Провокаційні рюкзаки: проти кого спрямоване розслідування щодо сина Авакова?

1 листопада 2017, 19:01
Читать новость на русском

Скандал з причетністю до корупційних оборудок у МВС сина глави відомства – Олександра Авакова – отримав назву "справа з рюкзаками".

В чому підозрює НАБУ Авакова-молодшого, і як це вплине на самого міністра внутрішніх справ та інших політичних фігурантів – у матеріалі сайту "24".

Тривожні рюкзачки на Хелловін

НАБУ влаштувало для Олександра Авакова і екс-заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря справжній Хелловін із обшуками та затриманням. Як відомо, їх підозрюють у причетності до корупційних схем при закупівлі рюкзаків, які МВС придбало наприкінці 2014 – на початку 2015 року. Схема традиційна і проста – рюкзаки закупили через фірму-прокладку за завищеними цінами, що призвело до розтрати Держбюджету 14 мільйонів гривень.


НАБУ організувало сину Авакова незабутній Хелловін

Читайте також: Рюкзаки Авакова: історія про те, як у МВС розкрадали бюджетні гроші

Арсен Аваков заявив, що це інтриги і тиск на нього й сина з метою похитнути його емоційну стабільність і принципи, звинувативши НАБУ в кон’юнктурності і маніпуляції.

Антикорупційні органи не повинні бути органами, схильними до впливу політичних груп і інтересів, мати політичні інтереси і позиції піару. Вони повинні бути органом юриспруденції – надзвичайної строгості і відповідності із Законом, а не застосовувати метод натяжок і припущень, як у випадку з моєю родиною – на догоду чиїхось політичних інтересів,
– написав міністр у Facebook.

Аваков-молодший також заявив, що ця справа є політичною.

Представники "Народного фронту", до якого належить Арсен Аваков, одностайно виступили політичним фронтом, звинувативши адміністрацію президента в неприкритій агресії.

Втім, за словами нардепа Сергія Лещенка, корупція при закупівлі рюкзаків вже давно доведена. Лещенко в коментарі сайту "24" зазначив, що затримання третьої людини – харківського бізнесмена Володимира Литвина, який виконував замовлення з пошиття рюкзаків, свідчить про встановлення детективами повної корупційної схеми. За інформацією депутата, рюкзаки виявилися не 60-літровими, а об'ємом близько 40 літрів, з матеріалів, "які промокали і горіли".

Аваков давно мав залишити посаду міністра як людина, яка не відповідає ні викликам часу, ні базовим стандартам законності. Відповідний проект постанови, внесений депутатами нашого комітету, вже більше року блокується на рівні керівництва Ради та Банкової,
– додав Лещенко.

Втім, як резонно зазначає політолог Петро Олещук, на сайті НАБУ серед переліку осіб, які їм підслідні, лише держслужбовці. Причому – "високих категорій" або просто держслужбовці, які вчинили корупційний злочин не менше, ніж на 500 мінімальних зарплат.

"В якості кого у НАБУ проходить Олександр Аваков? Адже "син міністра" – це ж не посада", – зауважує Олещук.

Аваков, Порошенко і провладна коаліція

За словами Сергія Лещенка, справі дали хід через конфлікт між Петром Порошенком і Арсеном Аваковим. Як відомо, нещодавно між президентом і міністром пробігла "чорна кішка" через акції протесту опозиції біля Верховної Ради. За повідомленням ЗМІ, сварка сталася з тієї причини, що Аваков не зміг запобігти встановленню палаток біля парламенту, і це дуже роздратувало Порошенка.


Порошенко розбирається з політичними конкурентами?

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик у статті для "Політкому" зазначає, що на початку акцій протесту за "велику політичну реформу" Саакашвілі-Семенченка-Тимошенко журналісти відзначили демонстративну "бездіяльність" поліції щодо запобігання встановлення наметів біля Верховної Ради. За його словами, ходили чутки, що у президента відбулася жорстка розмова з Аваковим, від якого вимагали застосувати силу і розібратися з акцією. У відповідь МВС демонстративно заявило, що вони "з народом" і "виключно охороняють громадський порядок".

Порошенко розцінив цей нейтралітет Авакова як особистий виклик. В результаті НАБУ прийшло до сина всесильного голови МВС, причому у справі, про яку не писав і не брав на кпини тільки ледачий. Поінформовані джерела стверджують, що "справа рюкзаків" матеріалізувалася за кілька днів,
– стверджує Віталій Кулик.

Водночас голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що Порошенко не має прямого відношення до затримання сина Авакова. За його словами, Порошенко сам не в захваті від цієї ситуації, і не має впливу на НАБУ.

"Головна пружина справи по синові Авакова – інтереси НАБУ і САП. Глава САП Назар Холодницький – непроста людина. У нього суперечливі відносини з керівником НАБУ Артемом Ситником. Він точно не маріонетка, яка виконує чиїсь вказівки. А Ситник має непогані відносини з главою Центру протидії корупції Шабуніним та Лещенком, яких складно запідозрити в роботі на президента", – зазначає Фесенко.

