Якщо дружина з інвалідністю: у яких випадках можуть мобілізувати чоловіка
Під час загальної мобілізації відстрочку мають чоловіки призовного віку, якщо дружина має інвалідність. Також вони не підлягають призову, якщо мають когось з батьків чи батьків дружини з інвалідністю 1 чи 2 групи.
Відповідний порядок передбачений статтею 23 закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, пише 24 Канал. Цей закон також визначає, чи можуть мобілізувати чоловіка призовного віку, якщо він сам має інвалідність.
Дивіться також Виїзд за кордон, відстрочка та повістки: як триває мобілізація студентів і кого можуть призвати
Що відомо про мобілізацію тих, хто має родичів з інвалідністю
Згідно з законом, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які:
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною чи чоловіком, дитиною, а також батьками своїми чи дружини, чи чоловіка, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;
- мають дружину чи чоловіка з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини, чи чоловіка з-поміж осіб з інвалідністю 1 чи 2 групи;
- є опікунами особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною;
- зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю 1 групи;
- зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю 2 групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
У яких випадках можуть мобілізувати чоловіка, який має дружину з інвалідністю
"Серед інших підстав вказана норма передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю 1 чи 2 групи, а також особи, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду", – розповіла адвокатка АО "ДІКСІ ЛЕКС" Олена Бірюч виданню "Фокус".
Вона також пояснила, що для відстрочки від призову під час мобілізації потрібно:
- звернутися із відповідною заявою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- долучити документи, що підтверджують визначені статтею 23 підстави для відстрочки – медичні документи та документи на підтвердження відповідних родинних зв'язків.
Адвокатка пояснила, що отримати відстрочку від призову можна тільки до моменту набуття статусу військовослужбовця. Після зарахування до особового складу військової частини – можна подати тільки заяву про звільнення з військової служби.
Якщо мова йде про відстрочку від призову під час мобілізації у разі наявності статусу особи з інвалідністю у другого з подружжя, то законом не конкретизовано, яка саме група інвалідності має бути встановлена. Відповідно, право на відстрочку у військовозобов'язаного виникає і тоді, коли дружина має статус особи з інвалідністю 3 групи,
– розповіла Олена Бірюч.
За її словами, у цьому випадку немає значення, яку саме групу інвалідності має дружина.
Адвокатка пояснила, що мобілізувати такого чоловіка можуть:
- тільки за його згодою;
- виключно за місцем проживання.