Розвалив тюрму народів та завершив Холодну війну: що світові лідери кажуть про смерть Горбачова

31 серпня 2022, 10:32
Читать новость на русском

Життя першого та єдиного президента СРСР Михайла Горбачова обірвалося 30 серпня. Лідеру радянського союзу був 91 рік і він страждав від важкої і тривалої хвороби.

Горбачов був неоднозначною особистістю особливо у питанні України. Якими заявами він встиг відзначитися за життя та як на його смерть реагують західні політики – читайте у матеріалі 24 каналу.

Важливо Кравчук і Горбачов посперечалися, хто ж розвалив Радянський Союз

Як на смерть Горбачова реагують світові політики

В адміністрації Джо Байдена пригадали, що, будучи лідером СРСР, Горбачов разом із президентом Рейганом працював над скороченням ядерних арсеналів, щоб люди у ​​всьому світі, які молилися про припинення гонки ядерних озброєнь, отримали полегшення.

І навіть після відходу з посади він все ще був глибоко залучений. Коли Горбачов відвідав Білий дім у 2009 році, ми з ним довго говорили про поточну роботу наших країн щодо скорочення ядерних запасів США та росії,
– зазначили у Білому домі. 

Там додали, що після десятиліть жорстоких політичних репресій він прийняв демократичні реформи, а також вірив у гласність і перебудову

Прем'єр Британії Борис Джонсон зазначив, що завжди захоплювався мужністю та чесністю, яку Горбачов продемонстрував, довівши Холодну війну до мирного завершення. Він додав, що засмучений новиною про смерть очільника срср.

Цікаво! На початку грудня 1989 року президент США Джордж Буш (старший) та Михайло Горбачов 2 дні спілкувалися на борту радянського круїзного лайнера біля берегів Мальти. За підсумками зустрічі вони не підписали жодних документів, але оголосили, що відносини між країнами "вступають у нову епоху надійної співпраці". У пресі цю заяву назвали кінцем холодної війни, яка тривала між країнами соцблоку та Заходом понад 40 років.


Буш (старший) та Горбачов під час брифінгу за підсумками переговорів на Мальті / Фото Getty Images

Про вирішальну роль Горбачова у припиненні Холодної війни згадала і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

"Михайло Горбачов був лідером, якому довіряли і якого поважали. Він відіграв вирішальну роль у припиненні холодної війни та падінні залізної завіси. Це відкрило шлях до вільної Європи", – сказала вона.

Голова Європейської Ради Шарль Мішель висловив співчуття родині, друзям Горбачова та російському народу. До слів співчуття долучився і президент Франції Еммануель Макрон

Мої співчуття з приводу смерті Михайла Горбачова, людини миру, чий вибір відкрив росіянам шлях до свободи. Його прагнення до миру в Європі змінило нашу спільну історію,
– наголосив Макрон.

Глава шведського МЗС Енн Лінде згадала як у 1985 році Михайло Горбачов виступав на Всесвітньому фестивалі молоді. Тоді десятки і тисячі молодих людей, зокрема і Лінде, почули інший тон.

"Ми почули надію на інше майбутнє подалі від репресій і холодної війни. Він зробив різницю. Надзвичайно сумно, що нинішній лідер йде протилежним шляхом", – додала вона.

Цікаво Рівно 30 років без тюрми народів: як розвалився Радянський Союз

Актор та колишній губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер зізнався, що Горбачов був одним з його героїв. 

І для мене було честю і радістю зустрітися з ним. Мені неймовірно пощастило назвати його другом. Кожен з нас може навчитися з його фантастичного життя,
– зауважив він.


Шварценеггер та Горбачов / Фото з твіттеру Шварценеггера

Міністерка закордонних справ Анналена Бербок зазначила, що Горбачов керувався миром і порозумінням між людьми.

Кінець холодної війни та єдність Німеччини є його спадщиною,
– підсумувала вона.

Російські телеграм-канали пишуть, що на смерть Горбачова відреагував і сам глава кремля владімір путін. Він висловив глибокі співчуття рідним та близьким Горбачова. Вранці президент направить його сім'ї телеграму, повідомив Пєсков.

Хто такий Михайло Горбачов: головне

Михайло Горбачов був генсеком срср у 1985 – 1991 роках, а також першим та єдиним президентом радянського союзу. Його час у владі називають "перебудовою". Саме тоді:

  • зникла цензура,
  • почались кращі зв'язки союзу зі США та Європою,
  • люди побачили, що таке відкритість та свобода слова.

Багато людей вважають, що саме цими та іншими – незвичними для срср – діями Михайло Горбачов розвалив радянський союз. Утім, звісно, процес цей насправді мав багато причин та чинників.

Варто пригадати, що у 2016 році Михайло Горбачов заявив, що вважає правильним рішення путіна окупувати Крим, і, мовляв, він вчинив би так само. Також він був переконаний, що саме радянський союз створив Україну, а до цього це нібито були землі, які належать росії. 

Зверніть увагу! У липні журналіст Олексій Венедіктов, який був близьким другом Горбачова, заявив, що той жахався, побачивши, як російський диктатор зруйнував справу його життя. Горбачов розумів, що путін розпочав війну і був вкрай розчарований.

Чому Горбачова ненавидять росіяни: дивіться відео