УКР РУС
25 серпня 2020, 16:11
3

Зібрали докази катувань та побиття: правозахисники Білорусі звернулись до ООН

Правозахисники в Білорусі закликали спецдоповідача ООН втрутитися в ситуацію з порушенням прав людини в країні. За їхніми даними, правоохоронці жорстоко били більше, ніж 450 осіб. Ув'язнених у СІЗО поліцейські також катували та принижували.

Загалом від початку масових акцій протесту в Білорусі понад 6 тисяч протестувальників були затримані. Під вартою їх утримували понад 10 діб. Про це повідомляє правозахисний центр "Весна".

Читайте також Ланцюги солідарності та мітинги: що відбувається в Білорусі 25 серпня

Представники правозахисного центру "Весна", Білоруського Гельсінського комітету, Всесвітньої організації проти тортур і Міжнародної федерації за права людини звернулися до спеціального доповідача ООН з тортур. Вони закликають втрутитися в ситуацію в Білорусі через жорстоке придушення мирних протестів.

За даними правозахисників, факти катувань і жорстокого поводження є системними, адже співробітників правоохоронних органів готували до таких репресій проти людей.

Загалом з 12 по 20 білоруські правозахисні організації отримали свідчення більше, ніж 450 жертв. Побиття та тортури активістів підтверджені доказами. Також записано понад 100 відеоінтерв'ю.

Попри численні заяви про злочини, які скоюють правоохоронці, Слідчий комітет наразі не порушив ще жодної кримінальної справи. Відтак жодного з поліцейських, причетних до злочинів, не затримали та не звільнили зі своїх посад.

У зв'язку з цим правозахисники просять доповідача ООН:

  • приїхати з візитом у Білорусь;
  • поширити заяву, яка засуджує масштабні та систематичні катування і принизливе поводження із затриманими, а також закликати одразу припинити ці порушення.
  • закликати уряд Білорусі ефективно розслідувати всі факти катувань чи жорстокого поводження і притягнути винних до відповідальності.

У їхній заяві також мовиться, що Рада з прав людина має скликати спеціальну сесію, присвячену ситуації в Білорусі. Мета – з'ясувати всі обставини та факти серйозних порушень прав людини, скоєних до, під час чи після президентських виборів.

Водночас Лукашенко намагається затягнути час

Утім Лукашенко і надалі демонструє силу, намагаючись залякати білорусів. Навіть розпочав військові навчання на заході країни, начебто через загрозу з боку НАТО. Лукашенко продовжує говорити, що країну намагаються розхитати якісь зовнішні сили, а він гарант держави, тому захищає її.

Цікаво Боротьба зі страйками і протестами та цензура у ЗМІ: рішення Радбезу Білорусі

Лукашенко, схоже, обрав тактику затягування часу, сподіваючись, що запал народного невдоволення скоро вщухне.

"Зараз питання в тому, чи зможе Лукашенко потягнути стільки часу, скільки йому потрібно. Чи зможе опозиція стати повноцінною опозицією і вийти за межі простих закликів до нових виборів з-за кордону і взяти на себе відповідальність за протести і координацію", – зауважив експерт Інституту майбутнього Ілія Куса.

Протести в Білорусі: що відомо

  • 9 серпня у Білорусі відбулися вибори президента. Білоруси не визнали перемогу чинного президента Олександра Лукашенка і назвали результати виборів сфальсифікованими. Світова спільнота підтримала їх у цьому.
  • Мирні протести ОМОНівці розганяли ґумовими кулями та світлошумовими гранатами. МВС Білорусі офіційно підтвердило, що під час мітингів загинуло четверо людей. Правозахисники кажуть: жертв більше;
  • 25 серпня у Мінську люди вишикувались у ланцюги солідарності. Акції солідарності проходять у різних куточках країни.