Існує дві групи книг для дошкільнят, розповідає фахівчиня. Перша – це книжки для малюків, котрі можна віднести до категорії іграшок: вони розвивають елементарні навички й тактильні знання, не торкаючись глибших сенсів чи інформації. В Україні доволі великий асортимент таких видань: від контрастних книжок для зовсім маленьких до книжок, з якими діти вже вчаться лічби, вивчають кольори, назви тварин тощо.

Читайте також ЮНІСЕФ виділить на українську освіту 18 мільйонів доларів: куди скерують кошти

Друга група – це дитяча література для трохи старших дошкільнят, які вже можуть усвідомлювати те, що чують, уявляти персонажів, відстежувати зв'язні історії подумки чи ще й проговорювати їх з дорослими. Саме такі книги допомагають розвивати емоційний інтелект і уяву, підтримувати психологічне становлення та самоідентифікацію дитини. А також – здобувати в абсолютно безпечній формі дуже важливі для дитини знання про світ, які вона може практично застосувати, засвоювати базові нейтральні поведінкові шаблони, вчитися розуміти причинно-наслідкові зв'язки й опановувати важливі для дошкільного віку навички.

Сьогоднішній огляд стосується саме другої групи: книжок, які дуже делікатно торкаються важливих для дітей викликів, розв'язання задач щоденного життя і комунікації, дій у різних ситуаціях – побутових, емоційних, комунікативних тощо.

Ідіть з дітьми до живих, реальних книжок, дайте їм можливість вибирати. Ми пропонуємо вам звернути увагу на ці сім книжок: показати їх дітям, погортати разом, щоб дитина мала можливість самостійно придбати свою книжечку й вчинити важливу дію, яка, власне, і приведе до інтересу до читання,
– рекомендує Тетяна Стус.

Спільна добірка корисної літератури для дошкільнят від команди ЮНІСЕФ Україна та Тетяни Стус – далі в матеріалі 24 Каналу.

Книга казок "Іскорки суперсил", ЮНІСЕФ та Марія Артеменко, Настя Музиченко і Галина Ткачук

Книга Іскорки суперсил
Книга "Іскорки суперсил" / Фото надане ЮНІСЕФ Україна

"Це видання поєднує у собі чудові професійні якості, освітню складову та інтерактив. У книжці можна писати, малювати, закріплювати почуте, побачене, прочитане й обговорене. Вона дуже м'яко й у практичній формі описує методи оволодіння навичками життєтворчості та розширює поле можливостей літератури для дошкільнят в Україні", – зауважує Тетяна Стус.

Книжка містить 16 навчально-розвивальних казок з унікальними персонажами, які допомагають дітям опанувати одну з 16 важливих навичок. Кумедні й кмітливі Іскорки Міо, Пум, Бринь і Жуж мають особливі вміння і навички – "суперсили", які діти можуть переймати, граючись і проживаючи разом з персонажами різноманітні життєві ситуації та пригоди. Казки, доповнені оригінальними вправами й завданнями для закріплення навичок, є частиною великого проєкту ЮНІСЕФ "Іскорки суперсил".

Ця красива книжка з веселими, бешкетними, пізнавальними, делікатними й чутливими історіями про Іскорок, може надовго залишитися настільною – її вистачить на тривале яскраве читання і важливі розмови малюків з дорослими,
– зазначає літературознавиця.

Створювали казки українські письменниці Марія Артеменко, Настя Музиченко та Галина Ткачук під психологічним, педагогічним та літературознавчим супроводом Світлани Ройз, Соломії Бойкович та Тетяни Стус.

Читати, слухати й завантажити електронну й аудіоверсію книги можна на платформі "НУМО", YouTube-каналі ЮНІСЕФ в Україні та у застосунках Yakaboo, MEGOGO, "Слухай", "Абук".

Книга допомагає дитині опанувати аж 16 надважливих навичок
Книга допомагає дитині опанувати аж 16 надважливих навичок / Фото надане ЮНІСЕФ Україна

"Моя найтихіша книжка", Галина Ткачук

Моя найтихіша книжка
"Моя найтихіша книжка" / Фото видавництва "Ранок"

"Це одна з книжок дуже важливої серії видавництва "Ранок" під назвою "Слухай серцем", які вирішують задачу розвитку емоційного інтелекту. Це дуже ніжна книга про повагу, про різноманітність людей у сім'ї, їхніх звичок, темпераменту, сильностей, здібностей. І одна з моїх найулюбленіших також – через те, що вона розповідає про книжку і читання!" – констатує експертка.

Тут мама з наймолодшою з трьох дітей іде до бібліотеки. Разом з дівчинкою діти дізнаються, що таке бібліотека й для чого існують книжки, і навіть опановують корисні навички – зокрема, вміння контролювати гучність своїх слів.

А також у книжці є важливі ігрові елементи. Наприклад, коли дитина з мамою йдуть через місто до бібліотеки, можна буквально по ілюстраціях разом з ними рахувати котиків, які живуть у цьому місті. Є й дуже багато впізнаваних для дітей елементів, які створюють емоційний зв'язок з цією книжкою: халабуда, знайомі образи в одязі, рідні домашні образи,
– підмічає Тетяна Стус.

Важливо, що книжка не підтримує гендерні стереотипи. До прикладу, там є момент, коли тато миє посуд, пояснює дітознавиця. "Тут є про що обов'язково поговорити", – додає вона.

