Під Сімферополем кримчаки та євреї вшанували пам'ять жертв нацизму
На півострові відзначають День пам'яті жертв нацизму. 70 років тому 111 німці поділили мешканців Криму за національною ознакою, вивели за межі Сімферополя та розстріляли.
"11 грудня в Сімферополі був наказ збору євреїв і кримчаків. Люди не знали навіщо їх запрошують. Запрошували з теплими речами, продуктами та цінними речами. Вони думали, що їх запрошують на роботу до Німеччини, такий був спеціально слух", - розповідає голова Асоціації єврейських громад Криму Анатолій Гендін.
У півторикілометровій братській могилі у передмісті Сімферополя лежать понад 14 тисяч розстріляних кримчаків та євреїв, в основному це жінки, діти та літні люди. Врятуватися вдалося одиницям. Раз на рік сюди їдуть звідусіль ті, в кого тут полягли рідні.
"У нашого народу так вийшло, що чоловіків з фронт повернулося живих набагато більше, ніж залишилося в живих жінок і дівчат, тому ми зараз все розсипаємося в інших народах, у мене внучка українка пишеться, і я нічого не скажу", - каже мешканка Сімферополя Раїса Тревгода.
За роки війни у Криму винищили більше 70% кримчаків, цей народ й досі не може оговтатись від трагедії. За офіційними даними, сьогодні у світі залишилось не більше 1,5 тисячі кримчаків.