Найбагатший серед правителів Середньої Азії – Нурсултан Назарбаєв

11 вересня 2017, 21:05
Читать новость на русском

Єдиний кому вдавалося втриматися при владі серед усіх керівників розваленого радянського Союзу. Нурсултан Назарбаєв – 29 років керує Казахстаном. Впродовж усього цього часу країна будувалася під нього і його родину. Наближені до Назарбаєва люди збирають вершки на державних проектах і контролюють видобуток природних ресурсів.

Країна займає 6 позицію у світі за покладами ресурсів. Тут можна знайти 99 елементів із таблиці Мєндєлєва. Найцінніші з них – нафта, газ і уран. Сьогодні вони повністю під його контролем. Загалом капітал Назарбаєва оцінюється у приблизно 100 млрд доларів.

В арабській мові слово "нур" – означає світло. В Казахстані це розуміють дослівно. Він отримав країну у спадок після розвалу Радянського Союзу. Секретар казахстанського цк партії, логічно, був найближче до керма, тепер вже незалежного Казахстану. Під час переходу від планової радянської до ринкової економіки він поступово виводив із держвласності крупні металургійні підприємства і брав під свій контроль нафто-газову галузь країни.

Читайте також: Уго Чавес – найяскравіший правитель країн Латинської Америки

За майже три десятки років при владі Нурсултану Абішевичу вдалося cконцентрувати в своїх руках абсолютну владу в країні. Але час бере своє і 77-річному Назарбаєву все важче втікати від закономірного питання - хто наступник? У те що Казахстан проведе вільні демократичні вибори віриться важко.

Останні дострокові президентські вибори у Казахстані пройшли у 2015. Абішевич виграв їх з великим відривом. Наявність двох інших кандидатів - формальність, яку він легко подолав. Один із конкурентів зняв свою кандидатуру через відсутність грошей на виборчу кампанію, інший зійшов з дистанції проваливши екзамен зі знання казахської мови. При цьому насторожує результат від ЦВК – за Назарбаєва проголосували 97,7% виборців. З таким потенціалом зрозуміло, що транзит влади відбуватиметься під пильним оком і при прямій участі головного "сина степів".

Піти звичним для узурпаторів шляхом призначаючи наступником сина Назарбаєв не може. В Абішевича троє доньок. І хоча в історії центральноазійських країн жінка-президент це щось нереальне, всі шанси отримати у спадок президентську владу має старша із них – Даріга Назарбаєва.

Вона більше 20 років у політиці. За цей час вона встигла проявити себе і депутатом, і заступником прем’єр-міністра і навіть співачкою. У рейтингу найвпливовіших жінок Казахстану Даріга впевнено посідає перше місце. Але розмов про перспективу зайняти місце батька – уникає.

Сам Назарбаєв вагається з її кандидатурою через можливість хвилі репресій, які можуть привести до непередбачуваних наслідків. Адже Даріга напевно захоче помститися за часи переслідування свого чоловіка усім до цього причетним. Рахат Алієв був успішним політиком і бізнесменом, але після конфлікту з Назарбаєвим у 2008 втік до Австрії і звідти критикував тестя. Вдома його звинуватили у причетності до вбивств, корупції та в інших фінансових махінаціях. У 2015 при загадкових обставинах він наклав на себе руки. За цей час і самій Дарігі довелось сховатися у тінь, а потім починати політичну кар’єру заново.

Читайте також: Радован Караджич – психолог, аферист, "боснійський м'ясник"

Ще один претендент на трон Казахстану – зять Елбаси, чоловік середньої доньки Дінари – Тимур Кулібаєв. Окрім всемогутнього тестя в його руках найбільші фінансові потоки від торгівлі енергоносіями. Він очолює асоціацію "Казенерджі", навколо якої об’єднані нафтогазові підприємства країни. За даними "Форбс" на своїх рахунках він тримає більше 2 мільярдів доларів. При цьому відверто Назарбаєва не критикує і запевняє, що політика його не цікавить.

Якщо плани зятя зміняться – у Назарбаєва вже готовий свого роду важіль стримування. У відкритому доступі достатньо інформації про марнотратне життя і забаганки Кулібаєва. Наприклад придбання по завищеній ціні англійського маєтку в Санінхіл-Парк за 25 мілйьонів доларів. Ранчо купували для коханки "казахського принца" – Гогі Ашкеназі. Підозри в корупції, відкатах і виведенні грошей в офшори не роблять з Кулібаєва – фігуру, навколо якої буде легко об’єднати народ Казахстану.

