Скільки річних зарплат потрібно, щоб купити квартиру: яка ситуація у містах України

6 грудня 2024, 16:20
Читать новость на русском

За останні пів року купівля квартири в Україні стала більш доступною для "середнього працівника". Однак у деяких регіонах, аби стати власником помешкання, відкладати потрібно довше.

ЛУН Місто спільно з Work.ua вчергове порахували скільки коштують українські квартири "в зарплатах". 24 Канал повідомляє про ці показники.

Зверніть увагу В Україні відчутно зросла площа прийнятого в експлуатацію житла: які регіони лідирують

Купівля квартири стала доступнішою

За даними дослідження, за останні 6 місяців квартири в Україні загалом стали доступнішими за цінами.

Наприкінці 2024 року майже у всіх регіонах країни однокімнатну квартиру можна було придбати за меншу кількість річних місцевих середніх зарплат, ніж навесні,
– кажуть аналітики.

Та додають, що є й винятки – у західних областях за цей період кількість середніх зарплат, необхідних для сплати середньої вартості квартири, навпаки збільшилася.

Довідка. ЛУН веде щоденну статистику українського ринку нерухомості і виводить середні ціни на первинку, вторинку та оренду квартир у всіх областях. Work.ua має статистику середніх зарплат у всіх містах країни.

Команда ЛУН Місто зіставила дані з цих джерел та вирахувала "індекс вартості квартир у середніх зарплатах".

Скільки потрібно, аби назбирати на однокімнатну квартиру

Найшвидше заробити на квартиру можна в Херсоні. За інформацією ЛУН, наприкінці 2024 року середня вартість однокімнатної квартири там є найдешевшою в країні й становить 15 тисяч доларів. Натомість середня місячна зарплата в місті, за даними Work.ua, становить 19 тисяч гривень. Аби придбати однокімнатне помешкання у Херсоні, знадобиться сума, еквівалентна місцевого заробітку за 2,8 року.

Натомість найдовше працювати "на квартиру" доведеться у Львові. Середня вартість однокімнатної квартири на місцевій вторинці становить 65 тисяч доларів – найбільше в Україні. Середня зарплата у місті займає друге (після Києва) місце і становить 22,5 тисячі на місяць. Тобто на середню львівську квартиру місцевий працівник може заробити за 10 років.

У Києві середня ціна квартири – 60 тисяч доларів, середня зарплата – 25 тисяч гривень. На придбання нерухомості знадобиться сума, еквівалентна зарплаті за 8,3 року.


Скільки років треба, щоб купити однокімнатну квартиру в Україні, віддаючи всю середню зарплату / Інфографіка ЛУН і Work.ua

Двокімнатні квартири

Приблизно такий же розподіл вартості квартир у заробітних платах і для двокімнатних квартир: найнижче співвідношення у східних областях країни, найвище – у західних.

У Запоріжжі, наприклад, середня ціна двокімнатної квартири – це середні місцеві зарплати за 4,6 року, в Миколаєві – 5,7, а в Харкові – 6. Натомість у Львові за аналогічну нерухомість вже треба викласти середній заробіток за 13,7 року, в Ужгороді – за 13,4, а в Чернівцях, Луцьку та Рівному – за 10,7.

У Києві середня вартість двокімнатної квартири на вторинці дорівнює сумі 13 річних середніх зарплат.

Скільки років треба, щоб купити двокімнатну квартиру в Україні, віддаючи всю середню зарплату / Інфографіка ЛУН і Work.ua

Трикімнатні квартири

Щодо трикімнатних квартир, то на них найдовше заробляти в Києві. Для купівлі такого житла на столичній вторинці потрібно викласти середню зарплату аж за 18,7 року. У Львові трикімнатні помешкання дещо дешевші: середня вартість такої квартири еквівалентна зарплаті за 17,3 року.

Загалом ситуація в цьому сегменті вторинки схожа до сегментів одно- та двокімнатних квартир – на заході країни за них доведеться викласти більше річних зарплат, ніж на сході.

Розрив у вартості суттєвий: якщо у західних областях за трикімнатну квартиру доведеться віддати заробіток за 11 – 17 років, то у східних – за 5 – 8 років. 

Скільки років треба, щоб купити трикімнатну квартиру в Україні, віддаючи всю середню зарплату / Інфографіка ЛУН і Work.ua