на 1 рік.
  • Водночас Кремль вимагає, щоб Україна та Росія відмовилися від взаємних претензій у міжнародному арбітражі та припинили всі судові розгляди.
  • Зокрема, у "Газпромі" заявили, що вони відмовляються постачати газ до України напряму доти, допоки Україна не відмовиться від своїх перемог у міжнародних арбітражах. У "Нафтогазі" ж кажуть, що Україна не збирається забути 22 мільярди доларів, які є винною Росія.
  • Також у "Нафтогазі" бачать можливість у тому, аби "Газпром" віддав Україні 3 мільярди боргу за Стокгольмський арбітраж прямим постачанням газу.
  • Господар Кремля Володимир Путін наголосив, що Росія є готовою постачати газ до Європи лише на своїх умовах. А у "Газпромі" скаржаться на "дуже високі" тарифи.
  • Раніше тристоронні переговори про транзит відбувалися переважно у будівлі Єврокомісії у Брюсселі.
  • Згодом наступні уже двосторонні перемовини про транзит відбулися на рівні міністрів енергетики Росії та України у Відні.
  • Там також відбулися зустрічі між "Нафтогазом", "Газпромом" та Оператором ГТС України. За словами виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка, на переговорах не досягли компромісу.
  • Потім раунд переговорів пройшов у Берліні. На ньому сторони попередньо домовилися про нібито продовження транзиту газу після 1 січня 2020 року.
  • Підписали ж сторони протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України та врегулювання взаємних вимог у Мінську 20 грудня.