Путін і Україна – на східному фронті без змін

15 грудня 2017, 07:01
Читать новость на русском

Підсумкова прес-конференція Путіна не обійшлася без розмови про Україну.

Що сказав президент РФ і чого очікувати Україні після цих заяв розбиралися журналісти сайту "24".

"Настамнема", українці і росіяни – браття

Українській темі Путін присвятив небагато часу, але по старих нотах повторив всю пропагандистську мантру, яку Кремль запустив ще в 2014 році. Новинкою стала хіба що репліка щодо Саакашвілі – Путін зазначив з превеликим задоволенням, що це такий "плювок грузинському і українському народам, що в нього аж серце кров’ю обливається".

Читайте також: Прес-конференція Путіна: головні цитати про Україну і не тільки


Росіян на Донбасі бачать усі, крім Путіна

Загалом, президент РФ кожною фразою закріплював у підсвідомості росіян дві головні тези: "настамнема", в Україні внутрішній громадянський конфлікт і Росія до нього не має жодного відношення. Українці і росіяни – один народ зі спільними коренями з часів Київської Русі. І взагалі, це більшовики в 1923-24 роках об’єднали кілька областей в одну республіку, а пізніше, порушуючи всі закони СРСР, ще й Крим приєднали.

Дивіться також: Прес-конференція Путіна 2017: відео онлайн-трансляції

За словами Путіна, першоджерело конфлікту на Донбасі – державний "переворот в Україні, військове захоплення влади". З тими, хто не погодився, спецслужби України, ЗСУ, ясна річ, "націоналістичні" батальйони вирішили розібратися силовими методами.

Російської армії на Донбасі немає. Є міліцейські формування, які готові відобразити будь-які масштабні військові акції ЗСУ проти Донбасу,
– заявив Путін.

Тобто президент РФ відверто пригрозив, що при спробі звільнення Україною окупованих територій "шахтарі і трактористи" російського розливу відкопають із шахт потрібну кількість військової техніки.

Про місію ООН

В тому, що конфлікт досі триває, зрозуміло, винна Україна. Рівень виконання мінських угод низький, тому що Київ не хоче надавати ОРДЛО особливого статусу. І миротворців там немає, оскільки Петро Порошенко щоразу чимось не задоволений, розказує Путін.

"Порошенко запропонував миротворчу місію виконати ОБСЄ, я це підтримав. Але ОБСЄ одразу відмовилося. Потім Порошенко захотів, щоб місію ОБСЄ охороняли миротворчі сили ООН, і я погодився, ми внесли резолюцію в Радбез ООН. Потім мені подзвонила Ангела Меркель і сказала – чому місія ООН має бути на лінії розмежування, ОБСЄ ж пересувається по всій окупованій території. І я погодився. Цього виявилося не достатньо. Київ хоче, щоб був міжнародний контроль над цією територією. Але про місію ООН Україна має напряму домовлятися з "республіками", – заявив Путін.


Щодо місії ООН Путін умиває руки

На думку політичного експерта Євгена Магди, заяви Путіна свідчать про те, що він не може запропонувати нічого нового.

Позиція Путіна стосовно українського питання не змінюється. Росія намагається і надалі діяти в парадигмі старшого "брата" і показувати, що вона має ексклюзивний вплив на Україну. Путін демонструє свої можливості впливати на нашу державу,
– зазначає Магда.

На майбутніх виборах президента РФ, вважає політолог, Путін щодо України вирішив робити ставку на старі пропагандистські меседжі замість того, аби шукати реальний шлях виходу з цієї ситуації.

"Українська тема на виборах у Росії для Путіна не буде головною. Але на поступки він не піде", – зауважує Євген Магда.

Роль США в переговорному процесі

Путін дав чітко зрозуміти, що не проти того, аби до переговорного процесу щодо врегулювання конфлікту на Донбасі приєдналися США, які де-факто і так є активним його учасником. Як говорить Магда, це вигідно Росії.

"Путін і справді не проти безпосередньої участі США в переговорах із врегулювання конфлікту на Донбасі. Росія розраховує збільшити протиріччя між США, з одного боку, і Німеччиною і Францією з іншого. Потім скористатися цим – отримати нового партнера для здійснення тиску на Україну. Адже, якщо США офіційно стануть учасниками переговорів, це буде і їхня відповідальність", – наголошує Магда.

Читайте також: На старті: як Путін перемагатиме Путіна?

Водночас, як наголошує голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, між США і Росією нова хвиля ворожнечі. Але переговорний процес продовжиться. Хоча навряд чи буде узгоджене рішення щодо миротворчої місії на Донбасі.

До президентських виборів у Росії навряд чи Путін піде на поступки. Подарунків він, звичайно, робити не буде. Але при цьому Путін хоче виступати на цих виборах у ролі миротворця, а не войовничого лідера,
– говорить Фесенко.

Тому, вважає політолог, переговори, в тому числі щодо миротворців, продовжаться і в Нормандському форматі, і в Мінську.


Путін не проти США в переговорах по Донбасу, але, щоб разом тиснути на Україну?

З іншого боку, політичний експерт Сергій Постоловський підкреслює: всі американсько-російські переговори закінчилися нічим. Кожна сторона озвучила свої позиції, і ніхто не хоче йти на поступки. Для України це не найгірший варіант.

Було б куди гірше, якби США погодилися на умови Росії щодо України в обмін на Близький Схід чи спільний тиск на КНДР. Хоча оприлюднення США нового санкційного списку 2 лютого може ще погіршити відносини між Вашингтоном і Москвою, тому не виключена ескалація військового напруження на Донбасі,
– вважає Постоловський.

Справді, як би не намагався Путін показати, що все добре і навіть чудово, а він днями і ночами працює над тим, щоб завершити конфлікт на Донбасі, це направлено на внутрішню російську аудиторію. Об’єктивні ж реалії такі, що США і ЄС продовжать санкції ще на півроку. Трамп підписав закон про оборонний бюджет США на 2018 рік, який передбачає виділення 350 мільйонів доларів у вигляді військової допомоги Україні. Окрім надання 350 мільйонів доларів, схвалений бюджет передбачає надання Україні летальної зброї оборонного характеру. Держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що Путін не просто обрав сторону в конфлікті, а вдерся до іншої держави.

Одна справа, коли країни обирають ту чи іншу сторону в конфлікті – Росія обрала сторону Башара аль-Асада, а наш вибір був іншим; але коли одна країна нападає на територію іншої – так тривати не може. Вторгнення Росії до України є неприйнятним,
– наголосив Держсекретар США.

Зрозуміло, що президентські вибори Путін виграє. Та його заяви про Україну на підсумковій прес-конференції свідчать, що українське питання для нього стало тупиковим. Нових стратегій немає, а санкції діють, і російська економіка продовжує падіння. Всі надії на спроби домовитися з Трампом і розколоти Європу призвели до погіршення стосунків з РФ. Зараз російську пропаганду про Україну, США і Європу росіяни ще проковтнуть. А от чим годувати їх наступні шість років президентства Путіна?

Читайте також: Миротворці ООН: місія нездійсненна?