Право на життя дається Богом, а не парламентом, – голова Конституційного суду
Як зробити Конституційний суд справді незалежним – у програмі "Честь і НЕчесть" з Олексою Шалайським та Михайлом Жернаковим розповів голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.
– Кожен суддя у своєї діяльності має користуватися принципами права і справедливості. Специфіка Конституційного суду у тому, що ми судимо закони. А закони у свою чергу можуть бути несправедливими. Навіть є таке поняття "диктатура закону". Закони можуть бути несправедливими за формою та злочинними за змістом. Як расові закони нацистської Німеччини.
Читайте також: Депутати живуть у світі, де права є тільки у них – ти, ти і я, – Соболєв
В Україні таких законів не було, але часто вони теж є такими, які порушують права людини. А вони є поза владою і поза законодавством. Законодавець може лише встановлювати обмеження на ці права. Але він не може визначати їхній зміст. Право на життя дається Богом, а не парламентом.
– Ми не можемо визначити точно, що таке рівність прав. Ми можемо довго сперечатись чи справедливі дії держави, але ми абсолютно точно можемо визначити, коли вона несправедлива. Ми юристи, ми не політики і на підставі юридичних критеріїв і доктрин робимо рішення. В Україні є неправильне розуміння конституції, яке походить ще з радянських часів. Вважається, що це якийсь політичний документ, який не має юридичного значення. Але це не так.
Я б не сказав, що зараз є конфлікт між суддями Конституційного суду. Але є розбіжності у бачення. Я ліберал і вважаю, що можливості конституції до кінця не розкриті.
Більше – дивіться у програмі.