"11 грудня в Сімферополі був наказ збору євреїв і кримчаків. Люди не знали навіщо їх запрошують. Запрошували з теплими речами, продуктами та цінними речами. Вони думали, що їх запрошують на роботу до Німеччини, такий був спеціально слух", - розповідає голова Асоціації єврейських громад Криму Анатолій Гендін.

У півторикілометровій братській могилі у передмісті Сімферополя лежать понад 14 тисяч розстріляних кримчаків та євреїв, в основному це жінки, діти та літні люди. Врятуватися вдалося одиницям. Раз на рік сюди їдуть звідусіль ті, в кого тут полягли рідні.

"У нашого народу так вийшло, що чоловіків з фронт повернулося живих набагато більше, ніж залишилося в живих жінок і дівчат, тому ми зараз все розсипаємося в інших народах, у мене внучка українка пишеться, і я нічого не скажу", - каже мешканка Сімферополя Раїса Тревгода.

За роки війни у Криму винищили більше 70% кримчаків, цей народ й досі не може оговтатись від трагедії. За офіційними даними, сьогодні у світі залишилось не більше 1,5 тисячі кримчаків.