Мобілізація в Україні: що робити, якщо релігія не дозволяє брати зброю до рук
Джерело:
Українська Правда. ЖиттяВ Україні продовжили воєнний стан, отже мобілізація триватиме й надалі. Проте, для багатьох вірян залишається відкритим питання релігії та війни.
Мобілізовані віряни стають на роздоріжжя: зрадити віру чи країну. Аби цього не сталось, юрист Андрій Новак радить написати заяву до військкомату і попросити виконувати військовий обов'язок у формі альтернативної (невійськової) служби.
Читайте також Які категорії та облікові спеціальності зараз найбільше потрібні на фронті
Які спеціальності входять до невійськової служби
За словами юриста, для забезпечення мобілізованому невійськової служби, потрібно додати документ, що підтверджує істинність цих переконань – довідку від своєї релігійної громади – з переліку зареєстрованих організацій, які забороняють використання зброї.
Новак зазначає, якщо людина написала заяву і підтвердила, що належить до релігійних організацій, які забороняють користування зброєю, її хіба що можуть призначити на небойову посаду. Вона може бути кухарем, водієм, інженером тощо.
Варто додати, якщо людина, наприклад, адвентист-реформіст, написав таку заяву і додав відповідні документи, але воєнком вперто направляє його у мінометний розрахунок, він може написати скаргу, подавати в суд, посилаючись на Статтю 35.
За які ідеології не звільняють від мобілізації
За словами Новака, "пацифізм" чи інші антинасильницькі ідеології не є релігійними переконаннями, які б звільняли від військового обов'язку. Тобто якщо людина заперечує війну і не хоче брати участь в обороні держави – це не є підставою для звільнення людини від мобілізації.
Юрист запевняє, що у цій ситуації більше йдеться про доцільність. Голова ТЦКСП в таких випадках розуміє, що людина просто буде некорисною на війні. Проте варто пам'ятати, що захист держави – обов'язок громадян. За ухилення від мобілізації людину можуть притягнути до відповідальності, незважаючи на ідеологічні переконання.
Мобілізація в Україні: що треба знати
- Воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні продовжили ще на 90 днів. Кабмін вніс зміни до постанови "Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації". Мовиться про те, що відстрочку від призову на службу в армії подовжать на 2 місяці.
- 1 грудня почали діяти нові правила бронювання військовозобов'язаних, які розширюють перелік людей, що підлягають бронюванню. Проте розширення переліку можливостей для бронювання, окрім тих, які передбачають наявність мобілізаційних завдань, діятиме тільки після розроблення і схвалення урядом окремого порядку, який визначатиме ці критерії.
- Ще 30 листопада у Верховну Раду внесли проєкт закону, що передбачає дозвіл засудженим проходити військову службу. Їм можуть дозволити служити в ЗСУ за призовом під час мобілізації на особливий період.