Переговори між Україною та Росією неможливі, і всі про це знають

31 липня 2024, 14:17
Читать новость на русском

Михайло Подоляк нарешті пояснив, чому представники українського керівництва так часто почали говорити про можливість перемовин. Зеленський навіть обіцяє за кілька місяців підготувати платформу для наступного саміту миру і запевняє, що цей саміт може призвести до закінчення бойових дій.

Різне бачення миру

Подоляк пояснив, що керівництву України доводиться робити ці заяви, щоб у світі не звинувачували їх у небажанні перемовного процесу. Адже російське керівництво постійно говорить, що є готовим до перемовин. Однак Подоляк слушно зазначає, що Україні потрібні перемовини, які будуть базуватися на концепції міжнародного права, тобто на повазі до суверенітету України.

Читайте також Найближчі пів року будуть для Росії серйозним випробуванням

Варто нагадати, що російське уявлення про перемовини з Україною є абсолютно протилежним. Головною умовою Владіміра Путіна ще з 2014 року є погодження з ревізією міжнародного права, адже саме у 2014 році агресор вирішив анексувати український Крим. Уперше з часів Другої світової війни одна європейська держава, до того ж учасниця Гельсінського акту, який підтвердив непорушність кордонів у Європі, приєднала до себе територію іншої.

Міжнародне право було зруйноване ще до початку так званої великої війни Росії проти України. У 2022 році до Криму і Севастополя додалися Донецька, Луганська, Херсонська і Запорізька області України, не просто окуповані частково, а записані в російську конституцію.

Головною вимогою Путіна для початку перемовин з Україною є погодження з російським статусом окупованих українських територій. Путін фактично закликає Україну та її союзників погодитися з тим, що міжнародне право не діє.

Ще однією важливою вимогою російського очільника до України є погодження Києва з нейтральним статусом і відмова від НАТО. До речі, саме такої відмови Росія вимагала від країн НАТО напередодні повномасштабної війни. Тоді МЗС Росії звернулося до США та інших країн-членів НАТО з вимогою гарантувати, що ані Україна, ані жодна інша колишня радянська республіка ніколи не будуть членами НАТО. Це було важливим моментом з погляду російського уявлення про концепцію безпеки.

Цікаво Ситуація у Венесуелі й декілька "але"

Ми маємо справу з ситуацією, в умовах якої, одна з держав бажає перемовин, які базують на принципах міжнародного права, а інша – перемовин, які не базуються на праві. Одна держава вимагає поваги до своєї міжнародно визнаної території, а інша – вимагає визнати власну територіальну цілісність, яка базується на окупації частини території сусідньої держави. Одна держава вимагає поважати її суверенітет і право на власний вибір союзів, а інша – вважає, що має справу з країною, яка не має жодного права на самостійний вибір союзів, а повинна узгоджувати будь-які рішення про вступ до міжнародних організацій з сусідньою державою. 

Ніяких перемовин не буде 

Якими можуть бути переговори між Росією та Україною в осяжному майбутньому? Відповідь – ніякими. Ніякої платформи для перемовин між Росією та Україною не було, нема і в осяжному майбутньому не буде. То для чого керівництво України постійно говорить про можливість діалогу? А для того, щоб ані на Заході, ані на Глобальному Півдні їм не дорікали, що вони не бажають політичного процесу, який мав би призвести до закінчення війни, що і сказав Подоляк.

Це звичайнісінька політична формула, яка не має ніякого стосунку до реального закінчення російсько-української війни в осяжному майбутньому. Але має реальний стосунок до політичної репутації України на міжнародній сцені, а держава нічого не може робити, якщо вона не має міжнародної репутації.

Тому вважайте всі розмови президента України та інших чиновників, для яких тема перемовин стала актуальною останніми тижнями і навіть місяцями, виключно роботою з порятунку і посилення цієї репутації. Відповіддю на пропагандистські спроби Кремля видати Росію за прихильника перемовного процесу.

Рекомендуємо "Кіберзахисники": як ветерани створюють нову лінію оборони в цифровому світі

Насправді Росія бажає не перемовин, а повної капітуляції України. Мені здається, що варто вірити заступнику голови Радбезу Росії Дмітрію Мєдвєдєву, який чітко сказав, що політичною метою Росії у війні з Україною є ліквідація української державності й приєднання території України до Росії. 

То як має завершитися війна в Україні?

  • По-перше, не всі війни закінчуються швидко.
  • По-друге, не всі війни взагалі закінчуються, деякі тривають десятиліттями.
  • По-третє, не всі війни закінчуються за столом для перемовин. Ті, що говорять, що це обов'язково, вам брешуть. Багато війн закінчуються просто тому, що сторони виснажуються і де-факто завершуються воєнні дії, бо обидві сторони близькі до катастрофи різних масштабів.
  • По-четверте, замість закінчення війни, яка має екзистенційний характер і де обидві країни претендують на одну і ту саму територію, реальним виходом є перемир'я на тих лініях зіткнення, на яких перебувають армії ворожих націй.

Це може бути закінченням російсько-української війни на певний час, але ми не знаємо який і не знаємо, що буде потім – сталий мир чи відновлення війни за кілька років після перемир'я.

За всім цим ми будемо стежити і сподіватися, що війна завершиться не просто миром, а перемогою міжнародного права. Для цього потрібна спільна позиція України, Заходу і країн Глобального Півдня. Повага до міжнародного права має бути тотальною. Ось що є важливою умовою закінчення війни.