Радіотелескоп відіграє роль посередника між Землею і відкритим космосом

24 травня 2011, 10:37
Читать новость на русском

Перші його прототипи з’явилися в 30-х роках минулого століття. Активно використовувати радіотелескопи почали лише в 1957 році, коли НАСА заснувала мережу Deep Space.

Аби налагодити постійний контакт із зондами, було споруджено аж три комплекси дальнього космічного зв’язку - в Іспанії, в Австралії і найбільший - в Каліфорнії, в пустелі Мохаве.

Комплекс в Сполучених Штатах, більш відомий як обсерваторія “Ґолдстоун”, має один з найбільших у світі радіотелескопів - понад 70 метрів у діаметрі. Цей гігант та ще три дещо менші антени вловлюють найслабші сигнали з позагалактичних об’єктів.

Та головними співрозмовниками телескопа є космічні зонди, зокрема “Вояджер-1”, який запустили у 1977 році. Як запевняють науковці, він надсилає на Землю відмінні фотознімки небесних світил. Завдяки цьому космічна наука постійно робить кроки вперед.

У наш час “Вояджер-1” є найбільш віддаленим літальним об’єктом, який створила людина. Все ж відстань між ним і сонцем становить понад 16 мільярдів кілометрів - чимало навіть у космічних масштабах.

Хоча “Вояджер” знаходиться так далеко, телескоп “Ґолдстоун” відмінно підтримує з ним зв'язок. Позмагатися з каліфорнійцями в потужності може хіба що телескоп, розміщений в Євпаторії, в Криму.

Повільний плавний рух забезпечують вертикальний і горизонтальний приводи. Вони діють злагоджено і обертають тарілку зі швидкістю чверть градуса на хвилину. Таким чином вчені компенсують зміщення пов’язані з обертанням Землі.

Гігантські пропорції телескопа співрозмірні зі інформацією, яку він приносить. Весь Всесвіт ми не вивчимо, але точно дізнаємося багато чого цікавого.