Майже 10 мільйонів людей в Україні не мають безперебійного доступу до чистої води: про проблему

29 серпня 2024, 14:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Проблема доступу до чистої води є однією з найгостріших гуманітарних загроз сучасності. Вода – це базова потреба, від якої залежить життєдіяльність кожного.

Близько 10 мільйонів людей в Україні, зокрема 1,7 мільйона дітей, не мають безперебійного доступу до безпечної води. Ескалація війни фактично наблизила водний сектор України до колапсу.

24 Канал поспілкувався з представниками ЮНІСЕФ, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та учасниками молодіжної програми UPSHIFT, які 25 серпня представляли нашу державу на міжнародній щорічній події у Стокгольмі World Water Week. Детальніше про проблему та як українці з нею борються – розповідаємо в матеріалі.

Читайте також Обирайте разом з дітьми: найкращі книги для дошкільнят та їхніх батьків

Чому говорити про проблему з доступом до чистої води – завжди на часі

Ризик поширення інфекційних захворювань, проблем з продовольчою безпекою та погіршення санітарних умов суттєво зростає, коли доступ до чистої води обмежений. Особливим викликом ця проблема стає для дітей, які є найбільш вразливими до впливу забрудненої води.

Говорити про це необхідно, аби привернути увагу суспільства, а особливо – міжнародної спільноти, до важливості проблеми та стимулювати дії, спрямовані на подолання цієї кризи.

В умовах війни проблема стала неабияк актуальною для українців через постійні обстріли ворогом критичної інфраструктури й ведення бойових дій. Зокрема від 24 лютого 2022 року було зруйновано 1 000 кілометрів водопровідних мереж.

27 жовтня 2023 року, Лежине, Запорізька область / Фото ЮНІСЕФ Україна

Як розповів міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич, який теж був присутній на World Water Week цього року, участь у подібних ініціативах має велике значення з декількох причин:

  1. Обмін досвідом та знаннями: фахівці з різних країн збираються на міжнародних заходах, щоб поділитися своїм досвідом у галузі управління водними ресурсами, збереження води та впровадження нових технологій. Це дає українським спеціалістам можливість ознайомитися з сучасними підходами і методами, які можна застосувати в Україні.

  2. Підвищення обізнаності про екологічні виклики: Всесвітній тиждень води допомагає звернути увагу на глобальні проблеми водних ресурсів, такі як забруднення, зміна клімату та дефіцит чистої води. Ці питання також є актуальними для Миколаєва, тому участь у таких заходах сприяє підвищенню обізнаності та мобілізації громадськості та уряду до дій.

  3. Розвиток міжнародного співробітництва: Миколаїв може встановити нові міжнародні партнерства та співпрацювати з іншими містами й організаціями, які мають досвід у вирішенні проблем водопостачання та водовідведення. Це може сприяти втіленню спільних проєктів та ініціатив, спрямованих на покращення стану водних ресурсів в Україні.

  4. Залучення інвестицій: участь у таких заходах також дає можливість представити проєкти та ініціативи Миколаєва на міжнародному рівні, що може залучити інвестиції для їх реалізації. Це особливо важливо для фінансування інфраструктурних проєктів, пов’язаних із поліпшенням якості водопостачання та захистом водних ресурсів.

  5. Участь у таких заходах, як Всесвітній тиждень води, дозволяє бути частиною глобального руху за збереження водних ресурсів, що сприяє екологічному та економічному розвитку міста і країни.

Відтак українська молодь заговорила про цю проблему на World Water Week 2024, де представила ініціативи, спрямовані на покращення ситуації з доступом до чистої води у регіонах, що цього потребують.

Учасники конференції розповіли, що в Україні атаки на цивільну інфраструктуру зруйнували тисячі кілометрів водопровідних мереж і спричинили перебої в електропостачанні, порушивши доступ до базових послуг і підвищивши й без того високі ризики спалаху захворювань. 40% національної системи водопостачання та водовідведення вже перебували в критичному стані ще до початку повномасштабної війни через стару та зношену інфраструктуру.

