Верещук пояснила наслідки для українців з окупованих територій, які отримали паспорт Росії
Росіяни посилюють примусову паспортизацію населення на тимчасово окупованих територіях. До осені 2023 року планується, щоб 80 відсотків мешканців отримали уже паспорти Росії.
Росіяни можуть планувати та мріяти про що завгодно, однак до осені українські території, принаймні Запорізька та Херсонська області будуть деокуповані. Про це в ефірі 24 Каналу сказала міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук.
Дивіться також Росія ухвалила цинічний закон щодо громадянства українців: у МЗС вперше відреагували
Міністерка підтвердила, що на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) українському населенню справді дуже важко виживати, росіяни роблять їхнє життя нестерпним.
Однак вона наголосила, що роздача російських паспортів там не має ніякого значення. Зараз важливо те, як ми допомагаємо українській армії і наскільки швидко вона зможе деокупувати всі території.
Користуючись нагодою, прошу людей на тимчасово окупованих територіях не брати паспорти, не йти на співпрацю, почекати, потерпіти, ще трошки,
– прокоментувала Верещук.
За примусову паспортизацію відповідатиме Росія
Політикиня повідомила, що людей, для яких паспортизація стоїть в питанні виживання, мовиться про соціальні виплати, пенсії тощо, не будуть вважати в Україні злочинцями.
Примусова паспортизація – це воєнний злочин, і все що відбувається на тимчасово окупованих територіях – є ознаками воєнних злочинів. Відповідальна лише Росія,
– підкреслила спікерка.
Верещук назвала наслідки видачі паспортів Росії на ТОТ: дивіться відео
Добровільна співпраця каратиметься
Інша ситуація з тими, хто допомагає ворогу паспортизувати місцеве населення. Наприклад, ті хто працює в псевдо паспортних столах тощо, за це буде кримінальна відповідальність, розповіла Верещук.
Намагання росіян відмовити від українського паспорту та громадянства є нікчемними, зауважила міністерка. Росіяни не можуть законним способом змусити відмовитися від українського громадянства, відтак всі ці дії пов'язані лише з безпековими аспектами. Жодної юридичної легітимності такі кроки не мають, тому люди не повинні хвилюватися, тільки, якщо це не робиться добровільно.
Є такі випадки, коли думають, що окупант чи його паспорт людей врятує і добровільно ідуть на співпрацю. Цього робити не можна,
– резюмувала Верещук.
Примусова паспортизація на ТОТ: що відомо
- Держдума Росії 14 березня ухвалила скандальний закон щодо громадянства українців. Тепер громадяни України, які на захоплених територіях отримали російські паспорти, можуть вийти з українського громадянства просто подавши відповідну заяву в органи влади країни-терористки.
- Загарбники маніпулюють, зокрема, роботою. На тимчасово захоплених територіях Донбасу продовжити працювати можна лише за однієї умови: отримавши паспорт Росії.
- Країна-терористка продовжує тиск на жителів тимчасово окупованих територій. Зокрема, погрожують відбирати майно.
- Україна не визнає примусове автоматичне набуття жителями тимчасово окупованих територій громадянства Росії. До того ж примусова паспортизація не є підставою для втрати громадянства України.