Порошенко мінус Яценюк: чому "Народний фронт" не хоче бути з БПП?
Рішення "Народного фронту" йти на майбутні президентські і парламентські вибори самостійно спутало карти, в першу чергу, Петру Порошенкові і його партії.
Чому "фронтовики" не хочуть об’єднання з БПП, і як це вплине на хід виборів, – у матеріалі сайту "24".
"Наша відповідь Чемберлену"
Експертне середовище по-різному оцінило рішення "Народного фронту" щодо самостійного плавання на президентських і парламентських виборах, які відбудуться в 2019 році. На думку директора соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, "фронтовики" зробили цілком правильно. І в них є шанс зберегтися як політична сила та пройти до наступного парламенту, якщо зуміють дистанціюватися від БПП.
"Народний Фронт" накопичив величезну силу – це люди, які зараз при владі, в ЗМІ, бізнесі, мають високі пости, зокрема в РНБО. Плюс велика фракція в парламенті. Не могли ж 22%, які він отримав на парламентських виборах у 2014, просто зникнути. Зрозуміло, що 20% на виборах вони не наберуть. Тому цікаво: виживе "Народний фронт" чи ні,
– говорить Небоженко.
Яценюк вибрав окремий від БПП політичний шлях?
В свою чергу, голова центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що НФ шантажує Петра Порошенка. Як відомо, ЗМІ повідомляли, що БПП і НФ ведуть переговори щодо об’єднання. Однак напередодні з’їзду "Народного Фронту" мас-медіа написали, що консультації припинено. Причина – "Народний фронт" наполягав на рівному розподіленні квот з БПП, тоді як пропрезидентська сила відмовлялася, аргументуючи тим, що у "фронтовиків" дуже низькі рейтинги, і їм краще злитися з БПП, інакше вони взагалі залишаться поза межами великої політики.
Думаю, що все-таки перед виборами, напередодні офіційної виборчої кампанії якась домовленість в об'єднанні буде досягнута. Хоча не всі підуть у цей спільний політичний проект. Група Авакова, можливо Парубій. Аваков і його оточення точно не підуть у спільний колгосп з БПП і спробують йти самостійно,
– зазначає Фесенко.
На думку директора Центру суспільних відносин Євгена Магди, Яценюк бореться за квоту і хоче спільної партії на прийнятних для себе умовах.
"У нас в законодавстві немає адекватного алгоритму об'єднання політичних партій. Він у нас проходить за принципом "спочатку будемо їсти твоє, а потім кожен своє". Ніхто не хоче бути донором у цьому сенсі. БПП більше асоціюється зі статусом партії влади у пересічного громадянина. "Народний фронт" на місцях не дуже помітний, його практично немає у місцевих радах. Є тільки голова Парубія, закинута до Верховної Ради. А ось де тіло партії? Треба шукати", – зазначив Магда в інтерв'ю Громадському радіо.
У Порошенка з’явилися нові конкуренти
Насправді БПП і Порошенко безпосередньо також зацікавлені в союзі з НФ. Так Порошенку буде легше виграти спочатку президентські, а потім парламентські вибори і ще п’ять років без особливих проблем керувати державою. Самостійний похід "Народного фронту", яким би не був їхній результат, забере частину голосів у БПП і Порошенка.
Втім, як зазначає Віктор Небоженко, в Порошенка по-справжньому два конкурента на парламентських і президентських виборах. І це не "Народний фронт".
БПП – партія влади, яка сильна своєю демагогією – обіцянками. Тому конкурент у них, як не дивно, – Радикальна партія Ляшка. По-друге, – "Батьківщина". Ляшко буде своєю демагогією забирати голоси БПП, а Тимошенко лупитиме Порошенка, оскільки вони вже більше 10 років конфліктують,
– наголошує Небоженко.
"Фронтовики", говорить Небоженко, скоріше – антиросійські ліберали. Але їм треба знайти позицію національного лібералізму. А якщо НФ носитиме туди-сюди велике політичне тіло Порошенка, то його розглядатимуть, як візок для БПП.
Вчорашні союзники тепер конкуренти?
На думку Євгена Магди, на парламентських виборах у НФ дуже мало шансів на перемогу. Політолог нагадує, що на нещодавніх виборах об’єднаних територіальних громадах з 4,5 тисячі мандатів представники "Народного фронту" отримали 27. Крім того, партія молода, створена в 2014 році. До того ж, три роки не брала участі в жодних виборах.
Як вважають спостерігачі, на президентських виборах у лідера партії Арсенія Яценюка взагалі немає варіантів для перемоги. Фесенко переконаний, що похід Яценюка на президентські вибори може просто поховати його політичну кар'єру.
Не бачу підстав і передумов для якогось політичного відродження Яценюка до президентських виборів. У нього, можливо, ще буде свій шанс не на цих президентських виборах, а на виборах у 2024 році, коли зміниться політична ситуація, буде зовсім інший контекст, забудуть про критичне ставлення до діяльності Яценюка на посаді прем'єр-міністра,
– зауважує експерт.
З іншого боку, як наголошує Небоженко, в "НФ" досить багато можливих претендентів на пост президента. Не лише один Яценюк.
"Секретар РНБО Турчинов спить і бачить, як принести благу вість Україні. Яценюк дивиться на свою біографію, і йому не вистачає для колекції тільки однієї президентської посади. Плюс міністр внутрішніх справ Аваков", – зазначає Віктор Небоженко.
Фактор Гройсмана
Ще однією несподіванкою і навіть свого роду сенсацією став візит прем’єра Гройсмана на з’їзд "Народного фронту", де йому надали слово. За словами Віктора Небоженка, вперше в Україні прем'єр, призначений президентом, переходить в іншу політичну силу – не в БПП, а "Народний фронт".
Гройсман, якого привів за ручку на посаду прем'єра Порошенко, будучи впевненим, що вінницькі – до вінницьких, раптом вибрав ідеологічне забарвлення і подружився з НФ. Для України таке вперше,
– говорить політолог.
Гройсман начебто зберігає політичний нейтралітет. Але явно шукає свої шляхи в політиці. Як зазначає Небоженко, прем'єр цілком імовірно приглядається до крісла президента.
Гройсман шукає політичного притулку в "Народному фронті"?
Гройсман повірив у знаменитий американський шлях: хлопчик з Вінниці стає прем'єр-міністром. Чому ж тоді цьому літньому хлопчикові не стати президентом? В Україні будь-який прем'єр каже: я б міг бути президентом. Починаючи від Кучми. Прем'єрам завжди заважають президенти. Не треба дивитися на те, що Гройсман говорить якісь безглузді речі. А хто чув Порошенка до жовтня 2013 року?
– підкреслює Віктор Небоженко.
Водночас Євген Магда вважає, що мета Гройсмана інша – показати, що він прем'єр коаліційного уряду, адже у виступі він закликав голосувати за бюджет-2018.
"Для прем’єра наприкінці року в останньому кварталі року немає важливішого завдання, ніж ухвалення державного бюджету. "Народний фронт" у цьому плані консолідований, монолітний. Це третина необхідних голосів за бюджет", – зазначає Магда.
Та, як нагадують фахівці, до виборів ще два роки. Тому за цей час може багато що змінитися. Хоча поступово майбутні їхні учасники починають уже виборчу кампанію. При цьому, схоже, що у діючого президента Порошенка стало на одного союзника менше і одним конкурентом більше.