Мобілізація з 1 січня: кому потрібно підтвердити інвалідність та хто виконуватиме функції МСЕК
В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. З 1 січня 2025 року певним категоріям людей необхідно пройти повторний огляд щодо встановлення інвалідності.
Цей статус й надалі гарантуватиме відстрочку від мобілізації, доступ до пільг, соціальних гарантій і допомоги. Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на МОЗ України.
Дивіться також Кого з працівників можна забронювати від мобілізації за новими правилами
Кому потрібно пройти переогляд
У МОЗ кажуть, що останнім часом в мережі поширюють фейки нібито з 1 січня 2025 року в людей з інвалідністю автоматично скасують цей статус і мобілізують через ліквідацію МСЕК.
Там надали офіційну інформацію та заявили, що усі люди зі статусом інвалідності продовжать отримувати пільги, допомогу та відстрочку від мобілізації, на підставі висновку медико-соціальних експертних комісій протягом терміну його дії.
У міністерстві спростували твердження нібито всі чоловіки з інвалідністю віком 20 – 60 років мають пройти переогляд щодо встановлення цього статусу.
За інформацією МОЗ, повторний огляд повинні пройти лише ті, хто мав пройти його протягом 2022 – 2024 років, але з поважних причин і відповідно до винятків у законодавстві на час воєнного стану не зміг цього зробити.
Повторний огляд також потрібно пройти:
- усім, хто має обмеження повсякденного функціонування, тобто законні підстави для статусу інвалідності;
- чоловікам 25 – 60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року.
- усім іншим пацієнтам (за винятком перелічених нижче випадків) – до 1 квітня 2026 року.
Зверніть увагу! Якщо інвалідність встановлено безстроково, оцінювання проходити не обов’язково, лише за власним бажанням: усі пільги, гарантії та виплати залишаються в силі.
Проте існують винятки, такі як неможливість повторного огляду з наступних причин:
- люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
- пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
- чинні військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань – для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби.
Хто виконуватиме функції МСЕК
Замість медико-соціальних експертних комісій з 1 січня 2025 року працюватимуть експертні команди лікарів.
У МОЗ зазначають, що вони оцінюватимуть повсякденне функціонування людини прозоро та за чіткими критеріями, що визначені в законодавстві.