Наголосимо, що загальна вартість збитків, завданих сектору станом на грудень 2023 року, оцінюється майже в 4 мільярди доларів США, а втрати – в 11,6 мільярда доларів.

Цьогорічний виступ України на World Water Week був спрямований на посилення зусиль Уряду України, гуманітарних партнерів та партнерів з розвитку задля забезпечення постраждалих регіонів безпечною питною водою та необхідними санітарними засобами.

З одного боку, подібні заходи націлені на те, аби негайно реагувати на кризову ситуацію, щоб уникнути перебоїв у наданні життєво важливих послуг. А з іншого – основну увагу приділяють відновленню в контексті прагнення України приєднатися до Європейського Союзу.

Це дає можливість Україні здійснити перехід від старої та занедбаної радянської інфраструктури та послуг до децентралізованого, недорогого та енергоефективного водопостачання й водовідведення.

Важливо! Доступ до чистої води є критично важливим для будь-якої громади! Тому про цю проблему варто інформувати світ, тим паче під час війни.

Яка ситуація з водопостачанням в Україні

6 червня 2023 року росіяни здійснили нечуваний терористичний акт, найбільший з часів Другої світової війни – підірвали греблю Каховської ГЕС. Внаслідок цього Україна втратила 18 кубокілометрів води, чого б вистачило для користування всього людства на 2 дні.

Наслідки підриву Каховської ГЕС / Фото ЮНІСЕФ Україна

Відтак через дії росіян без водопостачання залишились 1,6 мільйона українців. Найкритичнішою ситуація була у Миколаєві, Кривому Розі, Херсоні, Марганці, Нікополі, Томаківці та Покрові.

З перших днів катастрофи ми почали шукати рішення, щоб забезпечити людей водою. На сьогодні 62% населення на Харківщині та 82% на Миколаївщині мають доступ до централізованого водопостачання,
– розповів на конференції Євгеній Федоренко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції.

"Однак 42% території нашої країни все ще потребують більш комплексних та довгострокових рішень", – додав він.

За словами Федоренка, наразі маємо 9 регіонів, де необхідно діяти негайно. Йдеться про Дніпропетровську, Донецьку, Запорізьку, Луганську, Миколаївську, Кіровоградську, Одеську, Харківську та Херсонську області.

У деяких регіонах все ще проблеми з безперебійним доступом до чистої води / Фото ЮНІСЕФ Україна

Зокрема, у Миколаєві через зупинку централізованого постачання питної води, спричинену руйнуванням 12 квітня 2022 року російськими військами водогону Дніпро-Миколаїв на непідконтрольній території Херсонської області, КП "Миколаївводоканал" було змушене перейти на централізоване постачання технічної води з високим вмістом солей.

Таким чином, централізоване постачання питної води в місті повністю припинилося. Як пояснює мер Миколаєва Олександр Сєнкевич, якби місто залишилося навіть без технічної води, під впливом кисню трубопроводи все одно б зруйнувалися впродовж року, а система каналізації теж була б пошкоджена – адже стоки "цементували" б труби.

Відсутність будь-якого водопостачання також призвела б до ускладнення санітарно-епідемічної ситуації та до виникнення і поширення інфекційних захворювань серед населення через неможливість задоволення фізіологічних, санітарно-гігієнічних та господарських потреб,
– зауважує міський голова.

Завдяки зусиллям міської влади та безпрецедентній допомозі міжнародних партнерів у місті встановили безкоштовні пункти роздачі питної води з установок зворотного осмосу. Також КП "Миколаївводоканал" доставляє питну воду зі свердловин і власних установок зворотного осмосу до пунктів водороздачі в різних районах міста. Загалом, за інформацією мера, було відкрито близько 250 таких пунктів.

"Однак це не знімає з порядку денного нагальне питання відновлення централізованого постачання питної води в місті Миколаєві", – додає Олександр Сєнкевич.

