Які кроки для євроінтеграції нам необхідно зробити:

  1. Необхідно починати реформи.
  2. Потрібна якісна переоцінка та нові концептуальні засади щодо драйверів модернізації України.
  3. Покладатися ми можемо лише на себе. Той легкий шлях європейської чи євроатлантичної інтеграції, яким пройшли Польща та наші західні сусіди, залишився років 15-20 позаду. Для нас цей шлях буде довшим, складнішим, дорожчим.
  4. Політичні заяви мають знайти відображення у конкретних діях, передусім у сфері децентралізації, правосуддя та боротьби з корупцією.
  5. Україна повинна запропонувати ЄС нову концепцію розвитку європейського континенту, яка б зробила можливим безконфліктне співіснування європейських держав.
  6. Використати час, який залишається до запровадження зони вільної торгівлі, для покращення умов торгівлі з ЄС і подолання негативних тенденцій скорочення експорту, а також виробити збалансовану позицію щодо переговорів з цього питання з Росією.
  7. Закріпити конкретну дату запровадження безвізового режиму з ЄС із зазначенням переліку чітких критеріїв для досягнення цієї мети.
  8. Надати графік впровадження Третього енергетичного пакету ЄС, зокрема скасування енергетичних монополій.
  9. Окреслити кроки з метою посилення інституційного забезпечення координаційного органу з виконання угоди про асоціацію, створення на базі урядового офісу при секретаріаті уряду України державного органу з достатніми повноваженнями та кадровим потенціалом.
  10. Підтримати якісний громадянський моніторинг виконання угоди про асоціацію, який повинен стати індикатором ефективності дій влади та засобом її підвищення; окреслити кроки для підвищення рівня комунікації між громадянським суспільством і владою.

І пам'ятаймо: лише конкретика врятує євроінтеграцію.

За матеріалами статті голови правління Міжнародного центру перспективних досліджень Василя Філіпчука.