Чи справді Греція разом з Угорщиною блокує новий пакет санкцій ЄС: що кажуть в ОП
Джерело:
PoliticoНові санкції Європейського союзу проти Росії блокує не лише Угорщина. ЗМІ повідомляють, що є принаймні ще одна країна, яка не хоче застосовувати жорсткіших санкцій до країни-агресорки. Мова йде про Грецію.
Журналісти Politico з посиланням на п'ятьох дипломатів ЄС заявили, що Греція також блокує нові санкції ЄС проти Росії. В Офісі Президента уже відреагували на цю інформацію.
Дивіться також Зеленський ввів у дію санкції РНБО проти майже 300 росіян: хто під ударом цього разу
Про що кажуть ЗМІ
Зараз ЄС обговорює 11-й пакет санкцій проти Росії. 10 попередніх пакетів санкцій були спрямовані на заходи проти економіки Росії, а в 11 пакеті ЄС хоче уникнути обходу своїх санкцій.
Примітно, що цей крок може бути спрямований проти інших країн, які допомагають Москві ухилятися від торгового ембарго. Цікаво, що Будапешт і Афіни виступили проти такого рішення.
Раніше Київ склав список приватних компаній, які він називає "спонсорами війни". Ці компанії допомагають обходити санкції Росії, і серед них є багато європейських фірм.
За даними ЗМІ, Афіни та Будапешт хочуть, щоб деякі з їхніх компаній були виключені з цього списку, перш ніж вони погодяться на пакет санкцій.
Повідомляється, що це спричинило напруженість на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС на початку цього тижня, де міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок прямо критикувала Угорщину.
Також 4 дипломати повідомили, що на зустрічі послів ЄС 24 травня в центрі уваги вже була Греція, яка теж виступила проти теоретичних заходів обходу санкцій.
Греція повторила, що у випадку наявності конкретних доказів порушення санкцій, їх мають довести до відома відповідних держав-членів на технічному рівні, щоб це було адекватно розслідувано і потім було вжито належних заходів,
– сказав один із дипломатів ЄС.
Інший дипломат ЄС сказав, що доти, доки Угорщина і Греція відмовляються домовлятися про будь-що до того, як їхні компанії буде виключено зі списку, "немає жодного тиску для реального просування в інших частинах".
Проте дипломати зауважили, що рівень невдоволення Угорщиною набагато вищий. Адже якщо у випадку з Грецією це одиничний випадок, то проросійська і прокитайська лінія Будапешту часто заважала ЄС досягти одностайності в заявах щодо Москви й Пекіна.
Реакція Офісу Президента
Заступник голови Офісу Президента Ігор Жовква в етері національного телемарафону відзначив, що Греція не є "спільницею" Угорщини у цьому. Заступник Єрмака відзначив, що при обговоренні кожного пакету санкцій є країни, які виступають проти певних пунктів і це пов'язано з тим, який вплив ці обмеження можуть мати на економіку. Наприклад, проти санкцій щодо російської металургії виступали ті країни, у яких ця сфера розвинута і працювала на російській сировині.
Греція, як відзначив Жовква, неодноразово також виступала проти окремих санкцій. Проте заступник голови Офісу Президента переконаний, що новий пакет буде схвалений.
Також Жовква наголосив, що зараз у межах цього пакету мова йде про те, щоб обмежити обхід Росією попередніх санкцій. Проте Україна вимагає санкцій проти атомної енергетики, важкої промисловості та персональних обмежень проти усіх пропагандистів з замороженням активів.