Уряд країни робить усе можливе, щоб забезпечити населення питною водою. Однак ще 10 мільйонів громадян сьогодні не мають доступу до безпечного водопостачання, а 20 мільйонів не мають доступу до централізованого збору та очищення стічних вод. Постійні обстріли та атаки на інфраструктуру з боку ворога спричиняють труднощі з постачанням питної води. Більшість підприємств через обстріли та відсутність електроенергії стикаються з проблемою відсутності незалежного енергопостачання,
– каже про проблему Ірина Перегінчук, керівниця відділу водопровідно-каналізаційного господарства, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Важливо! Вода – це життя! І це без перебільшень. Зміна клімату дедалі більше обтяжує водні ресурси в Україні та цілому світі, що призводить до їх дефіциту та забруднення.

Молодь активно долучається до ініціатив від ЮНІСЕФ, щоб зберегти довкілля

Залучення молоді до питань збереження екології є критично важливим. Це не лише сприяє розвитку свідомого ставлення до довкілля, але й дає їм можливість робити позитивні зміни вже сьогодні, що забезпечує стійкий розвиток громад та суспільства загалом.

Це добре розуміє команда Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). А тому організація впроваджує інноваційну програму UPSHIFT, яка надає українській молоді можливість опановувати принципи людиноцентричного дизайну для розробки сталих рішень у своїх громадах.

UPSHIFT – це інструмент, розроблений ЮНІСЕФ для активізації та залучення голосів і участі молодих українців у вирішенні екологічних проблем. Це платформа для налагодження мереж і обміну досвідом, яка сприяє передачі знань та спільному вирішенню проблем серед молодіжних екологічних ініціатив,
– пояснює керівник програм ЮНІСЕФ у сфері водопостачання, санітарії та гігієни (WASH) Ніколас Осбер.

UPSHIFT – простір для активної молоді / Фото ЮНІСЕФ Україна

"У межах поточної хвилі програми UPSHIFT, присвяченій проблемам доступу до води та гігієни, молодь здійснює вагомі дії у своїх рідних регіонах: від розробки чат-ботів для залучення однолітків до питань гігієни до створення коротких історій та уроків для дітей щодо сталого розвитку довкілля, а також ініціатив з очищення річкових берегів і залучення своєї громади до змін", – додає Ніколас Осбер.

Як зазначає Анастасія Кутишенко з Білої Церкви, учасниця команди Molecule програми UPSHIFT, програма для неї – це широкий простір для особистісного розвитку, вивчення нового та просто цікавого проведення часу. Але водночас це можливості для молоді реалізовувати свій потенціал та перетворювати ідеї на реальні дії і досягнення.

 Анастасія Кутишенко, учасниця команди Molecule / Фото ЮНІСЕФ Україна

Війна значно посилила моє усвідомлення екологічних проблем, особливо після руйнування Каховської ГЕС. Ця катастрофа призвела до масштабного забруднення води та ґрунтів, що ще раз підкреслило важливість збереження довкілля навіть під час конфліктів. Я зрозуміла, що екологічні питання мають бути в центрі уваги, адже їх ігнорування може призвести до незворотних наслідків для нашого майбутнього,
– каже ще одна апшифтерка Марта Дибко зі Львова, учасниця команди "ком'unity".

У межах проведення хвилі UPSHIFT, зосередженої на питаннях доступу до чистої води та гігієни, вже вдалося реалізувати низку проєктів, спрямованих на покращення екологічної ситуації. Серед них:

  • створення гуртка з переробки паперу;

  • поширення ідей екологічного використання ресурсів;

  • встановлення сонячної зарядної станції;

  • проведення лекцій з енергозбереження;

  • запровадження системи сортування відходів у школах;

  • облаштування теплиці для вирощування хвойних рослин, які пізніше висаджують в місті, та багато іншого.

У Білій Церкві, до прикладу, молоді люди залучили небайдужих громадян міста до спільного прибирання частини узбережжя річки Рось.


 Учасники толоки по прибиранню річки Рось фотографуються на пам'ять / Фото Олександр Ратушняк, ЮНІСЕФ Україна

Річка важлива для нашого міста, адже з неї робиться водозабір для нашого міста з населенням у 250 тисяч осіб, і для такого великого міста як Умань,
– каже учасник програми UPSHIFT Марк Маменко з Білої Церкви.

