Для Росії це безвихідь: які умови висувають Індія та Китай Кремлю щодо нафти
Через санкції продаж російської нафти в країни світу суттєво впав. Найбільшими покупцями нафтопродуктів країни-агресорки є Індія та Китай. Однак Росія змушена грати за їхніми правилами.
Росія як продавець нафти більше не диктує умов своїм покупцям. Зараз усе відбувається якраз навпаки. Детальніше про проблеми Росії на ринку 24 Каналу розповів Михайло Крутихін – експерт з питань нафти та газу.
Дивіться також Ніяка сила не зупинить, – Сі Цзіньпін про повернення Тайваню під контроль Китаю
Як Китай та Індія встановлюють свої правила гри
Головними покупцями російської нафти є Індія та Китай. Однак навіть з цими країнами не все так просто – вони фактично диктують свої умови Росії. Наприклад, в Індії ще з 1 вересня офіційно оголосили, що не орієнтуватимуться на російську нафту, бо їм необхідна нафта з інших країн.
Зокрема й тому, що один сорт нафти – це фактично ніщо для нафтопереробної галузі. До Індії надходить 42 сорти нафти.
Для Росії проблемою є й розрахунок в індійських рупіях, тому що накопичувати цю валюту просто не вигідно. Тож Індія протягом останніх двох місяців скорочує закупки російської нафти, збільшуючи закупки з країн Перської затоки.
Нафтогазоносний басейн Перської затоки
Це область унікальної концентрації нафти й газу. Він розташований на території Катару, Бахрейну, Саудівської Аравії, Кувейту, Іраку, Ірану, Оману, Об'єднаних Арабських Еміратів, частково Туреччини та Сирії.
Запаси нафти там – 53 млрд т, газу — 26.7 трлн м³
А ось Китаю вже немає куди далі диктувати свої умови, бо все вже він давно Росії продиктував. Основна частина нафти, яка потрапляє з Росії в Китай йде не морем, а нафтопроводом ССТО (Східний Сибір – Тихий океан). Частка нафти, яку отримує Китай йде за спеціальними цінами,
– зауважив Михайло Крутихін.
Крім того, певна кількість російської нафти до 2029 року йтиме на погашення боргу, адже раніше Китай значну суму "Роснафті". Що також цікаво, Пекін відмовився платити повну суму за транспортування нафти. Перемовини щодо цього тривали довгий час, однак Китай залишився непорушним.
Фактично Росія скинула ціну на нафтопродукти просто тому, що Китай відмовлявся платити більше.
Михайло Крутихін про плачевне становище Росії через нафту: дивіться відео
Росія обходить санкції: що відомо
- За даними Financial Times, Росія продає більшість своєї нафти без цінової стелі від країн G7. Граничну межу в 60 доларів за барель встановили ще у 2022 році.
- Річ у тім, експорт російської нафти, яку транспортують морським шляхом, проходив без страхування від західних компаній. А саме це один із головних для забезпечення дотримання цінових обмежень.
- З весни 2023 року цей показник зріс більше, ніж на 50%. Це свідчить про те, що Росія навчилась все впевненіше обходити нафтові санкції. За підрахунками експертів, у 2023 році Росія зможе отримати від продажу нафти на, щонайменше, 15 мільярдів доларів більше.