Коли українці зможуть їздити до Європи без віз?
Ще на початку цього року Президент Петро Порошенко заявляв, що Україна може отримати безвізовий режим з ЄС на травневому саміті в Ризі.
Одразу після новорічних свят він отримав перший в країні біометричний паспорт. Біометричні паспорти – ключовий крок на шляху до безвізового режиму з ЄС, заявив він тоді. Однак вже навесні мрії про безвізовий режим стали більш далекими і Президент заговорив про 2016 рік.
Кілька днів тому президент Європейської Ради Дональд Туск заявив, що не хоче спекулювати, щодо будь-яких дат, хоча є наміри запровадити безвізовий режим якнайскоріше, як це можливо. Він наголосив на важливості виконання Україною поставленого домашнього завдання.
Про безвізовий режим поговорять у травні
При цьому політик навів приклад Молдови, яка вже має безвізовий режим, не зважаючи на внутрішній конфлікт з Придністров'ям. За словами європейського та українського керманичів, наміри щодо запровадження безвізового режиму будуть розглянуті на Саміті східного партнерства у Ризі в травні.
То ж коли саме Україна отримає безвізовий режим з Європейським Союзом сайт "24" вирішив дізнатись у експертів.
Рік тому Україна мала достатні сподівання на запровадження безвізового режиму на ризькому Саміті у травні цього року, однак наразі ці шанси зменшились, вважає експерт Міжнародного центру політичних досліджень Василь Філіпчук. Тоді Україна мала майже завершений план по безвізовому режиму, який отримала в 2010 році та показала героїчність на Майдані. Вона мала прекрасний шанс отримати таку можливість, але наразі його втратила.
Зараз ми маємо ситуацію, коли сказано всіма, в тому числі представниками ЄС, що Україна не виконала всі необхідні технічні критерії. Безвізовий режим буде наданий, коли ці умови будуть виконані. Коли це буде, зараз сказати важко. Теоретично, це може бути протягом трьох місяців, якщо відповідні міністерства та відомства будуть працювати. Запускаються експертні процеси — це 3-6 місяців. Якщо все буде виконано, то початок 2016 року є реалістичною датою,
— вважає експерт.
З кожним днем ситуація погіршується
Якщо ж українська влада не справиться з цією задачею, то безвізовий режим може перенестись у незрозуміле майбутнє. Оскільки з кожним днем збільшуються негативні моменти — зростання кількості внутрішньо переміщених осіб та погіршення стану економіки.
На його думку, тільки жорсткий публічний тиск заставить урядовців зайнятись виконанням безвізових умов, щоб встигнути підготувати їх за три місяці.
Читайте також: Українцям буде важче отримати "шенгенку"
Безвізовий режим щонайшвидше можливий у 2016
Менш оптимістичної думки експерт з міжнародного та європейського права Вадим Трюхан. І заявлена дата – 2016 рік – це прояв оптимізму.
"Якщо ми зможемо досягти безвізового режиму протягом 2016 року, то це буде оптимістичний сценарій. Хоча насправді для цього треба багато чого робити", — вважає експерт.
Трюхан вважає, що за три місяці влада України зможе тільки підготувати умови лібералізації безвізового режиму. Однак існує інші проблема — події на Сході, через які зростає кількість внутрішніх біженців.
Фактор ризику збільшення мігрантів до Європейського Союзу має місце. Тому треба сконцентрувась на виконанні плані дій щодо лібералізації безвізового режиму і на пошуку шляхів миру на Сході через політико-дипломатичні та військові засоби. І від успіху по цих напрямках буде залежити дата поїздок українців до ЄС без віз,
— вважає експерт.
І якщо ж виконанням умов безвізового режиму Україна може виконувати самостійно, то мир на Сході залежить і від дій Російської Федерації.
Читайте також: Як врятувати європейський шлях України. ТОП-10 термінових кроків
Отримати безвізовий режим заважають і наслідки війни, вважає дипломат, екс-консул в Стамбулі Богдан Яременко.
"Заважають наслідки війни, причому не війна сама по собі, а неконтрольованість кордону та загроза нелегально переміщених осіб, а також боротьба з корупцією. Все інше — це дрібні питання, які вирішуються доволі швидко. Треба вибудовувати свою політику з окупованою територію таким чином, щоб знімати занепокоєння європейської сторони", — вважає дипломат.
За його словами, українська влада неправильно підходить до переговорного процесу — намагається виторговувати політичні дивіденди замість вирішення заявлених європейською стороною проблем.
Необхідні біометричні паспорти
"Зараз ЄС боїться, що до них поїдуть особи з українськими паспортами, вкраденими в Криму чи на захоплених терористами територіях на Донбасі. Тому вони рекомендують нам запровадження біометричних паспортів. І їх видача наразі стартувала", — вважає політолог-міжнародник Олександр Палій.
На його думку, дату безвізового режиму оголосять на Саміті східного партнерства в Ризі, який відбудеться в травні. І наразі Україна має найкращі шанси поміж країн СНД.
"(Безвізовий режим – "24") це нематеріальний актив, який може продемонструвати рішучість здійснювати євроінтеграцію, йти на зближення. Тому я думаю, що ми його отримаємо і цілком вірогідно в 2016 році", — вважає політолог Євген Магда.
Читайте також: Саміт "Україна-ЄС": найважливіші заяви