Підвищення тарифів зустрічають протестами та судовим позовом

18 липня 2010, 13:23

Українців чекає подорожчання газу, гарячої води та опалення. За два тижні блакитне паливо для населення здорожчає вдвічі, а тепло та гаряче водопостачання - на чверть. У відповідь - профспілки та громадські активісти провели низку протестних акцій.

Поки опозиція збирається оскаржувати подорожчання в судах, профспілки подали позов до Окружного адмінсуду Києва щодо скасування постанови НКРЕ.

“Вдарить по кишені тому, що якби зарплата була десь тисяч 5 хоча би, а якщо зарплата тисяча гривень, півтори тисячі, як можна прожити на цю тисячу, коли їм треба буде заплатити в основному гроші за газ - а за що їсти, за що одягатися, за що дітей утримувати?”, - дивується учасниця протестного мітингу Ніна Глушаниця.

“Підвищення газу взагалі вдарить по всіх сім’ях, в тому числі і по моїй. Треба думати, якщо підвищують ціни на газ - треба думати про підвищення заробітної плати насамперед”, - каже учасник протестного мітингу Віталій Григорович.

Водночас чиновники переконують, по-перше, підвищення тарифів на газ та комунальні послуги торкнеться далеко не всіх. По-друге, влада у здорожченні не винна, адже нова вартість газу для населення пов'язана з цінами імпортного енергоносія.

“Різниця між 230 і 110 - це десь 120 доларів - покривалась за рахунок державного бюджету. І цей держбюджет закладав кошти і напряму їх віддавав “Нафтогазу”. І “Нафтогаз України” таким шляхом напряму розраховувався з Росією. Зараз бюджет дуже складний і не може він покривати всі ці розрахунки”, - вважає міністр з питань житлово-комунального господарства Юрій Хіврич.

“Підвищення буде стосуватися максимум 20% людей, яких статус можна визначити як середній і вище середнього. 80% людей отримають відповідні дотації”, - каже голова Верховної Ради України Володимир Литвин.

Та опозиція нагадує - населення споживає газ внутрішнього видобутку, що неодноразово підтверджували й можновладці. Він набагато дешевший за російський, але й російський, нібито, теж обіцяли купувати із суттєвими знижками.

“Коли він підписав недопустимі для України “харківські угоди”, тоді він прямо і чітко говорив, що ми матимемо знижку до існуючої ціни, яка буде по формулі на 30% - і це зниження дасть нам можливість не підвищувати цього року тарифи на газ і житлово-комунальні послуги”, - заявила лідер БЮТ Юлія Тимошенко.

Опозиціонери переконані - влада збільшує ціни на блакитне паливо, щоб розрахуватися з "РосУкрЕнерго", адже економічного підґрунтя підняття цін на газ для населення немає. Є зауваження й безпосередньо до схеми розрахунку тарифів.

“Ціна для того, хто мало споживає, стає 725, а була 483 гривні, але для того, хто багато споживає вона зашкалює, якщо 12 тисяч кубів газу, це майже 3 тисячі гривень. Будь-яка ринкова ідеологія має на увазі абсолютно інший принцип. Чим більше ти береш, тим дешевше, в тебе йде дисконт”, - зазначив екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко.

Такий розрахунок є спробою підтримати малозабезпечених осіб за рахунок так званих заможних, але він не може лежати в основі формування тарифів, адже тариф - економічна категорія і вартість газу, що йде по трубі в кількості тисяча кубів не дорожче вартості газу в 10 тисяч кубометрів, зауважують вони.