"Суперклей для вази", Ольга Купріян

Суперклей для вази
"Суперклей для вази" / Фото видавництва "Ранок"

"Теж важлива й уже трохи складніша тема, але так само викладена дуже обережно і делікатно: не можна приховувати від дітей комунікаційні виклики", – підкреслює Тетяна Стус.

У книжці маленький хлопчик стає свідком того, як сваряться його батьки і як водночас розбивається мамина улюблена кришталева ваза. Тато й мама сильно ображені одне на одного, і дитина шукає "суперклей" – для вази й не лише для неї.

Хлопчик з усіх сил намагається своїми дитячими емпатичними можливостями спробувати помирити дорослих. Як це йому вдається? Які способи можна застосувати для примирення? І чи взагалі винна дитина у сварці батьків? Ні, звичайно, ми знаємо, що не винна. І це дітям треба пояснити, донести,
– констатує Стус.

Але як сказати: "Ні, ти не винна" маленькій дитині? Це дуже гарно відбувається на прикладі розповіді про когось, у кого сталася подібна ситуація, хто став свідком подібних ситуацій між рідними, каже експертка.

"Таємниця життя та смерті", Світлана Ройз

Таємниця життя та смерті
"Таємниця життя та смерті" / Фото "Видавництва Старого Лева"

Досвідчена психологиня, практик і письменниця Світлана Ройз особливо тонко вміє писати й говорити на чутливі теми для дітей. Її книжка "Таємниця життя та смерті" зараз, на жаль, як ніколи актуальна.

Діти доволі рано можуть запитувати про те, куди йдуть, переходять з життя їхні рідні, близькі і знайомі чи рідні й близькі друзів. І відповідати коректно й чутливо на це питання людині непідготовленій дуже складно. Батькам і супроводжуючим дітей дуже потрібно мати важливі інструменти для того, щоби не поранити, не завдати шкоди дитині. Це по-перше. А по-друге – щоб не нав'язати дитині шаблони, які потім будуть впливати на все її життя,
– наголошує засновниця проєкту BaraBooka.

Ця книга призначена для дітей від 4 до 9 років і враховує вікові особливості сприйняття, страхів та інтересу до теми. Також вона містить "техніку безпеки" і дозволяє безпечно торкнутися важких питань.

"Дуже рекомендую зараз передусім і самим почитати книжку. Це чудовий художній твір, який дає багато підказок і реальних формулювань, як проговорювати з дітьми складну тему відходу рідних і близьких. А також тему страху смерті, яку обов'язково треба дітям пояснити, показати і підказати, як долати, як бути з цим страхом", – радить психологиня.

Серія книг "Хто росте…", Катерина Міхаліцина

Серія книг Катерини МіхаліциноїСерія книг Катерини Міхаліциної / Колаж 24 Каналу

"Також рекомендую пізнавальну серію "Хто росте…" – в лісі, у парку, в саду – створила Катерина Міхаліцина. Ці видання дуже ніжні, й в той же час у них міститься дуже багато пізнавальної інформації, яку дитина може спостерігати на прогулянці. Тобто можна не просто пасивно гуляти, а зіставляти все навколо з прочитаним у книжці, шукати форми листочків, які описує Катерина", – говорить Тетяна Стус.

Поміж цікавинок і правил дбайливого ставлення до природи, авторка закладає також і важливі думки про самоідентифікацію дитини та пошук нею власного місця у світі.

Це той чудовий спосіб налагоджувати пізнавальну комунікацію, коли ми ненав'язливо даємо дитині інформацію про навколишній світ. Так вона накопичується і створює гарні передумови до наступних більш глибоких, ґрунтовних освітніх кроків,
– вважає експертка.

Книга віршів "Чом би й ні?", Олександр Подоляк

Книга віршів Чом би й ні?Книга віршів "Чом би й ні?" / Фото видавництва "Крокус"

"Це книжка віршів. Вона дуже смішна! Вірші в принципі дуже важливо читати з дітьми. Тому що ритм, прості речення легко працюють на розвиток мовлення дитини, можна повторювати якісь цікаві фрази, риму", – розповідає Тетяна.

Автор зумів легко розповісти й про пустощі, мрії та фантазії, і про прикрощі й сумніви, без яких не обходиться жодне дитяче життя. А ілюстратор додав барв і несподіваних сюжетів з дивакуватими персонажами.

Саме цю книжку я рекомендую тому, що в цьому списку обов'язково має бути щось смішненьке. Дітям зараз дуже важливо читати щось радісне, те, що веселить, навіть якщо це трошки безглуздо,
– пояснює рішення літературознавиця.

"Сни для канапи", Настя Музиченко

Книга Сни для канапи
Книга "Сни для канапи" / Фото видавництва "Ранок"

"Це художня книжка-підказка батькам, як можна пояснити дитині й відучити її від сну з мамою, з рідними. Навіть зі свого досвіду скажу, що це досить складне питання. Ми з усіх сил бережемо малих, але треба іноді починати берегти й себе – трошки відпочивати вночі окремо від дітей", – зауважує психологиня.

Нерідко діти сприймають нові правила з неабияким обуренням. Психологи радять не тиснути на них, а спробувати перетворити все на гру. Саме так і роблять батьки Мирося – головного героя цієї історії.

Ця книжка – дуже помічний приклад хлопчика, який дуже поступово, але впевнено перейшов з ліжечка мами на власну канапу,
– резюмує Тетяна Стус.