Прагнення українців до автокефалії – це оборонна позиція, – історик
Автокефалія Української церкви мало що значила б для вірян у повсякденному житті. Але для політичних лідерів України вона означала б ще один важливий символічний крок, що знаменує розрив з Росією та звільнення від її впливу на державні справи.
Про це пише The Washington Post.
Читайте також: Томос для України знаменує час істини для православної релігії, – Le Figaro
Сьогодні політичні лідери України домагаються повного звільнення Української православної церкви від контролю Росії. Однак Москва використовує свій величезний вплив у православному світі, щоб не допустити розколу, йдеться у статті.
За даними розслідування, проведеного інформаційним агентством Associated Press, Москва, намагаючись перешкодити процесу створення в Україні єдиної помісної церкви, зробила деякі кроки, серед яких – кібератака на електронну пошту головних помічників Вселенського патріарха Варфоломія, духовного лідера православних християн світу, який цього тижня може оголосити, чи задоволене прохання України щодо надання Томосу, нагадують автори публікації.
Москва зображує Україну агресором і підносить прагнення до автокефалії як наступ. Але для українців це – оборонна позиція,
– коментує для видання доцент кафедри історії, російських і східноєвропейських досліджень Уесліанського університету Вікторія Смолкін.
Такі питання, як надання автокефалії, на думку росіян, повинні вирішуватися не одноосібно Варфоломієм, а одноголосно різними християнськими православними церквами. Спостерігачі, які займаються проблемами православного світу, кажуть, що причина розбіжності лежить набагато глибше.
Вона криється в багатовіковій боротьбі між Москвою і Константинополем за першість серед 250 з гаком мільйонів православних і в грандіозній стратегії Путіна, мета якої – створити для свого режиму імідж головного у світі захисника традиційних християнських цінностей, зауважують журналісти.
Читайте також: Томос про автокефалію: що це означає для українців
"Константинополь не підзвітний Москві. Вони – не партнери, а конкуренти", – пояснює Смолкін.
На думку директора Центру православних досліджень в Університеті Фордхем Джорджа Демакопулоса, протистояння між Москвою та Константинополем негативно "позначається на всіх намаганнях Кремля популяризувати свою роль у світі, на всьому його, так би мовити маркетингу".
Все це має реальні геополітичні наслідки. Особливо, коли існує така фігура, як Путін, якому за цією демонстрацією міжнародної сили вдається приховати страждання свого народу,
– зауважує Демакопулос.
Демонстрація Росією своєї сили стала можливою через децентралізовану структуру православної церкви, якій не вистачає такої центральної фігури, яка має абсолютну владу, як Папа Римський. Водночас Константинопольський патріарх серед інших православних патріархів вважається "першим серед рівних". Його думка - в силу традиції та історично центральної ролі Константинополя в формуванні Східної церкви – має більшу вагу.
"Однак багато рішень ухвалюються 14-ма православними церквами, що входять до складу Вселенської православної церкви. Межі їхніх канонічних територій в основному збігаються з відповідними національними кордонами таких країн, як Болгарія, Румунія та Росія. До них також належать стародавні помісні церкви, що входили до складу Візантійської імперії, наприклад, Олександрійська православна церква в Олександрії (Єгипет)", – зазначається у матеріалі.
Якщо українська церква стане 15-ою незалежною церквою, то, швидше за все, почнеться нова боротьба за парафії та церковне майно. За словами Демакопулоса, на території України знаходиться не менше третини парафій РПЦ. Їх втрати будуть значними, прогнозує експерт.
Читайте також: Ми живемо в історичний момент, – Митрополит Гальський про Томос для України
Нагадаємо, 10 жовтня у Стамбулі (Константинополі) Синод Вселенського патріархату вирішив перенести ухвалення рішення щодо надання Томосу для України.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники слухатимуть звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні ймовірно й нададуть дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її настоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року. Православна автокефальна церква та УПЦ Київського патріархату мають самоліквідуватися і долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.