Нобелівську премію миру отримав український Центр громадянських свобод, а ще білоруси й росіяни

7 жовтня 2022, 12:09
Читать новость на русском

Лауреатами Нобелівської премії миру у 2022 році стали правозахисники з України, Білорусі й Росії. Від України лауреатом стала правозахисна організація Центр громадянських свобод.

Також лауреатами Нобелівської премії миру у 2022 році стали правозахисник із Білорусі Олесь Біляцький та російська правозахисна організація "Меморіал".

До речі Нобелівську премію з літератури здобула французька письменниця Анні Ерно

Хто з Росії та Білорусі отримав Нобелівську премію миру

У Нобелівському комітеті пояснили, що лауреати з України, Білорусі та Росії представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Там відзначили, що лауреати багато років пропагували право критикувати владу.

Вони багато років пропагували право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали значних зусиль, щоб задокументувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії,
– йдеться у повідомленні.

Що відомо Центр громадянських свобод

  • Центр громадянських свобод – організація, яка заснована 2007 року та керується Олександрою Матвійчук. Місією вважають "Становлення прав людини, демократії та солідарності в Україні та регіоні ОБСЄ задля утвердження людської гідності".
  • Центр здійснює моніторинг та аналіз законопроєктів на відповідність стандартам дотримання прав людини, провадить громадський контроль над діями правоохоронних органів, судів та місцевої влади.
  • Крім того, правозахисники займаються документуванням політичних переслідувань у тимчасово окупованому Криму, фіксують воєнні злочини на Донбасі тощо.

До слова Муратов продав нобелівську медаль за 103 мільйони доларів: гроші підуть дітям біженців з України

Лауреатами Нобелівської премії миру знову стали росіяни

Відповідно до заповіту Альфреда Нобеля, цю премію має отримувати той, хто "зробить найбільший, або найкращий внесок в дружні стосунки між націями; в скасування, або скорочення армій, що існують, та в проведення, або агітацію мирних з'їздів".

Торік премію миру отримали журналісти Марія Ресса з Філіппін та Дмитро Муратов з Росії. У 2022 році, попри вторгнення Росії в Україну, Нобелівську премію миру знову отримали й росіяни.

Російський "Меморіал", який заснований у 1992 році у Москві, визнаний Кремлем "іноагентом". З 28 лютого 2022 року сайт організації не оновлюється.

Білоруський лауреат Олесь Біляцький – керівник правозахисного центру "Вясна".

До теми Нобелівську премію з медицини вручили за дослідження еволюції

Слід зазначити, що на Нобелівську премію миру кілька разів номінували російського диктатора Владіміра Путіна. Що більше, одним з лауреатів премії миру є прем'єр Ефіопії, уряд якого воює з опозиційними силами Тиграю.

Російська служба BBC інформувала, що війна між урядом і повстанцями забрала життя тисяч цивільних. Тільки у вересні 2022 року внаслідок ударів по Тиграю загинуло щонайменше семеро людей.

На Нобелівську премію претендував Зеленський

  • Серед кандидатів на Нобелівську премію миру у 2022 році називали і Президента України Володимира Зеленського. У березні група чинних та колишніх політиків країн Європи висунули на Нобелівську премію миру Зеленського та народ України.
  • Ім'я лідера України не було внесене до Комітету у період подання заявок. Та, згідно зі статутом премії, п'ятеро нинішніх чи колишніх членів комітету можуть скористатися своїм винятковим правом та додати ім'я до списку.
  • Зеленський був серед фаворитів у списку букмекерів.
  • У 2022 році на премію миру подали 343 заявки: 251 особу та 92 організації.