Вирви від бомб і вщент зруйновані будинки: як виглядає Чернігівщина після наступу окупантів

18 квітня 2022, 07:01
Читать новость на русском

Російські війська місяць намагалися прорватися в Київ з боку Чернігова – міста-героя, яке окупанти знищували авіабомбами, ракетами та снарядами.

Сліди "русского міра" сьогодні в Чернігові можна побачити на готелі "Україна", кінотеатрі імені Щорса, лікарнях, школах, супермаркетах, дитячому садочку, стадіоні імені Гагаріна, житлових масивах. І особливо – в історіях людей, які жили під бомбами у підвалах. Яка зараз ситуація у місті – читайте в матеріалі сайту 24 каналу.

Читайте "Відкривай двері, бо кину гранату": як окупанти тероризували жителів Ірпеня

Життя під час окупації

Жителі міста розповіли, що було дуже холодно і в деяких кварталах, де не було газу, приходилося готувати їжу на вулиці. Зараз біля деяких будинків можна побачити саморобні туалети – іншого виходу тоді не було.

Саморобний туалет, Чернігів / Фото Аліни Туришин, 24 канал

Єгор спав у підвалі, коли вночі ракета влучила у готель "Україна", який був однією із візитівок міста. Чоловіка та інших людей, які там були, від ударної хвилі засипало пилом.

Готель "Україна" / Фото Аліни Туришин

Я піднявся наверх, щоб зрозуміти, де і що горить. Була тьма. Дивишся, наче вчора стояла гарна будівля, а тут зовсім руїна. Частини валялися в парку за 150 метрів. Особливо було страшно, коли літали літаки та бомбили. Спочатку вони літали, де хотіли. Потім кілька збили й вони почали бомбити лише околиці, а всередину міста не лізли,
– сказав Єгор.

Їхати з рідного міста чоловік не хотів спочатку. Але коли окупанти почали обстрілювати ТЕЦ, то з'явилися думки, що треба бігти, бо "якщо вони все тут переб’ють, то це буде другий Маріуполь".

Важливо Ніж іти вмирати в Україну – краще спалити Кремль, – експерт про плани російських військових

Підготовка до евакуації

Єгор пригадав, як готувався до виходу з міста. За ніч до того спав дуже погано, бо розумів, що доведеться йти полем, яке обстрілюється. 

Тоді почали знову літати літаки. Я подумав: "Не дай Боже, міст". Ми стали зранку, почали їхати, і все ж таки це був міст. Був ще пішохідний, але ж це треба пішки йти, а потім і його сильно обстріляли. І там, найімовірніше, було багато цивільних людей. Після цього туди перестали пускати (людей – 24 канал),
– сказав він.

Наслідки бомбардування Чернігова / Фото Аліни Туришин, 24 канал

За його словами, зараз місто трохи оживає – деякі люди вже повертаються. Магазини працюють, але не всі продукти довозять. На місцевому ринку, додав він, високі ціни – 50 гривень за кілограм цукру.

У мене був тільки газ, але добре, що так. Були ночі, коли було мінус десять, і було дуже холодно. А в деяких будівлях нічого не було, то вони готували на вулицях. Вода з'явилася, коли окупанти пішли. До цього її набирали в Стрижені для туалету. Це така брудна річка. А так брали в колонках. Там були довгі черги, але люди стояли,
– зазначив Єгор.

Єгор – мешканець Чернігова / Фото Аліни Туришин, 24 канал

Російська авіація атакувала й школи міста. Ольга є підприємицею Чернігова. Жінка розповіла, що у другий день повномасштабної війни в одну зі шкіл волонтери почали звозити продукти харчування для захисників. Туди скинули бомбу, внаслідок чого загинуло 13 людей.

На школу в Чернігові скинули бомбу / Фото Аліни Туришин, 24 канал

"Тата шукав по частинах", – пригадав син зі сльозами на очах. Він попросив не показувати його обличчя, оскільки з першого дня повномасштабної війни вступив разом з батьком у територіальну оборону. 

Мешканка міста Наталія працює в аптеці, тому покинути Чернігів не вдалось. Жінка розповіла, що "було дуже страшно, позаяк з перших днів війни почалася стрілянина та бомбардування".

Я не пам'ятаю, в який день, але влучило в сусідній дім. Горів восьмий та дев'ятий поверхи. Ми бігали у підвали. Потім сказали, що пошкоджена газова труба і можливий вибух. Якраз внучка спала, і ми її сонною виносили,
– зауважила вона.

Наталія – мешканка Чернігова / Фото Аліни Туришин, 24 канал

Вночі спати було неможливо. Якщо починалося бомбардування, то треба було швидко бігти в укриття. Сиділи в коридорі на складених рюкзаках, а на руках тримали півторарічну дівчинку. Потім перебралися до сусідів, ближче до центру. Там було спокійніше, додала вона.

Зверніть увагу Похоронили у дворі: в Ірпені окупанти жорстоко розстріляли місцевого жителя

Села Киїнка та Павлівка під Черніговом також потрапили під обстріли "Градами" російських окупантів. Майже вщент зруйнована Новоселівка, розбита Подусівка та інші мікрорайони міста.

Так виглядають села під Черніговом після обстрілів / Фото Аліни Туришин, 24 канал

У селі Новоселівка під Черніговом окупанти застосовували килимові бомбардування. Будинки знищені до фундаменту. А в землі можна побачити вирви, глибиною в 7 метрів. Під завалами місцями залишаються тіла місцевих жителів та тварин.

Також варто побачити – звернення мера Чернігова після ночі 28 лютого: дивіться відео