Миротворці ООН: місія нездійсненна?
Третя зустріч спецпредставника США по Україні Курта Волкера та помічника президента Росії Владислава Суркова знову пройшла за зачиненими дверима. Хоча після її завершення учасники все ж таки коротко сповістили про результати.
Як пройшла зустріч представників США і Росії, і чи змогли сторони знайти точки дотику, – в матеріалі сайту "24".
Переговори заради переговорів
Тема зустрічі не була великим секретом. Волкер і Сурков, як і на попередніх переговорах, розмовляли про розгортання місії ООН на Донбасі. Волкер передав пропозиції США щодо миротворців. Але, схоже, сторони ні про що не домовилися. За словами Суркова, з 29 пропозицій Росія погодилася лише на 3. В посольстві США в Росії дипломатично заявили, що, незважаючи на відмінність у поглядах щодо шляхів досягнення миру, Вашингтон і Москва продовжать спільну роботу в цьому напрямку. Тобто Росія не погодиться на умови розміщення миротворців, які пропонує Захід і США. Кремль категорично проти того, щоб "блакитні шоломи" були на всій окупованій території, і, зрозуміло, Москва ні за що не погодиться вивести свої війська з ОРДЛО, яких "там нема".
Читайте також: У США є три варіанти передачі Україні летальної зброї, – АВС
За словами директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, Путін, який першим ініціював місію ООН на Донбасі, насправді хотів пошити увесь світ у дурні.
Розміщення миротворців тільки на лінії розмежування – це бажання Путіна всіх зробити дурнями. Але це не місія ООН на Донбасі. Це гібридна пропозиція щодо легалізації російських військ на Донбасі, яким просто видадуть "блакитні шоломи",
– зазначає Давидюк.
Третя зустріч Волкера і Суркова не принесла жодних результатів?
Тому тепер, коли весь світ зрозумів цю "хитрість" Путіна, він усіляко відмовляється від своїх слів. Що, як підкреслює Микола Давидюк, ще раз підтверджує імідж Путіна як політика, який не дотримує свого слова. Переговори тягнуться, але без якихось результатів. Мета Росії, вважає політолог, – втягнути США в перемовини і заговорити. А паралельно дізнаватися потрібну для себе інформацію.
Все таємне стає відомим
Напередодні зустрічі Волкера з Сурковим впливове американське видання The Wall Street Journal з посиланням на дипломатичні джерела в США та ЄС повідомило, що влада США готує подати на розгляд Росії план з розміщення на окупованій частині Донбасу 20 тисяч миротворців. Путін заявив, що нічого не знає про таку пропозицію, підкресливши, що розміщення такої кількості "американських військових" на Донбасі нереальне.
За думкою фахівців, США мають свій погляд на пошук компромісів з Росією щодо миротворців. Хоча не факт, що ці компроміси відповідають національним інтересам України. Так, військовий експерт Дмитро Снєгирьов вважає, що це може призвести до фактичної федералізації України.
"20 тисяч миротворців – достатньо для розміщення тільки по лінії розмежування. Тому що для розгортання повноцінної місії по всій окупованій території, включаючи україно-російський кордон, цієї кількості мало. Адже кількість російських військових найманців коливається в межах 40 тисяч", – говорить Снєгирьов.
На його переконання, після того, як місія розгорнеться по лінії розмежування щоб її розширити, від України вимагатимуть прийняття політичних пунктів мінських домовленостей.
Україна буде змушена провести місцеві вибори в ОРДЛО, загальну амністію і фактично надати цим територіям особливий статус, на чому наполягає Москва. Тобто відбудеться легітимізація бойовиків,
– вважає Дмитро Снєгирьов.
Якщо введуть миротворців, від України вимагатимуть легалізації бойовиків?
Волкер, як повідомляють ЗМІ, пропонував Суркову розширити зону присутності місії, не обмежуючись лише кількома постами на лінії зіткнення, а також збільшити її чисельний склад і розширити повноваження. Але російська сторона не погодилася. Як зазначає голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран, Кремль хоче, щоб Україна відмовилася від інтеграції до НАТО, ухвалила закони про амністію бойовиків "Д/ЛНР" чи особливий статус Донбасу. Крім цього, Москва хоче, аби в миротворчій місії ООН могли брати участь російські війська чи збройні сили країн, близьких до РФ – зокрема, з СНД.
Або, що більш вірогідно, Путін перед стартом президентської виборчої кампанії взагалі не планує йти на якісь поступки по Донбасу. І всі переговори – лише імітація для затягування часу.
Миротворці чи летальна зброя
Як вважають експерти, якщо Росія не погодиться на умови Заходу і України щодо миротворців на Донбасі, то місії не буде. Хоча, як зауважує військовий експерт Олег Жданов, США вимагають від України теж певних кроків. В першу чергу, визнати збройний конфлікт з Росією. Тому що, наголошує військовий, місія ООН може бути введена тільки за цієї умови.
США вимагають визнання збройного конфлікту, щоб запустити механізм, в тому числі і введення миротворчої місії. Без слова "війна" ООН не дозволить місію,
– говорить Олег Жданов.
При цьому експерт зауважує, що в законі про реінтеграцію Донбасу, який ухвалений у першому читанні, слова "окупація", "агресія Російської федерації" розмиті по тексту так, що зв'язати їх воєдино складно.
На думку Миколи Давидюка, якщо переговори Волкера і Суркова тягнутимуться далі, то американці розглядатимуть інші сценарії. Хоча, наголошує політолог, введення миротворчого контингенту – в рази краще ніж те, що зараз відбувається в ОРДЛО.
Якщо Росія не погодиться на миротворців, США нададуть Україні летальну зброю?
Про інші сценарії можна лише здогадуватися. Це може бути посилення антиросійських санкцій і надання Україні летального озброєння. Власне, Конгрес у бюджеті на 2018 рік заклав військову допомогу Україні в розмірі 350 мільйонів доларів. Допомога передбачає і надання "Джавелінів". До речі, сенатор-республіканець Роб Портман заявив про критичність питання про летальну зброю для України. Він переконаний, що США негайно мають надати Україні летальну зброю, оскільки незалежність країни впливає на національні інтереси Америки у Східній Європі і за її межами.
Але поки йдуть переговори між Волкером і Сурковим, летальна зброя – важіль впливу США на Росію . Путін, вочевидь, це розуміє, тому й затягує перемовини. Тому що у випадку відмови Москви від перемовин США і Трамп зокрема можуть дати згоду на летальне озброєння.
Наразі ситуація залишається невизначеною. США неодноразово заявляли, що зацікавлені у вирішенні українського питання. Та, крім України, у Вашингтона є ще багато проблем: врегулювання сирійської проблеми, запобігання іранській кризі і впливу Росії на Іран, питання корейської проблеми, припинення випробувань КНДР балістичних ракет. Крім того, Україна мусить проводити більш активно не тільки зовнішню політику, але й внутрішні реформи. Інакше наша держава поступово втрачатиме свою суб’єктність на міжнародній арені.
Читайте також: Ні миру, ні війни: як можна врегулювати конфлікт на Донбасі?