Передача Андріївської церкви Константинополю: Україна на крок ближче до Томосу?

18 жовтня 2018, 16:30
Читать новость на русском

Передача Константинополю Андріївської церкви в якості жесту доброї волі до надання Томосу викликала неоднозначну реакцію. Все-таки ця церква – пам’ятка архітектури, що охороняється ЮНЕСКО.

Читайте також: Кого українці хочуть бачити головою автокефальної церкви

Про необхідність передачі Андріївської церкви Вселенському патріархату і про вплив такого рішення на надання Томосу, – далі в матеріалі 24 каналу.

Символічний крок, церква залишиться в державній власності

Андріївська церква споруджена за проектом видатного архітектора Бартоломео Растреллі, входить до складу Національного заповідника "Софія Київська" і є державною власністю. Наразі вона перебуває в користуванні Української автокефальної православної церкви. Її предстоятель Макарій заявив, що вони не проти такої передачі церкви Константинополю.

Читайте також: Розкольник православ’я: що буде з РПЦ після від’єднання від Вселенського патріархату?

Парламент ухвалив рішення про передачу в постійне користування церкви Вселенському патріархату. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій підкреслив, що Андріївська церква залишиться в державній власності.


Андрівська церква є частиною Національного заповідника "Софія Київська"

На думку експертів, з юридичної точки зору проблем немає. За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, Українська автокефальна православна церква підтримала таку ініціативу. В парламенті з цього приводу теж є певний консенсус (за передачу проголосувало 237 депутатів – "24").

Передача Андріївської церкви Константинополю – символічний акт. У рішенні синоду 11 жовтня було заявлено, що Константинопольський патріархат відновлює свою присутність в Україні. Тому потрібен був об'єкт для такої присутності. Це обмін позитивними символічними жестами, щоб створити матеріальні передумови для практичної реалізації процесу об'єднання українського православ’я і активної присутності Константинопольського патріархату в Україні та Києві,
– зауважив Фесенко.

Можливо, за його словами, потім з'являться інші релігійні об'єкти, які будуть використані Константинополем.

Процес отримання автокефалії вийшов на фінішну пряму, але поспішати не треба

На думку політичного експерта Андрія Вігірінського, у власність, а тим більше іноземній церкві, Андріївську церкву дійсно передати не можна. Навіть Янукович не передавав РПЦ у власність Києво-Печерську Лавру. Але, за його словами, на фоні всіх подій навколо надання Томосу Українській єдиній церкві – цей крок має щонайменше дивний вигляд.

Передача Андріївської церкви Константинополю – це знак подяки чи хабар від Порошенка? По суті, майнова винагорода. Навіть аванс – тому що рішення про автокефалію ще не прийняте. Тобто після отримання автокефалії ще якісь українські святині передадуть?
– підкреслює Андрій Вігірінський.

Володимир Фесенко переконаний – отримання Томосу і створення Єдиної помісної православної церкви на фініші. Але саме зараз можуть виникнути певні проблеми. І питання не в тому, що Андріївську церкву передали Константинополю в користування. Як вважає експерт, проблема може виникнути, на жаль, через патріарха УПЦ КП Філарета. Його амбіції, прагнення бути одноосібним керівником Української об'єднаної православної церкви. Це може перешкодити нормальному процесу об'єднання.

Авторитаризм Філарета при всіх його величезних заслугах в становленні і розбудові незалежного українського православ'я створює проблеми в процесі підготовки до об'єднавчого Собору. І глава УАПЦ Макарій про це теж сказав. Ієрархи московського патріархату не в захваті від Філарета. Але завдання – як можна більше залучити в об'єднану церкву ієрархів московського патріархату,
– зазначає Фесенко.


Бажання Філарета очолити Єдину церкву може стати проблемою?

Швидше, на його думку, вирішувати питання з очільником об’єднаної православної церкви будуть за допомогою перехідного періоду. Щоб забезпечити більш широку присутність представників різних церков, постараються знайти компроміс щодо керівника.

Хоча є ще одна проблема – в узгодженні інтересів різних церков у процесі об'єднання на місцях. На рівні рядових священиків, говорить Фесенко, вирішити питання простіше. Складніше буде з ієрархами, єпископатом УПЦ МП зокрема. Треба зробити так, щоб не було скривджених, і якомога більше ієрархів з московського патріархату приєдналися.

З лаврами поспішати не треба

Як відомо, всі Лаври в Україні перебувають в користуванні московського патріархату. І питання їх переходу до Української єдиної помісної православної церкви непросте.


Перехід Лавр до Єдиної церкви має бути делікатним і м’яким?

"Будь-яка спроба прямолінійного вирішення переходу Лавр в користування єдиної православної церкви може призвести до серйозних конфліктів і зіткнень. Цього тільки і чекають у Москві. Краще не поспішати, і, як у 90-ті роки, домовлятися, м'яко агітувати. Керівництво Києво-Печерської Лаври давно стало одіозним. Треба працювати і з окремими священиками і керівництвом. Може бути, домовитися про право богослужіння представників об'єднаної церкви. А в Почаївській Лаврі, яка розташована на Західній Україні, треба вести активну роботу з парафіянами, передовими священиками", – переконаний Володимир Фесенко.