На переконання політолога, інтерес НАБУ в тому, щоб показувати громадськості та західним донорам ловлю "великої риби". Потрібен резонанс, якщо не за масштабами, то по іменах. А ім'я Авакова – дуже резонансне.

Тому, зазначає Володимир Фесенко, ситуація навколо Авакова не призведе до розвалу коаліції "НФ" і БПП і відставки міністра.

Розпад коаліції – катастрофа для "Народного фронту" і Авакова. Для них це смертельно небезпечно, тому що коаліція – формула виживання. Якби раптом Аваков образився і голосно грюкнув дверима, то коаліцію намагалися б врятувати, щоб не було дострокових виборів. Але тоді б Аваков позбувся поста міністра, а без цієї посади його політична вага різко зменшиться,
– говорить Фесенко.

Знову Саакашвілі

Однак, на думку спостерігачів, загострення внутрішньої ситуації не уникнути. І це буде загострення не по лінії Порошенко-Аваков, а МВС-НАБУ-САП. Крім того, посилиться протистояння між Аваковим і екс-головою Одеської ОДА Міхеїлом Саакашвілі, стосунки між якими більш ніж неприязні. Як нагадує Володимир Фесенко, у Авакова, скоріше за все, є інша версія, хто стоїть за справою проти його сина. І це підозри щодо окремих керівників НАБУ.


Саакашвілі свого часу публічно звинуватив Авакова в корупції

За словами політолога, "НФ" вже звинувачував грузинів у війні проти своєї партії, коли НАБУ відкрило справу щодо "фронтовика" Миколи Мартиненка. Зокрема, "НФ" звинуватив першого заступника директора НАБУ Гізо Углаву. Але ж найголовніший грузин в Україні – Саакашвілі.

Найголовніші і непередбачувані наслідки справи по сину Авакова будуть пов'язані із загостренням і новим сплеском негативу і агресії, відповідних дій у відносинах між Аваковим і Саакашвілі. Саакашвілі спробує використати цю ситуацію для підживлення своєї протестної акції. Аваков піде на якісь відповідні дії, треба ж помститися. Така ось взаємна битва східних людей,
– зазначає Фесенко.

Тим більше, говорить фахівець, що, за деякими даними, однією з головних рушійних сил рішення про позбавлення громадянства Саакашвілі був Аваков саме після справи Мартиненка. Тому, можливо, Аваков активізує тиск на Порошенка з метою екстрадиції Саакашвілі. Також посилиться напруга між поліцією, МВС, з одного боку, і НАБУ – з іншого. Може навіть дійти і до взаємного відкриття кримінальних справ. Сюрпризи будуть, вважає Володимир Фесенко.

Політолог Тарас Березовець також зазначає, що одна з версій розслідування НАБУ – нібито це така помста голови НАБУ за ситуацію з Саакашвілі. Експерт не виключає, що в результаті Саакашвілі таки можуть депортувати. Тільки не в Грузію, а в Польщу, звідки він з проривами приїхав до України.

НАБУ – Show Must Go On

На думку Віталія Шабуніна, Аваков і Порошенко спробують знищити НАБУ вже наступного парламентського тижня. При цьому Сергій Лещенко зазначає, що справа про рюкзаки посилює чутки про вплив на главу САП Холодницького з Адміністрації Президента.

А от Віталій Кулик впевнений, що обшуки і затримання сина міністра внутрішніх справ не означають, що НАБУ перебуває під повним контролем Порошенка. За його словами, йдеться про вражаючу вибіркову багаторівневу лояльність Агентства до різних гравців української політики.


Хто наступний на черзі в Ситника і Холодницького?

Однак Володимир Фесенко вважає: затримання Авакова-молодшого – лише початок розслідувань НАБУ. Як зазначає політолог, НАБУ діє досить автономно у власних інтересах. До того ж, Порошенко певною мірою теж отримав проблеми від Бюро у зв'язку зі справою глави ДФС Насірова, заступника Міністерства оборони Павловського, бурштиновою справою, де фігурують депутати з БПП.

Зловживання у сфері держзакупівель – неоране поле в боротьбі з корупцією. Ми побачимо продовження дій НАБУ в інших відомствах. Фактор резонансу принципово важливий для НАБУ. Справа повинна бути гучною. Бюро використовує принцип політичного паритету. Були справи, пов'язані з президентською командою, по "НФ". Давно не було по "Опоблоку". Так що, як кажуть: приготуватися "Опоблоку",
– говорить Володимир Фесенко.

Але справа з рюкзаками досить показова для розуміння суті нинішньої влади. Інтриги, підкилимні домовленості, корупційні схеми, вибірковість розслідування справ і правосуддя нікуди не поділися. НАБУ розпочинає гучне розслідування, але судових вироків досі немає.

Аваков – досить одіозна фігура в українській політиці. І кримінальне провадження проти його сина цілком можна записати в графу "політичний тиск". Тим більше, якщо в результаті справа з рюкзаками не буде доведена до логічного завершення. Арсен Аваков стане героєм, який постраждав від дій правоохоронців, і отримає політичний бонус.

Читайте також: Порошенко і "зрадофіли": чому влада боїться протестів?