НАБУ повідомило про підозру Омеляну: кому вигідний наступ на уряд

13 вересня 2018, 16:00
Читать новость на русском

Національне антикорупційне бюро повідомило про підозру міністру інфраструктури України Володимиру Омеляну. У чому підозрюють міністра, і що йому загрожує – далі в матеріалі 24 каналу.

Що відбулося?

Як інформує прес-служба НАБУ, міністра інфраструктури Володимира Омеляна підозрюють у незаконному збагаченні та недекларуванні – статті 368-2 і 366-1 Кримінального кодексу України. За даними слідства, Омелян, який з 2000 року на державній службі, отримав 2,17 млн грн офіційного доходу, тоді як витратив лише з 2008 року по 2015 щонайменше 3,45 млн грн. У тому числі, в 2015 році міністр купив новий позашляховик BMW X5 та задекларував 90 тисяч доларів і 25 тисяч євро готівки, походження яких невідоме.


Ситник підозрює Омеляна в хабарництві?

Чому Омелян?

На думку експертів, причин такої уваги антикорупціонерів може бути кілька. Як вважає політичний експерт Андрій Вігірінський, по-перше, НАБУ не вистачає репутаційних бонусів – мало гучних справ про притягнення до відповідальності корупціонерів при владі. А Омеляна простіше притягнути, так як він міністр, а не народний депутат, якого спочатку треба позбавити депутатської недоторканності.


Порошенко хоче, щоб всі соціальні бонуси дісталися йому, а не уряду

По-друге, це може бути атакою на партнера фракції БПП по коаліції – "Народний фронт" і прем’єра зокрема. Омелян, нагадує Вігірінський, призначений за квотою "Народного фронту".

Прем’єр Гройсман має ситуативний союз з "Народним фронтом" і водночас певні суперечки з Порошенком. А НАБУ – ситуативний союз з Порошенком. Тому глава НАБУ Ситник міг влаштувати атаку на Омеляна. Тому що міністр, а разом з ним і Гройсман, зараз непогано піаряться – і прихід в Україну лоукоста Ryanair, заяви про те, що потяги їздитимуть швидше, дороги будуватимуться активніше. Інфраструктура – хороший передвиборний козир. І це дратує Порошенка,
– переконаний Андрій Вігірінський.

Читайте також: Ляшко vs НАБУ: в чому підозрюють головного радикала, і що йому загрожує?

Крім того, підкреслює політолог, невідомо, кого конкретно підтримає НФ на виборах президента, чи не когось альтернативного Порошенку?

Що загрожує Володимиру Омеляну?

На момент проведення досудового розслідування Омеляна можуть відсторонити від виконання обов’язків. У відставку його навряд чи відправлять. Щоб відправити у відставку міністра, потрібно подання від прем’єра президенту, який вносить це на розгляд Верховної Ради. На думку спостерігачів, навряд чи Гройсман це зробить.

Якщо ж справу доведуть у суді, то згідно статті 366 КПК, особи, які подають недостовірну інформацію в декларації караються:

штрафом від 2 500 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів
або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин
або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років

За статтею 368-2 міністру інфраструктури загрожує:

позбавлення волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна

Речник НАБУ Світлана Олефіра в поясненні 24 каналу заявила, що вони поза політикою, не займаються політичним переслідуванням. Втім, вже 14 вересня відбудеться суд щодо обрання запобіжного заходу Омеляну.

Висновки

Справа приречена на фіаско. За словами Андрія Вігірінського, в розслідуваннях про незаконне збагачення відправною точкою є 2016 рік, коли було перше е-декларування. Саме тоді в декларації з’явилася графа про грошові заощадження у вигляді готівки. До того моменту держслужбовець не був зобов’язаний вносити в декларацію грошові заощадження.

"Омелян міг заробити і заощадити гроші до 2000 року, отримати спадок чи грошовий подарунок від будь-кого. Якби міністр у 2016 році не задекларував готівку і авто, тоді він би надав недостовірну інформацію. І це злочин", – розповідає експерт.


Порошенко не задоволений союзом Яценюка і Гройсмана, тому тисне на уряд

Міністр інфраструктури заявив, що за дивним збігом обставин, справу відкрили одразу після його візиту під суд над екс-нардепом від "Народного фронту" Миколою Мартиненком.

Упродовж півтора року НАБУ перевірили все: пошту, месенджери, обшукали, опитали всіх знайомих, родичів, друзів. Шукали сенсацій дорогу нерухомість, значні кошти, офшорні чи будь-які компанії, схеми, корупцію. Переконалися, що не можливо знайти те, чого немає. Витрачено купу часу і коштів платників податків з єдиною метою – оголосити підозру першому міністру,
– написав Омелян у Facebook.

Тому, вочевидь, це справа більше з політичним підтекстом.

Порошенко хоче йти на вибори з гаслами успішних економічних досягнень. Хоча всі економічні рішення приймає уряд. Порошенко дуже переживав, що про підвищення мінімальної зарплати оголосив не він, а Гройсман. Порошенко хоче позитив по всім соціальним виплатам взяти на себе і подати це виборцям. Тому через Омеляна можуть тиснути на "Народний фронт" і Гройсмана,
– наголосив Вігірінський.