Річ у тім, що останнє дослідження якості води показало значне перевищення норм вмісту деяких сполук у річці Рось, що потенційно може загрожувати здоров'ю місцевих.

"Ми ходили до дамби і там було багато мертвої риби. Це для мене було шоком! Трохи образливо, що у нас є річка, адже іноді є бажання покупатися, а можливості немає", – ділиться Анна Смей, ще одна учасниця програми UPSHIFT з Білої Церкви.

Активна молодь продовжує дбати про екологію навіть попри те, що в країні триває війна, і це – дуже цінно. Питання збереження довкілля зараз важливе для українців, як ніколи.


Мешканки Білої Церкви тримають в руках подарунки від команди "Молекула" за участь у толоці по прибиранню річки Рось, 12 серпня 2024 року, Біла Церква / Фото ЮНІСЕФ Україна

"Зараз усе на часі, адже життя – продовжується. І якщо ми не будемо вирішувати проблеми зараз, то потім це може бути вже неможливо", – наголошує Анастасія Кутишенко.


Команда UPSHIFT з Білої Церкви організувала у своїй громаді толоку, щоб прибрати сміття на берегах річки Рось / Фото Олександр Ратушняк, ЮНІСЕФ
 

Є два джерела забруднення нашої річки: побутові відходи і забруднення від великих підприємств. Нам допомагають міська та обласна ради. І разом з підприємствами у нас вже планується встановлення очисних систем,
– зазначає Марк Маменко.

ЮНІСЕФ та Міндовкілля обʼєднали зусилля для залучення молоді у відновлення України


Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець та голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде / Фото ЮНІСЕФ Україна

Співпраця між ЮНІСЕФ та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України є ключовим кроком у напрямку орієнтованого на дітей відновлення країни та залучення молоді до кліматичних дій. Ініціатива спрямована на забезпечення права дітей на безпечне та здорове довкілля шляхом впровадження сталих практик та активної участі молоді в зеленому відновленні України.

Війна, що триває, та її вплив на довкілля України посилюють вразливість дітей до кліматичних змін. Подолання цих складних викликів можна й потрібно шукати у змістовному діалозі з дітьми та молоддю, навчаючи їх "зелених" звичок та залучаючи до екологічних дій для пом'якшення наслідків зміни клімату,
– сказав голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде.

Серед ключових напрямів співпраці між ЮНІСЕФ та Міндовкілля варто виділити наступні:

  • підтримка участі дітей та молоді у кліматичних діях шляхом створення молодіжних рад, які сприятимуть кліматично розумному, екологічно чистому та сталому використанню природних ресурсів;

  • розроблення комунікаційних та освітніх кампаній із залученням молоді та для молоді, що зосередяться на кліматичних діях, екологічній сталості, збереженні води, відповідальному поводженні з побутовими відходами та інших актуальних темах;

  • мобілізація ресурсів для всеосяжного, орієнтованого на дітей відновлення, та інші заходи.

Спільними зусиллями ЮНІСЕФ та Міністерство хочуть передати свій досвід і знання, щоб прискорити відновлення стійких громад в Україні і сприяти боротьбі зі змінами клімату за активного лідерства молоді!

До слова, ЮНІСЕФ також співпрацює і з іншими державними інституціями. Зокрема з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України. Ірина Перегінчук, керівниця відділу водопровідно-каналізаційного господарства Департаменту комунальних послуг, зауважує: "Співпраця з ЮНІСЕФ є значним внеском у швидке реагування на потреби постраждалих територій. Швидкий аналіз ситуації на місцях, консолідація та організація міжнародних донорів для надання допомоги і вирішення водних проблем. Очікується подальша співпраця з акцентом на розвиток галузі".

Наша мета як ЮНІСЕФ полягає в тому, щоб кожна дитина мала доступ до безпечної та достатньої кількості питної води, аби рости здоровою і в безпеці,
– підсумовує Ніколас Осбер.