Наскільки реально скористатись програмою "Доступне житло": пояснення експертів

15 грудня 2017, 14:26
Читать новость на русском

"Доступне житло": на державну програму із такою назвою розраховують тисячі українців. Після дворічної паузи вона нарешті відновила роботу. Тож люди відстоюють довжелезні черги, щоб отримати відшкодування вартості нової квартири.

Програма "Доступне житло" почала діяти після дворічної перерви наприкінці листопада. З 2010 по 2014 роки нею скористалися понад 3,5 тисячі сімей. Тоді на це пішло 420 мільйонів бюджетних гривень. Цьогоріч програму модернізували.

"У нас з'являється дві нові категорії – це переселенці і учасники АТО. Ще одним, я б сказав, таким з глобальних перетворень програми – якщо раніше це були тільки ті громадяни, які перебували на квартирному обліку, то сьогодні це також ті громадяни, які або не мають у власності житла взагалі, або таке житло мають, але воно не перевищує 13,65 квадратних метрів на кожного члена сім'ї", – пояснив голова правління Держмолодьжитло Сергій Комнатний.

Читайте також: Черги на житло в Україні: названо кількість претендентів

Тож українці, які потребують покращення житлових умов, отримають 30 % відшкодування від вартості квартир, решту – з власної кишені або в кредит. А от переселенці і родини бійців АТО заплатять лише половину. Програма розрахована на житло в новобудовах. Обрати можна в переліку квартир, затверджених комісією Мінрегіону.

Якщо громадянин бажає якийсь об'єкт, якого ще наразі нема в переліку, це не є проблемою. Він може звернутись до забудовника, попросити його підготувати перелік документів, подати його на міжвідомчу комісію. Міжвідомча комісія після того, як його розгляне, включить до відповідного переліку,
– розповів Сергій Комнатний.

Наприклад, сім'я з двох осіб потребує ліпших житлових умов. Вона може обрати однокімнатну квартиру в Подільському районі столиці. Її вартість – 750 тисяч гривень. З них родина заплатить 520 тисяч, решту – держава. Та попри корисну програму, гроші на неї виділили смішні.

Читайте також: ​Порошенко схвалив закон про забезпечення житлом військових

"Тільки на учасників АТО потрібно 22 мільярди гривень, щоб забезпечити всіх осіб, які перебувають у черзі на житло. Якщо сюди ще доплюсувати внутрішньо переміщених осіб, то додаємо ще 5 мільярдів мінімум. І всього 100 мільйонів плюс 30 в цьому році – це дуже мало", – зазначив експерт Юридичної сотні Станіслав Івасик.

Об'єм фінансування програми дійсно вражає. В наступному році на всю країну виділили 100 мільйонів гривень. Для порівняння в столиці планують встановити найбільший флагшток вартістю 47,5 мільйонів гривень. Експерти радять залучати до програми більше коштів як з державного, так і з місцевих бюджетів.

Якщо будуть триматися такі ж темпи фінансування, як і в попередніх роках, то 30 років мінімум піде на те, щоб забезпечити всіх осіб житлом, за умови якщо квартирна черга не буде збільшуватись,
– додав Станіслав Івасик.

Чиновники зазначають: просили фінансування в десять разів більше, а тому добиватимуться його збільшення, демонструючи ефективність програми.