Читайте також: Москва може використати українських націоналістів наосліп, – експерт про ситуацію з Томосом

"Об'єднавчо"-від'єднавчий синод РПЦ

Ухвалення 11 жовтня синодом Вселенського патріархату рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві в Росії сприйняли болісно. РПЦ одразу заявила, що свою реакцію висловить на об’єднавчому синоді, який пройде 15 жовтня в Мінську.

В РПЦ хотіли наголосити, що вони залишаються найвпливовішою православною церквою. Втратили Україну, але є Білорусь. Однак, по-перше, держава Білорусь, як і її церква, де-факто афільовані з РПЦ. І Московський патріарх Кирило намагався показати, що білоруський екзархат насправді російський. Але своєю поведінкою розчарував білоруських вірян. Кирило відмовився від хліба з сіллю і спілкування з прихожанами. Як зазначив політичний експерт Валерій Димов, Кремлю і Кирилу зараз взагалі не до хліба і солі.

Читайте також: Нова агресія Кремля в Україні: на які кроки може піти Путін після отримання Україною Томосу

По-друге, розрахунок Москви був на те, що на так званий об’єднавчий синод приїдуть представники країн, де сповідують православ’я. Приміром, із Сербії, яка не хотіла погоджуватися надавати Українській церкві автокефалію. Але до Мінська ніхто з єпархій інших країн так і не приїхав. Це говорить про те, що інші країни, особливо європейські, не поспішають під протекторат Кирила, знаючи про імперські амбіції РФ. А вплив Вселенського патріарха Варфоломія набагато сильніший.

Кирилл РПЦ Вселенський патріархат
Кирило хотів очолити Константинополь, але став розкольником

Рішення про припинення євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом, за словами Димова, РПЦ ухвалила, не дотримуючись жодних канонічних правил. Це рішення означає, що віряни РПЦ не можуть причащатися в храмах Константинопольського патріархату, а священики та ієрархи не зможуть здійснювати спільних богослужінь. Такий крок є найвищою мірою інституційних церковних санкцій.

Реакція РПЦ на Томос політична. Тому РПЦ є розкольницькою церквою і на синоді в Мінську вони яскраво це продемонстрували. Путін через надання Україні Томосу навіть зібрав Радбез, що підтверджує, що православ’я – частина російської державної політики. Але цей наріжний камінь російської ідентичності вибитий з-під ніг,
– зауважив Валерій Димов.

Директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк додає: в Росії агонія. І в Москві шукають план, аби зірвати надання Українській церкві автокефалії. В Кремлі не очікували, що імперія дасть таку тріщину. Росія взагалі хотіла очолити Константинополь.

"Росія замість того, щоб очолити весь православний світ (це мрія Кирила), програла навіть у себе вдома. Тепер втрачають Україну. Вони практично пішли на прямий шантаж Вселенського патріарха Варфоломія, провокували його. Але все марно", – говорить Давидюк.

Українська церква стане найбільшою у світі

За словами політичного експерта Андрія Вігірінського, після надання Українській церкві Томосу вплив РПЦ звужується. Московського патріарха Кирила обмежили в повноваженнях, скасувавши лист від 1686 року, який надавав право патріарху Московському назначати Київського митрополита.

Історія православної церкви в одному ролику: дивіться відео

Валерій Димов наголошує: скасування Вселенським патріархатом акту 1676 року – визнання того, що Київська митрополія ніколи територіально не передавалася московському патріархату. РПЦ могла висвячувати Київського митрополита, але за умови завжди згадувати в богослужіннях Вселенського патріарха. Тобто це теж підтверджує, що канонічна територія Київської митрополії ніколи Росії не передавалася. А була в підпорядкуванні Константинополя. Але російські попи цього ніколи не дотримувалися.

Томос Українська помісна церква
Після надання автокефалії Українська православна церква може стати найбільшою

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала зазначає: рішення про Томос – перші кроки з відновлення історичної справедливості. Тому що протягом століть Росія створила багато міфів з метою приписати собі чужу історію, віру і культуру – нашу, українську.

Завдяки Україні РПЦ вважається найбільшою православною церквою. Як тільки відбудеться об’єднання Української церкви, то наша церква стане найчисленнішою у світі. Тому що Росія складається з п’ятнадцяти федеративних округів. Там, крім християнства, є багато інших віросповідань,
– наголосив Віталій Бала.

РПЦ втратить свій вплив і в Росії, але від Путіна можна очікувати будь-чого

На переконання фахівців, Росія робитиме все, щоб дискредитувати надання Українській православній церкві автокефалії. Не виключені провокації, навіть з жертвами.

Путін, Кремль підуть на все, аби далі грати на розкол України, і продовжуватимуть війну проти нас. Головне, щоб наші силовики були готовими. Не виключено, що митрополиту УПЦ МП Онуфрію чи іншим відверто промосковським священикам в Україні "раптом" стане зле. Не хотілося б, щоб традиція російської влади підривати будинки на Каширському шосе була застосована у нас відносно храмів Московського патріарху,
– говорить Валерій Димов.

На думку Миколи Давидюка, Росія шукатиме ті країни, які входять до синоду, але для них православ’я – не основна релігія. Через їхні православні общини в Європі, які не дуже численні, закидатимуть різні провокації. Таким чином намагатимуться зібрати голоси проти України.

Може виникнути ще одна проблема – з проведенням об’єднавчого Собору. Як зазначає Андрій Вігірінський, за сильного внутрішнього загострення – можливих масових акцій протесту вірян чи провокацій – його буде нелегко організувати. Крім того, може бути ще один сценарій. Під приводом захисту православних можлива інтенсифікація бойових дій на Донбасі.

Власне прес-секретар Путіна Пєсков і міністр закордонних справ РФ Лавров уже заявили, що Росія піде на все, щоб "захистити" російських православних в Україні. Це, говорить Димов, знову показує, що УПЦ МП не має нічого українського. Суто російська церква.

Путін Кирило, Томос
Путін і Кирило не змиряться з втратою України

Є ще один важливий момент. Російська церква втратить позиції і всередині своєї держави. Згідно з опитуванням "Левада-центру", церкві довіряють 48% росіян. Як розповів директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко, проблема довіри до церкви – стара. Ще в 1917 році після миттєвого обвалення царського режиму раптом виявилося, що росіяни так само сильно ненавидять і церкву. Російська церква, бувши джерелом державності в Росії, не змогла утримати ні власну владу, ні царя.

"Московська православна церква в Росії давно перетворилася на потужний пропагандистський інструмент контролю за населенням і легітимації влади. Тому успіхи церкви в Росії – це успіхи країни. Поразка церкви – поразка Росії", – зауважує Віктор Небоженко.

Віталій Бала наголошує: в Росії з роками кількість православних зменшується.

Росія розросталася за рахунок експансивного захоплення земель, де не було християнства. Це ще раз наводить на думку, що, можливо, вони примазалися до християнства. Надання Томосу Українській єдиній церкві ставить під сумів саму ідентичність росіян. Хто вони, і звідки взялися. Це підриває підвалини російської держави,
– вважає Віталій Бала.