Махінації в НАЗК: хто причетний до корупції з перевірками декларацій

15 листопада 2017, 15:10
Читать новость на русском

Після того, як голова департаменту фінансового контролю НАЗК Ганна Соломатіна заявила про факти фальсифікації перевірок декларацій чиновників, за справу взялися детективи НАБУ, який і передали дані факти.

Нагадаємо, у вівторок, 14 листопада Ганна Соломатіна навела факти фальсифікації у НАЗК. Винним у цьому вона вбачає керівницю агентства Наталію Корчак. Однак інші прізвища на брифінгу відмовилась називати, заявивши, що там є високопосадовці, в тому числі і з Адміністрації Президента. В АП одразу ж заявили, що вони до цього не мають жодного стосунку. У самому НАЗК вирішили підготувати позов до суду через скандальну заяву про фальсифікації е-декларацій.

Після того детективи НАБУ розпочали досудове розслідування за фактом вчинення посадовими особами НАЗК дій з метою можливого отримання хабаря в особливо великих розмірах, суміщеного з вимаганням.

Читайте також: Мустафа Найєм розповів про факти фальсифікації е-декларацій

За даними журналістів, "смотрящим" від Адміністрації Президента за діяльністю НАЗК виявився Олексій Горащенков. Він у 2014-2016 роках був помічником президента Петра Порошенка, а нині обіймає посаду першого заступника керівника Головного департаменту стратегічного планування та оперативного забезпечення АП. Вже у четвер, 16 листопада, його можуть обрати переможцем конкурсу на посаду директора Державного бюро розслідувань, повідомляє "Українська правда".

Причиною, чому Соломатіна не називає прізвища осіб, які можуть бути причетні до фальсифікації результатів перевірки декларацій, вона називає таємницю слідства. Однак каже, що до цього причетні члени НАЗК, серед яких колишній працівник агентства Руслан Радецький, а також Олександр Скопич, Олександр Серьогін, які фігурують у матеріалах розслідування.

Відповідаючи на питання про те, чому вона вирішила озвучити факти корупції та фальсифікації, Соломатіна заявила, що виявила чимало фактів порушення після проведення аудиту.

Коли будь-який керівник приходить на нову посаду, він повинен зрозуміти, що відбувалося до нього. Щоб цього не відбулося при мені. У результаті я виявила купу порушень. Наприклад, по одній особі, яка була кандидатом на посаду, було два висновки по спецперевірці. Один висновок без порушень, інший – з конкретними порушеннями по тих чи інших проблемах у декларації,
– розповіла Соломатіна, підтвердивши, що ця людина згодом отримала посаду.

Серед чиновників, які таким чином "проходили" спецперевірку, вона вказує на наявність ректора, і заступники голів облдержадміністрацій. Щодо посади ректора, то Соломатіна називає кандидату на посаду ректора Дніпропетровського мед університету: "У висновку все нормально. Насправді – особа не вказала десь півтора мільйони доходу. І в системі взагалі відсутня декларація цієї особи".

Схожа ситуація із заступником мера Чернігова.

"У висновку спецперевірки – проблем немає. Повна перевірка також показала, що все нормально. Це було зроблено за часів Радецького. А коли почали перевіряти саму декларацію, в особи виявилася земля в Чернігові, у Криму", – зазначила Соломатіна.

Читайте також: НАЗК перевірить виграш Ляшка у лотерею: стало відомо, коли

Аналогічно перевіряли і депутатів

"У лютому розпочалися перевірки восьми депутатів та одного міністра. Це, наприклад, по Ляшку, Шуфричу, Сотник, Балицькому. Але жодного запиту в жоден орган не направили. Тобто ці перевірки не проводили", – розповіла Соломатіна.

Також вона отримала вказівки від Корчак надати позитивні висновки по двох депутатах – Бориславу Розенблату з БПП та Володимиру Бандурову, який є членом групи "Воля народу".

Читайте також: Нардеп від БПП продав за 8,49 мільйона гривень елітну квартиру, яку в цей день отримав за 1 гривню

Щодо "смотрящого" від Адміністрації Президента, то таке "призначення" їй пояснили політичними мотивами, щоб відсторонити "політично неугодних". Як це було в Одесі, де виявилося чимало прихильників Міхеїла Саакашвілі.

Проблему в роботі НАЗК щодо перевірок Соломатіна закидає Наталії Корчак. Вказує, що це через неї не було введено автоматизованої перевірки декларацій, яка б пришвидшила роботу.

Щоб це йшло автоматом, потрібно було розробити модуль логічного арифметичного контролю. Сьогодні з тих 90 декларацій, які перевіряють, це більшість – сільські голови, у яких смішні доходи. Це замість того, щоб перевіряти топ-чиновників, у яких мільйоні доходи. Якби цей модуль було прийнято, то перевірка цих декларацій відбувалася протягом 12-13 годин,
– переконана Соломатіна.

Тепер же справою зайнялися в НАБУ. Хоча до цього документи і передали Генпрокуратурі. Однак вони туди «не потрапили».

"Документи зайшли в канцелярію, але їх не зареєстрували. Приїхав колишній помічник голови НАЗК, який зараз працює в СБУ, і забрав ці документи. Привіз ці документи нам назад і сказав, щоб ми їх більше в Генпрокуратуру не возили. Тому ми і звернулися в НАБУ", – розповіла Соломатіна.