Підсумок тижня: Янукович звільнив Ємця через неефективну роботу

22 травня 2011, 18:55
Читать новость на русском

Міністр є - міністра нема. Волею Президента в Кабміні звільнилося крісло очільника Мінохорони здоров’я.

В першу чергу, через неефективність роботи підконтрольного йому відомства.

“Йому не вдалося налагодити роботу міністерства належним чином. Краще його повернути на ту роботу, де він до цього працював і був там ефективним. А на цю посаду підібрати людину, яка за короткий проміжок часу була б здатна організувати, зібрати навколо себе команду, яка працювала б ефективно”, - каже Президент України Віктор Янукович.

“Ілля Ємець - кардіохірург із золотими руками”, - так екс-міністра характеризують у парламентському комітеті з охорони здоров’я. Однак, наголошують: є одне але, яке й стало для медика на посаді міністерства вирішальним.

“Керувати охороною здоров’я - це трошки інші повинні бути навики і якості. Приклад: це так, як конструктора двигуна внутрішнього згорання посадити на Формулу-1 і сказати “їдь!”. Приблизно те саме”, - каже народний депутат Лілія Григорович.

“Ну можливо він мав більше можливостей вивчення міжнародного досвіду, можливо він як кардіохірург має ту професійну затримку прийняття рішення і швидкості дій, я не знаю, взагалі так вийшло”, - каже народний депутат Тетяна Бахтєєва.

Експерти указ президента про звільнення головного лікаря країни розцінюють як показовий. Мовляв, таким чином гарант натякнув, хто в домі хазяїн.

“Це крок більше політичний, показати, що Янукович є хазяїном ситуації в країні, він чудово бачить, як розвивається країна, бачить, що вона буксує і треба шукати відповідальних”, - каже заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

“Питання “Хто стане головним лікарем країни?” залишається відкритим. В кулуарах Парламенту подейкують, що крісло міністра, ймовірно, посяде теперішній виконуючий обов’язки голови МОЗу Олександр Аніщенко, який до того керував управлінням охорони здоров’я Донецької області. Чутки чутками, а рішення про призначення - за Президентом. Відтак, залишається тільки чекати”, - каже журналіст Едуард Ганишевський.

Не встигло крісло під одним міністром охолонути, як під загрозою звільнення опинився інший член уряду. На одній із нарад Віктор Янукович пригрозив головному фінансисту країни Федору Ярошенку, що, мовляв, уже заніс над ним сокиру. Як виявилося, очільнику Мінфіну двічі повторювати не потрібно.

“Ясно, що міністр фінансів весь час щодня ходе під сокирою, тому що можливі проблеми в виконанні любих рішень…Це також мені ще надасть, надихає на мене ще таку, так сказати, гарну енергію, позитивну щодо виконання рішень президента”, - каже міністр фінансів України Федір Ярошенко.

Оскільки, реформи в країні президент ініціював всебічні, відтак “гнів гаранта” за їх невиконання може впасти на кожного члена урядового круглого столу. Однак експерти називають декілька прізвищ, які, по-суті, ходять по лезу бритви. Першим в переліку міністр оборони Михайло Єжель - варто згадати різкі висловлювання Януковича на його адресу практично одразу після призначення. Позбутися портфеля можуть також міністр культури Михайло Кулиняк та віце-прем’єр Віктор Тихонов.

“Це такий сигнал уряду, щоби вони чітко зрозуміли, що Президент контролює ситуацію, і готовий приймати рішення. Оскільки затягувати з проведенням реформ далі неможна, на наступний рік вибори, виборча ситуація внесе свої корективи, це буде зайве напруження”, - каже експерт центру політичних досліджень та конфліктології Денис Кирюхін.

Кадрові чистки в уряді - мед для опозиції. Чекають - не дочекаються, коли Президента осяє відправити у відставку весь уряд. Включно з прем’єром.

“Азарова зобов’язані відправити у відставку. За 56 мільярдів доларів боргу, за неймовірну інфляцію, за безробіття, яке зросло на 13% відсотків, за погіршення інвестиційного клімату і за покращення рейтингу України в корупційному рейтингу. Україна стала майже самою корумпованою країною серед всіх країн Європейського континенту”, - каже народний депутат Арсеній Яценюк.

“Ми не можемо сказати, що Кабінет міністрів працює погано. Ми були б несправедливі. Є питання, які сьогодні потребують вирішення і президент правильно ці питання акцентує перед Кабінетом міністрів. Кабмін сьогодні працює в повний об’єм сил, в я кий можна сьогодні працювати”, - каже голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

В свою чергу, експерти переконані - на даному етапі опускати сокиру на голови Азарова, Тігіпка та решти урядової команди Президенту просто не вигідно.

“Відставка і Азарова і Тігіпка зараз означало б, що влада признає, що вся програма реформ, яка була розпочата з 2010 року де-факто, вона стартувала невдало, вона провалилася”, - каже експерт центру політичних досліджень та конфліктології Денис Кирюхін.

По суті, початок кадрових чисток можна розцінювати як шлях до персоніфікації відповідальності за неякісно виконану роботу. Сам факт цього, на думку експертів, загалом є позитивним сигналом для українського політикуму. Однак, допоки існує поняття політичної доцільності, чітко зрозуміти, що стане причиною ймовірних звільнень міністрів, досить важко.