Законопроект Зеленського про покарання за незаконне збагачення: що пропонує документ
Проект закону про конфіскацію незаконних статків чиновників і покарання за надбання таких статків вніс до парламенту президент Володимир Зеленський. Верховна Рада зареєструвала законопроект 3 червня, а текст документа з'явився на сайті парламенту 4 червня.
Офіційна назва законопроекту про покарання за незаконне збагачення – "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів".
Читайте також: У Раді відмовилися розглядати законопроект Зеленського про імпічмент: реакція АП
Що пропонує законопроект?
- Ввести кримінальну відповідальність за незаконне збагачення у вигляді ув’язнення від 5 до 10 років. При цьому пропонується позбавляти права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
- Таке покарання загрожує чиновнику, якщо він набув активів, вартість яких більш ніж на 204 тисячі гривень перевищує доходи цього чиновника. Відповідну статтю 3685 "Незаконне збагачення" пропонують внести до Кримінального кодексу.
- Внести зміни до процедури пред'явлення позову про визнання необґрунтованими активів і їх стягнення в дохід держави. Відповідний позов подаватиме представник НАБУ за погодженням з прокурором САП. За нинішньою процедурою це робить прокурор.
Читайте також: Зеленський вніс у Раду законопроект про виборчі права військових
- Позов щодо необґрунтованих активів пред'являється, якщо різниця між вартістю активів і доходами чиновника у 500 і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму (зараз – 1853 гривні).
- Позов можна подавати щодо необґрунтованих активів, отриманих після набуття чинності цього закону, а також протягом 3 років до набуття чинності.
- Позов про визнання необґрунтованими активів і стягнення в дохід держави можуть бути пред'явлені чиновнику, якщо НАБУ встановило докази того, що він отримав необґрунтовані активи або якщо за його сприяння хтось інший отримав такі активи.
- Справи про визнання необґрунтованими активів і їх стягнення в дохід держави будуть підслідні Вищому антикорупційного суду.
Чому скасували попередню статтю про незаконне збагачення?У лютому 2019 року Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за незаконне збагачення. Мотивація КС – положення статті не відповідають принципам верховенства права і презумпції невинуватості.
Нагадаємо, кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році після Революції Гідності. Це було однією з вимог Євросоюзу на виконання Плану дій з візової лібералізації. Також це було одним із зобов’язань України перед МВФ.