Серед наступників назарбаєвського трону розглядають і його племінника Самата Абіша. Це молодший син його брата, який у 80 загинув у автокатастрофі. З того часу Нурсултан Абішевич виховував племінників як своїх дітей, тим більше синів у нього не було. Зараз Абіш перший заступник керівника Камітету Безпеки Казахстану. Він залишається серед найвірніших людей Назарбаєва. І в разі потреби зможе врівноважити інтереси бізнесу і політичних еліт Казахстану, а також ідеальний варіант, як компромісна фігура для основних партнерів країни з Росії та Китаю. Крім того, Абіш контролюючи спец-служби, має усі шанси вберегти від небезпеки позашлюбного сина Назарбаєва, а з часом і передати йому владу.

Але схоже у самого Нурсултан Абішевич – зовсім інші плани. Йому хотілося потомка, чоловічої статі для передачі влади. Тому у віці 59 років він обрав на роль матері модель, міс Казахстану Асель Карманбаєву. У 2005 вона народила йому довгоочікуваного сина. Через три роки – ще одного. Зі старшим він якось і засвітився на хокейному матчі. Зараз Назарбаєв робить усе, щоб з часом вони отримали його президентський спадок. Теперішній статус-кво дозволяє будувати індивідуальний рай на землі для себе і сім’ї.

Читайте також: Йосип Броз Тіто –диктатор, який не підкорився Гітлеру і Сталіну

Родина Назарбаєвих прославилася елітною нерухомістю, яку скуповують у найзатишніших місцях Європи. На іспанському узбережжі Коста Брава в Лорет де Мар сімейство Назарбаєвих звело розкішне шале на 3 тисячі квадратних метрів, яке відгородило в заповіднику попри протест місцевих екологів.

Щоб легше показувати свою близькість до народу він час від часу спускається з олімпу. Щоб розвіяти чутки про хвороби Елбаси особисто приймає гостей економічних форумів і навіть пропонує нову модель світової економіки в якій долари і євро могла б замінити крипто-валюта.

Вдома Елбаси наважився на низку реформ. Передав частину повноважень уряду, сенату і мажилісу. За однією з версій це крок до демократії. З іншого боку – спосіб зняти з себе відповідальність за економічну і соціальну політику – найбільш проблемні сфери життя країни, при яких 2,5 млн казахів опинилися за межею бідності.

Крім того "Елбаси" усвідомив токсичність стосунків з Росією і поступово почав виводити країну із орбіти "русского міра".

Я чув, що Росія знову збирає Радянський союз. Ми говоримо про те, що можливо хтось переживає через розвал СРСР, але той, хто збирається його відновлювати – не має голови. Тому що це неможливо без крові і війни,
– заявив Нурсултан Назарбаєвю.

Вже з 2018-го в Казахстані почнеться переведення казахського алфавіту на латиницю. У країні вже запроваджений екзамен з казахської мови, як обов’язковий для отримання вищих державних посад. Мовну комісію очолює один з родичів Елбаси, тому перевірку достатнього знання мови також контролює голова клану. Це ще один важіль, що ускладнює життя "проросійським кандидатам", які і так не відрізняються бажанням вчити іноземні мови надаючи перевагу "вєліко-могучєму язику".

Миритися з втратою впливу в Казахстані Москва не збирається. У 2016 спец-служби затримали одного з казахських кримінальних авторитетів, який проплачував акції протесту із заворушеннями у кількох районах країни. Згодом з’ясувалося, що Тохтар Тулешов тісно співпрацював із російськими казачіми і парамілітарними організаціями. Спроба перевороту нагадала добре пророблений Кремлем сценарій із сепаратистами.

Елбаси доручив посилити контроль за інфопростором. На черзі відключення російських телеканалів і соцмереж. З одного боку це фільтрування джерел інформації, з іншого удар по свободі слова. З одного боку це ще один мінус в антирейтингу правозахисних організацій, з іншого Нурсултану Абішевичу плювати на рейтинги будь-яких організацій. В Астані до критики готові і тому за вказівкою самого Елбаси пропорційно збільшують в ефірі похвальні оди президенту. Ельбаси – 26 років при владі.