"Північний потік-2" дозволяє Росії приставити ножа до горла Європи, – The Guardian

12 липня 2018, 14:42
Читать новость на русском

Не лише Трамп критикує Німеччину за енергетичні угоди з РФ, зокрема, щодо будівництва "Північного потоку-2". Думку американського президента про те, що в результаті Європа стане особливо залежна від російського газу, поділяють багато західних політиків, дослідницькі центри і фахівці з енергетики, в тому числі і з ФРН.

Про це пише The Guardian, нагадуючи, що 11 липня на саміті НАТО у Брюсселі глава Білого дому атакував канцлера Ангелу Меркель звинуваченнями у "цілковитій залежності Німеччини від Росії" в енергетичному плані.

Читайте також: Меркель відповіла на звинувачення Трампа у "залежності Німеччини від Росії"

Найбільше через будівництво обурюється Україна, оскільки вона може втратити мільярди доларів, якщо Росія зможе здійснювати транзит свого газу в Європу через Балтійське море, в обхід трубопроводу, що проходить через територію України, пояснює автор статті Патрік Вінтур.

Цього тижня Петро Порошенко назвав "Північний потік-2" "політичним проектом, який немає сенсу з економічної точки зору". Натомість Ангела Меркель наполягає, що це "розумний економічний проект без будь-яких політичних наслідків". Багато хто вбачає в її небажанні зрозуміти геополітичний сенс того, що Європа стане дуже залежною від російської енергетики, йдеться у публікації.

Тим часом, окрім України, побоювання у зв'язку з прокладанням другого газопроводу по дну Балтійського моря висловили Швеція, Данія і Фінляндія. Данський парламент наділив свій уряд правом вето щодо будівництва газопроводу з причин безпеки або впливу на навколишнє середовище, і – окремо – Європейська комісія заявила, що проект буде загрожувати її планам щодо створення енергетичного союзу і розширення поставок. Великобританія теж висловила свої заперечення, але зробила це не так "голосно", зауважує видання.

Одна з цікавих особливостей розбіжностей полягає в тому, що ставлення до трубопроводу розцінюється як лакмусовий папірець ставлення держав до Росії. Трамп, який проявляє "симпатію" до Путіна, чи не вперше стає винятком, що підтверджує правило. Виступаючи проти трубопроводу, можливо, у зв'язку з низкою причин у сфері безпеки і торгівлі США, він стає противником найбільшого геоекономічного проекту глави Кремля. Однак, можливо, що мета Трампа – не Москва, а Берлін, і російський президент став всього лише жертвою масштабнішого змагання між двома великими західними економіками,
– припускає Вінтур.

Але "найбільше побоювання полягає в тому, що трубопровід дозволяє Росії приставити ніж до горла Європи". Вона не боялася скорочувати поставки, коли виникли суперечки через ціни з Україною, акцентує увагу журналіст. Водночас прихильники "Північного потоку" розцінюють протести США проти проекту виключно через призму корисливих комерційних інтересів Америки. Обурення Трампа розглядається просто як спроба стимулювати продажі американського скрапленого газу.

Читайте також: Генсек НАТО відповів на критику Трампа щодо будівництва "Північного потоку-2"

Питання полягає в тому, чи реалізує Конгрес свою погрозу накласти санкції на європейські компанії, залучені в будівництво цього газопроводу, адже Міністерство фінансів США продемонструвало, що володіє надзвичайною економічною владою, щоб примусити компанії ЄС вивести кошти з комерційно прибуткових проектів, продовжує Вінтур.

Таким чином, "незважаючи на всі розмови в Європі щодо встановлення європейського економічного суверенітету, реальність полягає в тому, що США під керівництвом Трампа можуть перетворити ці амбіції на фікцію. Питання полягає в тому, чи входить у корисливі інтереси Америки настільки очевидне застосування цієї влади щодо її союзників та партнерів", робить висновок аналітик.

Додамо, що всі дозволи на будівництво та експлуатацію газопроводу "Північний потік-2" видали у Німеччині, Фінляндії та Швеції. А от Польща, Балтійські країни, Україна, Молдова, США та Данія – проти будівництва газопроводу. Адже це збільшить залежність ЄС від російського "Газпрому", який вже постачає близько третини обсягів газу в ЄС. Україна після запуску "Північного потоку-2" втратить не лише дохід від транзиту блакитного палива, але й геополітичний важіль впливу.

Що таке "Північний потік-2"?Це проект магістрального газопроводу з Росії в Німеччину, який хочуть прокласти через Балтійське море в обхід України. Будівництво цього газопроводу різко засудили США, а в Єврокомісії заявили, що він порушуватиме принципи прозорості, недискримінації та рівного доступу.