Прес-конференція Путіна відбулася у Москві в Центрі міжнародної торгівлі на Красній Пресні. Цього року на зустріч прийшла рекордна кількість журналістів – 1640 (з них 750 – російські журналісти). Прес-конференція глави Кремля тривала майже 4 години.

Дивіться також: Прес-конференція Путіна 2017: відео онлайн-трансляції

Сайт "24" зібрав головні цитати Путіна про Україну, вибори в Росії, стосунки зі США та інше.

Про російські війська на Донбасі

Путін продовжує гнути свою лінію про те, що російських військових на Донбасі немає. Проте, всі ми знаємо, що це неправда. Українські військові не раз знаходили в зоні АТО документи російських кадровиків.


Путін вкотре заявив, що "ихтамнет"

"Російської армії на території Донбасу немає... Ми ніколи не говорили, що там немає людей, які займаються там вирішенням певних питань у військовій сфері, але це не означає, що там присутні регулярні російські війська, відчуйте різницю", – лукаво сказав Путін.

Читайте також: Путін з перших слів осоромився на прес-конференції: соцмережі вже глузують

Про армію бойовиків в ОРДЛО

Глава Кремля заявив, що на Донбасі "дійсно створені певні військові поліцейські формування, які є самодостатніми і готові відбити будь-які великомасштабні військові акції проти Донбасу".

Ми вважаємо, що це відповідає інтересам тих людей, які проживають на цих територіях,
– заявив Путін.

На його думку, якби не було цієї армії бойовиків, то на Донбасі відбулася б різанина. І здійснили б її так звані "нацбатальйони".

Про обмін полоненими і розмову з ватажками терористів

І далі бреше. Путін так обкрутив тему обміну полонених, що виходить, ніби це Київ блокує процес, а Кремль "білий і пухнастий".

Читайте також: Шоу "миротворця", а не "воїна", – Портников про "грандіозну" прес-конференцію Путіна

За словами Путіна, на прохання Віктора Медведчука, він поговорив з ватажками ОРДЛО Олександром Захарченком та Ігорем Плотницьким.

Ми провели цю роботу, і я вперше, по-моєму, взагалі з ними розмовляв, з керівниками. Вони погодилися,
– зазначив російський президент.

Потім, за його словами, Медведчук, за узгодженням з українською стороною, привіз список – 67 осіб з одного боку і близько 300 з іншого. "Це був український список, і з ним погодилися. Потім раптом сказали: ні, це не добре, ми повинні цей список змінити. І знову взяли, все зупинили", – сказав президент РФ.

Читайте також: Кучма заявив, що є проблеми з обміном через небажання заручників повертатись на Донбас

"Але давайте зробимо це врешті-решт. Потім можна і далі піти. Треба хоч напередодні Нового року, Різдва зробити цей добрий крок назустріч людям", – вдав із себе "миротворця" Путін.

Про мінські домовленості

Президент країни-агресора стверджує, що це Київ, а не Москва, не виконує мінських домовленостей. Та ми добре знаємо, що першою умовою є виведення російських військ з території Донбасу.

"Щодо мінського формату та його ефективності – ефективність, звісно, що низька. На мій погляд, перш за все через неконструктивну позицію представників сьогоднішньої київської влади, в якої немає ніякого бажання реалізовувати мінські угоди, немає ніякого бажання почати справжній політичний процес", – сказав Путін.


Путін звинувачує Київ у небажанні виконувати мінські домовленості. Може, спершу б забрав свої війська з Донбасу?

Водночас він вважає, що завершенням політичного процесу буде прийняття закону про "особливий статус Донбасу", який "під різними приводами досі не був введений в дію".

Про США у Нормандському форматі

Путін чи не вперше заявив, що Росія не проти, щоб США офіційно долучилися до переговорів щодо Донбасу. За його словами, Сполучені Штати, по суті, є повноправними учасниками мінського процесу щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Читайте також: Росії загрожує обвал рубля, якщо США введуть нові санкції

"США, по суті, є повноцінними і повноправними учасниками процесу врегулювання, незалежно від того, перебувають вони в рамках нормандського формату чи ні. Вони все одно дуже глибоко залучені і в курсі всіх подій, що там відбуваються", – сказав лідер РФ.

"Чи потрібно їх формально включати в Нормандський формат, я не знаю, але, у всякому разі, не від нас залежить. Повірте мені, я ніколи не був проти цього", – заявив він.

Про міжнародну місію ООН

Президент Росії стверджує, що він не проти місії ООН на Донбасі, але Київ повинен напряму про це домовлятися з Донбасом. Іншими словами – визнати фейкові республіки.

"По суті, зараз все зводиться до того, щоб поставити цю територію під міжнародний контроль. Я не проти цього. Але для цього потрібно київській владі домовлятися з самим Донбасом. І взагалі жоден подібний конфлікт у світі ніде не вирішувався тільки через посередників. Вони завжди вирішувалися під час прямих контактів між конфліктуючими сторонами", – сказав Путін.

Про Саакашвілі

Про Саакашвілі Путін висловився дуже різко. І не дивно, між ними вже давно триває ворожнеча.

