Програма "Доступне житло" почала діяти після дворічної перерви наприкінці листопада. З 2010 по 2014 роки нею скористалися понад 3,5 тисячі сімей. Тоді на це пішло 420 мільйонів бюджетних гривень. Цьогоріч програму модернізували.

"У нас з'являється дві нові категорії – це переселенці і учасники АТО. Ще одним, я б сказав, таким з глобальних перетворень програми – якщо раніше це були тільки ті громадяни, які перебували на квартирному обліку, то сьогодні це також ті громадяни, які або не мають у власності житла взагалі, або таке житло мають, але воно не перевищує 13,65 квадратних метрів на кожного члена сім'ї", – пояснив голова правління Держмолодьжитло Сергій Комнатний.

Читайте також: Черги на житло в Україні: названо кількість претендентів

Тож українці, які потребують покращення житлових умов, отримають 30 % відшкодування від вартості квартир, решту – з власної кишені або в кредит. А от переселенці і родини бійців АТО заплатять лише половину. Програма розрахована на житло в новобудовах. Обрати можна в переліку квартир, затверджених комісією Мінрегіону.

Якщо громадянин бажає якийсь об'єкт, якого ще наразі нема в переліку, це не є проблемою. Він може звернутись до забудовника, попросити його підготувати перелік документів, подати його на міжвідомчу комісію. Міжвідомча комісія після того, як його розгляне, включить до відповідного переліку,
– розповів Сергій Комнатний.

Наприклад, сім'я з двох осіб потребує ліпших житлових умов. Вона може обрати однокімнатну квартиру в Подільському районі столиці. Її вартість – 750 тисяч гривень. З них родина заплатить 520 тисяч, решту – держава. Та попри корисну програму, гроші на неї виділили смішні.

Читайте також: ​Порошенко схвалив закон про забезпечення житлом військових

"Тільки на учасників АТО потрібно 22 мільярди гривень, щоб забезпечити всіх осіб, які перебувають у черзі на житло. Якщо сюди ще доплюсувати внутрішньо переміщених осіб, то додаємо ще 5 мільярдів мінімум. І всього 100 мільйонів плюс 30 в цьому році – це дуже мало", – зазначив експерт Юридичної сотні Станіслав Івасик.

Об'єм фінансування програми дійсно вражає. В наступному році на всю країну виділили 100 мільйонів гривень. Для порівняння в столиці планують встановити найбільший флагшток вартістю 47,5 мільйонів гривень. Експерти радять залучати до програми більше коштів як з державного, так і з місцевих бюджетів.

Якщо будуть триматися такі ж темпи фінансування, як і в попередніх роках, то 30 років мінімум піде на те, щоб забезпечити всіх осіб житлом, за умови якщо квартирна черга не буде збільшуватись,
– додав Станіслав Івасик.

Чиновники зазначають: просили фінансування в десять разів більше, а тому добиватимуться його збільшення, демонструючи ефективність програми.