Росія на чолі з Путіним не має майбутнього: чи замислюються росіяни над зміною "президента"
Немає сумнівів, що російські еліти розуміють безперспективність курсу, обраного Путіним після початку повномасштабного вторгнення. Однак поки що кремлівський диктатор намагається утримувати владу в своїх руках.
Про це 24 Каналу розповів політолог Ігор Чаленко. На його думку, напередодні виборів Путін змушений боротися за те, щоб його легітимність справді схвалювала більшість росіян.
Дивіться також Захід визначився: у Зеленського припустили, що може бути з Росією після війни
Чому президентські вибори важливі для Путіна
Кілька місяців тому речник Кремля Дмітрій Пєсков обмовився, що вибори в Росії – це не вияв демократії, а форма бюрократії. Проте Путіну все одно важливо мати "народну" легітимність.
"На сьогодні диктатору немає, чим похвалитися перед громадянами. Ця ситуація є діаметрально протилежною до тієї, що була в Росії після анексії Кримського півострову (коли у Путіна виросли рейтинги – 24 Канал)", – наголосив політолог.
Зараз російська пропаганда розповідає про боротьбу із всесвітнім злом у вигляді "колективного Заходу". Раніше Кремль намагався подати росіянам як перемогу нелегітимне "приєднання" до Росії 4 українських областей, але це не спрацювало, через розмиті завдання Росії у війні.
Коли завершиться "епоха Путіна"
Підпільна соціологія показує, що в цілому росіяни готові до відходу Путіна та приходу до влади його наступника. Однак сам диктатор воліє натомість керувати Росією до 2036 року, а це невигідно для Росії як держави.
"Як ми пам’ятаємо, західні лідери не соромляться називати Путіна диктатором, а його режим, відповідно, диктатурою. І якщо він лишатиметься при владі й надалі, на Росію чекає міжнародна ізоляція навіть після завершення війни", – наголосив Чаленко.
Ігор Чаленко про настрої в Росії напередодні президентських виборів: дивіться відео
Росія не має майбутнього під керівництвом Путіна. Через це впливові на прийняття рішень росіяни можуть замислитись над тим, чи не завершити епоху Путіна у 2024 році.
Поки що цю ідею не підтримує більшість росіян, але диктатор вже зараз змушений із нею боротися – зокрема, і репресіями проти тих, хто його не підтримує.
Що відбувається в Росії "до виборів"
- Для того, щоб нагадати виборцям про свою персону, російський диктатор користається будь-якою нагодою "з'їздити в регіони". Наприклад, минулого тижня він раптово відвідав Перм і Ростов, але при цьому не особливо показуючись перед громадськістю.
- Водночас саме через майбутні президентські вибори Путін вирішив не проводити мобілізацію, підготовка до якої тривала щонайменше з початку літа. В Кремлі остерігаються, що такий захід сприятиме падінню довіри до диктатора.
- Цікаво, що в цілому настрої росіян щодо продовження війни з Україною в цілому узгоджуються з офіційною риторикою Кремля. Наприклад, майже 2/3 громадян країни-агресора підтримують припинення війни в України, але не готові задля цього віддати загарбані їхньою армією території.
- Також росіяни підтримують проведення нової хвилі мобілізації в окупаційну армію. При цьому, як свідчить дослідження, серед обґрунтувань її проведення респонденти називають потребу швидшого досягнення цілей Путіна у війні, зокрема й окупацію українських міст-мільйонників.