Нейтральна Швейцарія витратить 6 мільярдів євро на 36 літаків F-35 зі США
Джерело:
Федеральна рада ШвейцаріїФедеральна рада Швейцарії остаточно схвалила виділення 6 мільярдів євро на закупівлю 36 американських винищувачів F-35. Ці літаки країна має отримати до 2030 року.
Попри нейтралітет, країна вирішила посилити свою авіацію. Крім, власне, придбання винищувачів до угоди входять додаткове обладнання, озброєння та боєприпаси до нього, матеріально-тилове забезпечення, підготовка військовослужбовців і тренувальні системи.
Цікаво Сучасні танки для України "на столі", але Київ має дещо довести, – Пентагон
В угоди були опоненти
В угоди між Швейцарією та США були й противники, які вимагали проведення референдуму й переконували, що літаки обійдуться країні надто дорого та можуть надійти із затримкою.
Водночас влада країни апелювала до результатів референдуму, який відбувся у 2020 році. Тоді понад половина громадян підтримала виділення 6 мільярдів євро на купівлю літаків.
Крім того, Швейцарія уклала з Lockheed Martin окрему угоду про співпрацю із промисловістю вартістю близько 2,9 мільярда франків.
Швейцарська авіація має бойовий досвід, попри нейтралітет
Швейцарія відома усім як країна, яка зберігає нейтралітет з часів наполеонівських війн у Європі на початку ХІХ століття. Однак у часи Другої світової війни вберегти нейтралітет було важче.
Наприклад, у 1940 році відбулося кілька повітряних боїв між швейцарською та німецькою авіацією. Ситуація почала загострюватися після вторгнення Німеччини до Франції – нацистська авіація чимало разів порушувала повітряний простір Швейцарії. З відносно мінімальними втратами швейцарська авіація перемагала у повітряних сутичках.
На тлі цих зіткнень у Німеччині ухвалили план захоплення Швейцарії, через що країні довелося змінювати стратегію. Швейцарська авіація більше не збивала німецькі літаки, а країна реалізувала план оборони "Національний Редут" – створення умов, за яких окупація країни ставала б для противника дуже дорогою та беззмістовною справою.
Однак Німеччині та Швейцарії вдалося досягти компромісу, таким чином остання змогла зберегти нейтралітет.
Цікаво – Байден заявив про готовність захищати Тайвань від Китаю: дивіться відео