Читайте також: "Плювок в обличчя українців та грузинів": Путін різко висловився про дії Саакашвілі

"Я вважаю, що те, що робить Саакашвілі, – це плювок в обличчя грузинського та українського народів. Як ви це досі терпите?.. Він же був президентом незалежної Грузинської держави. Тепер носиться там по площах і кричить на цілий світ: "Я – українець!" Що, в Україні немає справжніх українців? Так шкода на це дивитися, у мене серце кров’ю обливається", – переконує президент Росії.

Про Трампа

На думку глави Кремля, президент США Дональд Трамп прагне покращення відносин між країнами, проте не в змозі цього зробити. Він також додав, що бачить серйозні досягнення Трампа, але не йому оцінювати роботу президента, це має робити народ США.

"Будемо долати спільні загрози. Вони добре відомі – це тероризм, вирішення екологічних питань, боротьба проти поширення зброї масового знищення, подолання кризи в різних регіонах світу, включаючи Близький Схід, північнокорейську проблему і так далі", – резюмував президент Росії.

Читайте також: Путін схвально оцінив роботу Трампа на посаді президента

А зв'язки Трампа з Росією перед виборами він назвав "вигадкою".

"Все це вигадано людьми, які перебувають в опозиції до Трампа, щоб надати його роботі нелегітимного характеру. Для мене це навіть дивно, відверто кажучи", – наголосив президент Росії.

Про КНДР

Журналістка видання Associated Press нагадала Путіну, що США просять Росію переконати Північну Корею стримати її ядерну програму. На що той нахабно відповів: "Цікаві ви хлоп’ята. Ви не звернули увагу, що ваші конгресмени, сенатори так гарно виглядають, костюми у них сорочки, вони наче розумні люди, а нас поставили в один ряд з Північною Кореєю та Іраном. При цьому підбурюють президента, щоб він разом з нами вирішував проблеми Північної Кореї та Іранської ядерної програми. Ви взагалі нормальні люди?".

Далі Путін почав запевняти, що Росія не визнає ядерного статусу Північної Кореї, а у погіршенні ситуації винні лише США.

Про відсторонення Росії від Олімпіади-2018

Володимир Путін визнав, що Росія сама винна у допінг-скандалі і відстороненні збірної від Зимових Олімпійських ігор-2018.


Путін визнав, що Росія сама винна у відстороненні від Олімпіади-2018

Втім, це був би не Путін, якби не з'їхав на пропагандистську риторику. Далі він почав звинувачувати усіх в утисках і політичному підтексті. Начебто це все спеціально робиться перед президентськими виборами в Росії.

І я, і деякі мої колеги вже говорили, що для нас очевидним є та обставина, що скандал роздувається напередодні внутрішньополітичного російського календаря… Хто б що не говорив, я просто знаю, що це так і є,
– сказав господар Кремля.

Він визнав, що були виявлені реальні випадки вживання допінгу, але почав запевняти, що в інших країнах також його застосовують, "але навколо цих країн немає такого політизованого ажіотажу.

Читайте також: У кільці ворогів: як Росія йшла до заборони брати участь в Олімпіаді-2018

Про вибори-2018

Чинний російський лідер Володимир Путін балотуватиметься на пост президента Росії на виборах у 2018 році як самовисуванець. Хто очолить його передвиборчий штаб, поки невідомо.

"Це буде самовисування. Я, звісно, розраховую на підтримку політичних сил, якими б вони не були, які розділяють мій погляд на розвиток країни і довіряють мені. Я дуже на це розраховую. І взагалі розраховую на широку підтримку громадян", – сказав Путін.

Відповідь Ксенії Собчак

– Бути опозиціонером у Росії – це означає, що або тебе вб’ють, або тебе посадять, або відбудеться ще щось у цьому дусі. Чому так відбувається? Невже влада боїться чесної конкуренції? – запитала Собчак у Путіна.

– Опозиція повинна вийти з ясною, зрозумілою людям програмою позитивних дій. От Ви йдете під гаслом "Проти всіх" – це що, позитивна програма дій? А що Ви пропонуєте для вирішення тих проблем, які ми сьогодні обговорюємо?", – відповів Путін журналістці.

Читайте також: У Путіна заявили про відсутність у нього конкурентів на виборах президента

Олексія Навального глава Кремля назвав "саакашвілі" в російському виданні. "І Ви хочете, щоб такі "саакашвілі" дестабілізували ситуацію в країні? Ви хочете, щоб ми переживали від одного майдану до іншого? Щоб у нас були спроби державних переворотів?" – сказав президент Росії.

Про Смоленську катастрофу

"Ми втомилися від подібного блефу. Нісенітниця якась, несуть нісенітницю", – прокоментував Путін підозри на адресу Росії, які озвучив польський журналіст.

Відповідаючи на запитання про можливий вибух в літаку, Путін заявив, що судно вилетіло з Варшави. "Якщо шукаєте вибухівку, шукайте тоді у себе!" – сказав президент Росії. І водночас наголосив, що вибуху не було.

"Не потрібно нічого вигадувати, якщо є трагедія, треба ставитися до цього як до трагедії", – сказав Путін.

Він закликав не ускладнювати відносини між Москвою і Варшавою "домислами". "Переверніть сторінку, подорослішавши, врешті-решт!" – закликав Путін.

Прес-конференція Володимира Путіна 2017: відео